Koncert "Indiański barok"
Koncert "Indiański barok" to wydarzenie, podczas którego połączone chóry - Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Chór Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Chór Dziecięcy "Kukułeczki", z towarzyszeniem Zespołu Instrumentów Historycznych, wykonają utwory barokowe z Ameryki Południowej, odnalezione i transkrybowane przez polskiego misjonarza w Boliwii, o. Piotra Nawrota.
Część utworów zawartych w programie koncertu to kompozycje anonimowych autorów, których twórcami byli zarówno misjonarze, jak i Indianie, zamieszkujący wioski misyjne. Najlepiej chyba zostało to zilustrowane w słynnym filmie z lat 80-tych ubiegłego stulecia, pod tytułem "Misja".
W programie koncertu zawarte są również utwory pochodzące z tradycji tzw. baroku katedralnego. A są to Villancicos en honour a San Ignacio de Loyola (A mayor gloria de Dios i Alarm valiente) - prawdziwe klejnoty spośród tysięcy nagrań muzycznych z epoki kolonialnej przechowywanych w archiwach Boliwii, muzyka wysokiej jakości, skomponowana przez najwybitniejszych kompozytorów tamtych czasów, w tej części świata. Bogactwo Sucre i Potosí przyciągało najbardziej utalentowanych kompozytorów i muzyków, szukających pracy w katedrach i klasztorach, która zapewniała im lepsze życie, niż w innych częściach Ameryki, a
nawet w Europie.
W programie koncertu nie zabraknie przykładów muzyki instrumentalnej - anonimowych sonat na dwoje skrzypiec i b.c. (Chiquitanos).
Najbardziej spektakularnym momentem koncertu będzie europejskie prawykonanie Missa III G.B.Bassaniego, która do niedawna znana była jako Missa a la fuga de San Joseph. Nie wiemy, jak muzyka Bassaniego dotarła do Boliwii, wiadomym natomiast jest fakt, że Indianie dla potrzeb liturgicznych przearanżowywali utwory mistrzów, dostosowując je do potrzeb liturgii. Dzięki pracom odkrywczym Ojca Nawrota dziś możemy wysłuchać oryginału dzieła. Warto również zwrócić uwagę na bogactwo nieznanych nam języków, w których poruszać się będą zespoły chóralne; od Quechua, Guarani, Nauhatl, po łacinę i hiszpański.
Wstęp wolny.
opr.sw
Zobacz pchch.pl/