"Jeden obraz prowadzi do następnego" - tak można by w największym, zdecydowanie zbyt dużym skrócie opisać efekty poetyckiej pracy Marcina Czerkasowa. Obszerny tom "Mountain View" (2022) proponuje kalejdoskop tychże, ale już od pierwszego wiersza czuć, że coś tu nie gra. Elementy tworzące obrazy - układające się z kolei w drobne historie, absurdalne zestawienia, śmiałe dociekania czy notatki z bezosobistego dziennika - zmontowano z obiektów różnej skali, a szereg przesunięć kategorii tych obiektów, na zasadzie glitchu wpisanego w niemal każdą strofę, odrealnia ledwo co uchwycone w lekturze narracje. Nie są to obiekty przypadkowe. Odnoszą do aktualnych i możliwych realiów politycznych, tendencji społecznych, tyle komunikowalnych, co zużytych pragnień jednostek oraz kontrkulturowych estetyk. Są nie tyle krzywym zwierciadłem, co lustrem stworzonym z wielu warstw, z których część dawno uległa rozbiciu. Posługiwanie się nim, a więc i wielokrotna lektura, jest gestem skupienia, a być może i niezgody - odmowy wobec punktu spojrzenia, który kapitał i spektakl uznają za dogodny w warunkach nadciągającej katastrofy. [opis wydawcy]
Marcin Czerkasow (ur. 1981) - poeta, tłumacz, wydawca, projektant graficzny. Autor arkusza "Płonące ciasteczko" (2006) oraz tomów poetyckich "Fałszywe zaproszenia" (2008) i "Przede wszystkim zniszczenia" (2014). Założyciel oficyny Disastra Publishing.
Darek Foks (ur. 1966) - autor m.in. książek: "Historia kina polskiego" (2015), "Wołyń Bourne'a" (2016), "Ludzie kultury" (2019), "Eurydyka" (2021), "Wenus z Dessau" (2023) oraz filmu "Patriotka" (2022), ułożył "Zawrót głowy. Antologię polskich wierszy filmowych" (2018), a wspólnie ze Zbigniewem Liberą stworzył pracę/książkę "Co robi łączniczka" (2005, 2022).
Moderacja: Piotr Śliwiński
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta.
Wstęp: 5 zł.
Zobacz ckzamek.pl/