Rezerwat Archeologiczny "Genius loci" zaprasza na spotkanie z monetą dawną i współczesną. Dowiemy się kto bił pierwszą polską monetę i czym, oprócz monet, można było płacić w dawnych czasach.
W samo południe Organizatorzy zapraszają na spotkanie z archeologiem pt. "Kto bił pierwszą polską monetę?". Mgr Mateusz Sikora opowie o pierwszych monetach polskich, a także innego rodzaju środkach płatniczych, którymi dawniej można było rozliczać się za towary i usługi.
Następnie o godzinie 13.00 pan Artur Józefowski z Banku Zachodniego WBK odpowie na pytanie: "Jakie nowości czekają nas we współczesnym wyglądzie złotówek?" Posłuchamy o finansach, a także o najnowszych planach i zmianach, związanych z wyglądem współczesnych złotówek.
W związku z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich w sobotę 14 maja wstęp do rezerwatu będzie bezpłatny dla dzieci i ulgowy dla dorosłych. Atrakcją tego dnia będzie zwiedzanie nowej wystawy stałej zatytułowanej "Pokolenie 966", związanej z jubileuszem 1050- rocznicy Chrztu Polski. To nowoczesna ekspozycja, oparta na antropologicznych wizualizacjach twarzy naszych przodków, zabytkach archeologicznych, hologramach i prezentacji mappingowej. Będzie można zobaczyć najstarsze monety i zapoznać się z formami płatniczymi z początków polskiej państwowości. Wszystko w otoczeniu konstrukcji fortyfikacji drewniano-ziemnych z 2 połowy X w.
akt.LT