Na wystawie prezentowane są unikatowe odkrycia z terenów tzw. Jaćwieży. Owocne wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych, ważnych ośrodkach datowanych na epokę średniowiecza potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z oków zapomnienia.
Wystawa przygotowana została przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie w ramach projektu Polsko-Norweska Inicjatywa Nowoczesnego Konserwatorstwa Archeologicznego "Archeologia Jaćwieży" Eksponowana była dotychczas w wielu muzeach w kraju i za granicą. Przybliżony został na niej zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich. Badania prowadzone w regionie dzisiejszej suwalszczyzny i terytoriach sąsiednich dały wiele interesujących efektów.
Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Nie mniej ubogie są pozostawione przez nich artefakty kultury materialnej. Na wystawie można zobaczyć wiele interesujących przykładów ówczesnych zdobień, form uzbrojenia, elementy końskich uprzęży imponujące opisy architektury obronnej, a także piękne zdjęcia prezentujące krajobraz tamtejszych grodzisk. Dowiedzić się także wiele na temat dziedzictwa opisywanego regionu i spadkobiercach tej dawnej kultury.
Zobacz www.muzarp.poznan.pl/