CZARNA BANDERA WYSTAWA:
Małgorzata Gurowska I Jeroen Hollander I Przemysław Kiebzak I Tomasz Machciński I Iwona Mysera I Paweł Mysera I Andre Robillard I Daniel Stachowski I Jacek Zachodny | afgańskie gobeliny wojenne
Czarna Bandera/ outsider art łączy artystów z oficjalnego obiegu sztuki po artystów odizolowanych społecznie, outsiderów. Wystawa buduje sieć zależności i wpływów między nimi, pokazuje mechanizmy wzajemnych zawłaszczeń i powstawania obszarów wspólnych, wspólnych idei. Jednocześnie dokonując "pirackiego podboju", outsider art pozostaje w autonomii wobec mainstreamu. CZARNA BANDERA odpowiada na tzw. "teraz", obecną sytuację całkowitego wyczerpania idei, idei końca kultury, końca Europy, końca świata. Wobec nienawiści, nietolerancji. Wobec zagrożenia skrajnymi ideologiami, wojną, rasizmem, fanatyzmem religijnym, nacjonalizmem i przemocą. W obronie praw wykluczonych, kobiet, mniejszości religijnych, seksualnych, imigrantów, cudzoziemców. Wystawa poszukuje przestrzeni geograficznych, społecznych, kulturowych, imaginacyjnych o potencjale pozwalającym przekształcać się w "wolne strefy autonomiczne".
Field recording z utleniania zbiorowej pamięci, gnicia krwi, erozji migawek ze dziewięćdziesiątsekundowego newsa, blaknięcia nagłówków, zapadania się w niepamięć pałacu prezydenckiego w Groznym. Traumatyczny szum przetartej taśmy magnetycznej, z której jedna strona przebija na drugą, więc nie wiadomo, która z nich jest tą gorszą. Rytm wybijany obcasami, z każdym krokiem idący w ostrą ciszę. Spikerzy nagrani na taśmę, zapętleni w nieskończoność, aż do śmierci agregata. Wystrzały, których nie słychać, kule, które nie spadły na ziemię. Rozkład ciała, witamy w Ubu, czyli nigdzie. Takich nigdzie jest wszędzie wiele.
Gazawat to ambientowy projekt Michała Turowskiego skupiający się na ciemnych plamach zarówno naszej historii jak i ludzkiej natury. Z uwagi na silną narrację z pociętych sampli rwanych wypowiedzi, telewizyjnych spikerów, odgłosów wojen i cierpienia jego kompozycje można traktować jako muzykę lub po prostu jako słuchowisko. Na swoich dotychczasowych koncertach i wydawnictwach poruszał tematy takie jak konflikt czeczeński, skandal w więzieniu Abu Ghraib, zabójstwo JFK czy samospalenie Ryszarda Siwca.
Michał Turowski (1990) jest założycielem wydawnictw Oficyna Biedota, BDTA oraz Mozdok, organizatorem koncertów i mikrofestiwalu biedopad, felietonistą Noise Magazine, muzykiem-amatorem. Współtworzy duety Mazut oraz Urok, nagrywa solowo pod szyldami Gazawat, Jonasz Karpiński i Bolesław Wawrzyn.
EKIPA TAKA: znak projektu, wystawy: Małgorzata Gurowska I projekt przestrzeni wystawienniczej: Paweł Mysera I projekty katalogów, strony internetowej galerii : Kajetan Hajkowicz I kurator koncertów, pokazów filmowych: Rafał Jęczmyk I kuratorka projektu, wystawy: Małgorzata Szaefer.
Więcej informacji na kulturapoznan.pl
oprac.LT