Projekt poświęcony jest muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego należącego do dawnej Galicji - wielokulturowej krainy położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Teren ten była domem wielu tradycji trwających w sąsiedztwie przez stulecia, co szczególnie słychać w muzyce. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie.
Zabrzmią dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne, pieśni obu tradycji. Orkiestra Galicja to żywa muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga. Muzycy z kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy, poszukujący rdzennego brzmienia starej muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania tradycji muzycznych.
Skład kapeli:
Wstęp wolny.
_____________________________
Tegoroczna, VII edycja Lata z Estradą odbędzie się pod hasłem - PODRÓŻE PO KULTURZE: KIERUNEK POŁUDNIE. Przyjrzycie się kulturze ciepłych krajów z południa, posłuchacie muzyki w południowych językach, zatańczycie flamenco, porozmawiacie o współczesnej literaturze dziecięcej oraz obejrzycie wspólnie ciekawe filmy w kinie plenerowym.
Kolejne wydarzenia w ramach cyklu:
Na wydarzenia wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: latozestrada@estrada.poznan.pl
Link do strony Lato z Estradą.