plakat

Wystawa prezentuje losy polskich emigrantów, którzy w XIX wieku wyruszyli za Ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Korespondencja z Ameryki nigdy nie dotarła do adresatów, ponieważ blokowała ją carska cenzura. Listy zostały odnalezione w 1941 roku przez historyka Witolda Kulę i stanowiły materiał do badań ze studentami na tajnych kompletach. Dzięki temu kilkaset listów z lat 1890-1891 przetrwało wojenną zawieruchę  Na wystawie można zobaczyć ok. 30 z nich ze zbiorów Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy, a także fotografie emigrantów z amerykańskich archiwów oraz przedmioty codziennego użytku z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wystawa nie jest próbą rekonstrukcji przeszłości, a opowieścią, odwołującą się do emocji widza.

Spotkania towarzyszące z badaczami o historii tamtych wyjazdów i życiu potomków emigrantów oraz imigrantów:

  • Spotkanie z prof. Dorotą Praszałowicz

4.11., g. 18.30 Sala Kinowa,wstęp wolny
Ilustrowana fragmentami filmu dokumentalnego "Czwarta Dzielnica" (reż. Adrian Prawica) opowieść o polskich imigrantach w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku. Kto wyjeżdżał, skąd, dokąd i dlaczego opowie prof. Dorota Praszałowicz z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego - ośrodka naukowego badającego Polonię w Amerykach.

  •   Spotkanie z dr Elżbietą M. Goździak i dr hab. Karoliną Bielenin-Lenczowską

16.11., g. 18.30 Hol Balkonowy, wstęp wolny
Polak, Amerykanin, Brazylijczyk... O tym, kim są i jak żyją potomkowie polskich imigrantów opowiedzą: Elżbieta M. Goździak, światowej sławy badaczka migracji, mieszkająca od 35 lat w USA oraz Karolina Bielenin-Lenczowska, która w Brazylii prowadzi badania etnograficzne wśród potomków imigrantów z końca XIX wieku.

  •   Spotkanie z uczestnikami etnograficznego projektu badawczego " (Od)zyskiwanie pamięci migracyjnej"

23.11., g. 18.30 Hol Balkonowy, wstęp wolny
Spóźnieni o 125 lat listonosze wyruszyli do wiosek, z których pochodzili emigranci, aby odnaleźć potomków adresatów niedostarczonych listów. Czy podzielonym rodzinom udało się połączyć?

  • Oprowadzanie po wystawie z kuratorką, dr Natalią Bloch

26.11., g. 17 Sala Wystaw, z biletem wstępu na wystawę i bezpłatną wejściówką

Kuratorka, dr Natalia Bloch

Bilety: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy.