Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Panel dyskusyjny - Czy granica może łączyć? - towarzyszący wystawie O dzieleniu...

08.12.2023
18:00
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań Zobacz na mapie
Bilety płatne
Opis

Czy granica może łączyć? Panel dyskusyjny organizowany przez Instytut Zachodni

W ramach naszego wydarzenia chcielibyśmy zaprosić na dyskusję na temat ambiwalencji granicy, która z założenia powinna oddzielać od siebie, jednak czasem zdaje się łączyć skoncentrowane po obu jej stronach społeczeństwa. Oprócz aspektu historycznego ustanowienia granicy i rozwoju stosunków na pograniczu polsko-niemieckich, w dyskusji poruszymy także aktualne tematy - sytuację na granicy podczas pandemii oraz obecnych migracji spowodowanych wojną. Udział w dyskusji wezmą socjologowie, historycy i politolodzy.

dr hab. prof. UWr Elżbieta Opiłowska, absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (germanistyka) oraz Uniwersytecie Lipskim (European Studies). W roku 2008 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, zaś w roku 2017 na postawie cyklu artykułów "Przemiany na pograniczu polsko-niemieckim w perspektywie integracji europejskiej - koncepcje teoretyczne i analiza empiryczna" nadany został jej przez Uniwersytet Wrocławski stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kieruje Ośrodkiem Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza.

dr hab. Katarzyna Stokłosa, w roku 1998 ukończyła studia na kierunku kulturoznawstwo, w 2002 roku obroniła doktorat z dziedziny historii na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W 2011 roku na podstawie pracy "Polen und die deutsche Ostpolitik 1945-1990" uzyskała stopień doktora habilitowanego nadany przez Uniwersytecie w Poczdamie. Obecnie pracuje jako Associate Professor na Uniwersytecie Południowej Danii (Syddansk Universitet). Autorka i redaktorka licznych publikacji naukowych. W swojej interdyscyplinarnej działalności naukowej łączy wiedzę z zakresu historii, kulturoznawstwa, socjologii, politologii i lingwistyki.

prof. dr hab. Andrzej Sakson, absolwent socjologicznych studiów magisterskich (1976) i doktoranckich (1981) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu W roku 1991 uzyskał na podstawie pracy "Mazurzy - społeczność pogranicza" stopień doktora habilitowanego, a w 1999 roku tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Aktualnie pracownik naukowy Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego dorobek badawczy skupia się wokół zagadnień związanych ze społeczną historią i przemianami na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski, mniejszościami narodowymi i etnicznymi, w szczególności mniejszością niemiecką w Polsce i społecznością Warmiaków i Mazurów, migracjami, a także stosunkami polsko-niemieckimi.

Prowadzenie: Małgorzata Bukiel, absolwentka studiów na kierunku historia na Uniwersytecie Szczecińskim, koordynatorka projektów polsko-niemieckich, aktualnie kierowniczka zespołu zajmującego się tematyką Ziem Zachodnich i Północnych w Instytucie Zachodnim. Jej dorobek naukowy koncentruje się na badaniach zachodnich, historii historiografii i propagandy Ziem Odzyskanych, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Lubuskiej.

Do udziału w wydarzeniach upoważnia bilet wstępu na wystawę:

  • normalny: 20 zł
  • ulgowy: 13 zł
Baner
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia. Pobierz baner (PNG, 108,83 kB)