21. edycja Millennium Docs Against Gravity
Wielkie święto filmu dokumentalnegom - 10 maja rusza największy festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity.
Estrada Poznańska oraz Kino Muza po raz piąty zapraszają na lokalną odsłonę festiwalu, który w tym samym czasie odbędzie się także w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie oraz Łodzi. Przy ulicy Święty Marcin zostanie wyświetlonych ponad pięćdziesiąt najnowszych oraz nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach dokumentów, które - jak lustro - odzwierciedlają realia i kondycję współczesnego świata. Wśród polskich produkcji znalazły się między innymi obrazy o pisarzu Marku Hłasce, zespole Cool Kids of Death, aktywistkach z Aborcyjnego Dream Teamu, czy o himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Wiele filmów będzie miało swoje premiery właśnie podczas 21. edycji MDAG. W programie poznańskiej odsłony festiwalu jest także kilkanaście wydarzeń specjalnych, w tym spotkania z twórczyniami i twórcami, debaty, warsztaty czy dyskusje.
Hasło tegorocznego Millennium Docs Against Gravity brzmi: "W relacji ze światem". To ukłon w stronę pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale te słowa nawiązują również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. - W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas - tłumaczy Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG.
W programie imprezy, która potrwa od 10 do 19 maja w siedmiu polskich miastach, w tym w Poznaniu, są spotkania z niemal dwadzieściorgiem gości: reżyserami i reżyserkami, bohaterami i bohaterkami filmów, a także z ekspertami. Na festiwalowej mapie znalazły się też takie miejsca jak klub Rewiry i Nowe Lokum Stonewall. Millennium Docs Against Gravity zawędruje dodatkowo na Rynek Łazarski. Już teraz warto zaplanować czas na MDAG. Oto kilka propozycji. Muzyka będzie obecna na festiwalu w wielu odsłonach. MDAG będą towarzyszyły nie tylko dźwięki kompozycji Chopina, ale także rytmy rodem z lat 90. oraz amerykańskie beaty. Post scriptum do filmów dopiszą Widzowie i Widzki w klubie Rewiry, w Nowym Lokum Stonewall oraz na Rynku Łazarskim.
Pełen program festiwalowych wydarzeń jest już dostępny na www.mdag.pl