Weekend w Poznaniu

Katarzynka, otwarcie lodowiska na Starym Rynku, charytatywna "Aukcja dla domu" czy inauguracja Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym - to tylko wybrane z wydarzeń, które w ten weekend czekają na poznaniaków i poznanianki. Tradycyjnie nie zabraknie również spektakli, koncertów i interesujących wystaw.

Zdjęcie przedstawia tłum ludzi na placu Wolności. Widać bramę z kolorowych bombek z napisem Betlejem Poznańskie. W oddali świąyeczny jarmark - grafika artykułu
Od tygodnia można już odwiedzić Betlejem Poznańskie na placu Wolności i jarmark na terenie MTP, a w sobotę także będzie można spędzić przedświąteczny czas na Starym Rynku

Piątek, 22 listopada

Prapremiera opery "Ślub" - na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na premierę opery "Ślub", opartej na dramacie Witolda Gombrowicza. Muzykę do dzieła skomponował Zygmunt Krauze, wybitny polski kompozytor, debiutujący na poznańskiej scenie. Natomiast za libretto i reżyserię odpowiedzialny był Krzysztof Cicheński, znany z łączenia teatru dramatycznego z operowym. Sam spektakl z kolei podejmuje refleksję nad granicą między snem a rzeczywistością, pytając, czy otaczający nas świat to iluzja, czy realny koszmar.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ul. A. Fredry 9

Godz. 19:00 (także w sobotę i niedzielę)

Bilety od 120 zł

Szczegóły na stronie Teatru Wielkiego

Koncert Krzysztofa Zalewskiego - Zgłowy Tour

Po czterech latach od "Zabawy" Zalewski powraca z nowym, bardzo osobistym materiałem, którego zapowiedzią jest singiel "Zgłowy". Artysta zapowiada wyjątkowe emocje, podkreślając organiczne brzmienie nowej płyty, niemal pozbawionej syntezatorów.
- Płycie brakuje jednego kluczowego elementu - udziału publiczności. Dopiero z Wami te piosenki nabiorą właściwego kształtu - mówi sam muzyk.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Pawilon 3A, ul. Głogowska 14

Godz. 20:00

Bilety od 203 zł

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia na Facebooku

Betlejem Poznańskie 2024

Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy to coroczne wydarzenie, które wypełnia miasto świąteczną atmosferą. Na uczestników czeka bogata oferta atrakcji, w tym lodowisko, Domek Świętego Mikołaja, wenecka karuzela czy młyńskie koło. Główna scena Jarmarku zaoferuje koncerty, warsztaty, występy artystyczne i tematyczne imprezy. Goście będą mogli skorzystać z licznych stoisk gastronomicznych i handlowych, oferujących lokalne wyroby i rękodzieło.

Poznań, różne lokalizacje

Od godz. 11:00 (także w sobotę i w niedzielę)

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie internetowej Betlejem Poznańskiego

Wystawa "Cały dotąd niedostrzegany gwar świata"

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Anki Jaworskiej - studentki fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich projektach łączy ona sztuki wizualne z literaturą i filozofią. Jej twórczość obejmuje ziny, filmy oraz snapshotowe zdjęcia ulicznych odpadków, za które zdobyła nagrodę Talent Roku Pix.house. W lipcu 2024 r. zrealizowała indywidualną wystawę w Łazędze Poznańskiej, eksplorując temat domowości. Jej dzieła były również przedstawiane na ekspozycjach zbiorowych w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Co ciekawe, tytuł wystawy zaczerpnięty został z fragmentu książki "Sto lat samotności" Gabriela García Márqueza.

Galeria Pix.house, ul. Głogowska 35

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Wystawa "Technikolor"

Wyjątkowa wystawa prac Pauliny Adamowskiej "Technikolor" została zainspirowana kultową metodą filmową, która odmieniła kino dzięki intensywności barw i głębi. Odzwierciedlenie tego widać w pracach samej artystki, gdzie kolor odgrywa równie istotną rolę. W swoich pracach twórczyni łączy geometryczne formy, nieregularne tekstury i żywe tony, kreując dzieła, które pobudzają wyobraźnię i zostają w pamięci na długo.

Klub Serce, ul. Stary Rynek 9/10

Godz. 19:30

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku

Spektakl "Nasza Racja"

W czasach skrajnych i sprzecznych racji, Lena Witkowska w swoim najnowszym spektaklu sięga po kabaret z lat 20., by odkryć moc ciętej satyry, krytyki i absurdu. Chce zrozumieć źródła naszych nieporozumień i dać sobie prawo do posiadania lub nieposiadania racji. Spektakl to próba znalezienia wspólnej prawdy, pełnej przenikliwej mądrości i wolności.

Studio Scena Robocza, ul. Wroniecka 6

Godz. 19:00

Bilety od 30 zł

Więcej szczegółów na stronie www.poznan.pl

Spektakl "Fabula rasa"

Spektakl inspiruje się literaturą Edwarda Stachury i muzyką Stanisława Moniuszki. Od pierwszej minuty widzowie wyruszają w hipnotyczną podróż do wnętrza osobowości człowieka, który ulega zagładzie, by odrodzić się w perspektywie metafizycznej. Obserwujemy proces konstrukcji i dekonstrukcji tożsamości, gdzie bohater, wyobcowany z tłumu, stara się scalić fragmenty swojego rozbitego "ja".

Polski Teatr Tańca, Duże Studio, ul. S. Taczaka 8

Godz. 20:00

Bilety od 40 zł

Więcej informacji na stronie Polskiego Teatru Tańca

Koncert zespołu Mystery - Redemption Tour 2024

Ósma płyta zespołu Mystery - "Redemption" umocniła ich pozycję na artystycznym szczycie, oferując melodyjny i symfoniczny rock progresywny w najlepszym wydaniu. Formacja zdobyła ogromną popularność w Europie Zachodniej, a album znalazł się na szczycie list najlepiej sprzedających się płyt gatunku w 2023 roku. 

2progi, al. Niepodległości 36

Godz. 19:00

Bilety od 138 zł

Szczegóły na stronie www.poznan.pl

Sobota, 23 listopada

Otwarcie jarmarku i lodowiska na Starym Rynku

To pierwszy raz, gdy na Starym Rynku w Poznaniu pojawi się zimowe lodowisko. Płyta obiektu, o wymiarach 13 na 30 metrów, zlokalizowana została tuż przed domkami budniczymi i w sąsiedztwie Ratusza. Całości atrakcji dopełniły budki z przysmakami i rękodziełem, a wszystko to stanowił element Betlejem Poznańskiego.

Poznań, Stary Rynek

Od godz. 11:00

Bilet dla osoby dorosłej (25 zł), a dla dziecka (20 zł)

Więcej szczegółów na stronie www.poznan.pl

Otwarcie Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej wraz z wystawą "Tanagryjka. U progu kobiecości" 

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na otwarcie Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej - nowej przestrzeni łączącej funkcje ekspozycyjne, edukacyjne i badawcze. Została ona podzielona na trzy sekcje: magazyn studyjny z pełną kolekcją zabytków, stylizowany gabinet połączony z laboratorium badawczym oraz przestrzeń na wystawy czasowe. Inauguracyjna ekspozycja "Tanagryjka. U progu kobiecości" poświęcona będzie terakotowym figurkom produkowanym w okresie hellenistycznym. 

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9

Od godz. 10:00 (także w niedzielę)

Koszt: bilet normalny (20 zł), bilet ulgowy (13 zł) i bilet dla uczniów i studentów (1 zł)

Więcej informacji na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu

Familijne show "Ach te koty"

"Ach te koty" to spektakl, który zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pełna energii musicalowa rewia zabiera widzów w podróż do Nowego Jorku, paryskich ulic i szczurzego podziemia, oferując niezapomniane zwroty akcji, wizualne niespodzianki i zapierające dech w piersi akrobacje.

Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź, ul. P. Mansfelda 4

Godz. 16:00 i 18:30 (także w niedzielę)

Bilety od 80 zł

Szczegóły na stronie internetowej teatru

Jednodniowe warsztaty renowacji mebli na Folwarku Edwardowo

Folwark Edwardowo i firma Wegner zapraszają na wyjątkowe jednodniowe warsztaty renowacji mebli. Uczestnicy nauczą się, jak odnowić drewniane przedmioty, nadając im nowy blask lub zupełnie zmieniając inny charakter. Zajęcia uwzględnią część teoretyczną i praktyczną, podczas której zaprezentowane zostaną techniki demontażu, usuwania starych powłok, wzmocnienia konstrukcji oraz wybarwiania. Zajęcia poprowadzi prof. Marek Owsian, ekspert w dziedzinie renowacji drewna.

Folwark Edwardowo, ul. Bukowska 177

Godz. 10:00

Koszt 280 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Charytatywna aukcja sztuki - "Aukcja dla domu"

To jedna z największych charytatywnych aukcji sztuki w Polsce, obejmująca ponad 100 prac. W tym roku swoje dzieła przekazali m.in. Joanna Imielska, Piotr Bosacki, Honza Zamojski, Ewa Kuryluk czy Jacek Sikora. Dochód z akcji wesprze Dom Autysty - pierwsze w stolicy Wielkopolski miejsce dla dorosłych osób w spektrum autyzmu, które wymagają indywidualnego wsparcia.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 16:00

Wstęp wolny

Więcej szczegółów na stronie CK Zamek

Spektakl "Frankensteins"

"Frankensteins" to opowieść o szaleństwie ludzkiego ego, które bawi się w Boga. Poetycka wariacja znanej wiktoriańskiej powieści. Odsłona niemożliwej miłości w kostiumie psychologicznej makabreski. Spektakl w reżyserii Kacpra Krzyżosiaka.

Scena Sztuki Teatralno Aktorskiej STA, ul. F. Ratajczaka 18

Godz. 19:00 (także w niedzielę)

Bilety od 30 zł

Więcej informacji na stronie www.poznan.pl

Stand-up Damian Skórka - "Tyrada"

Damian Skóra to doświadczony komik i muzyk, który podczas swoich występów zabiera widzów w świat pełen humoru, przesady i życiowego myślenia. W swoim najnowszym programie "Tyrada" opowiada żarty i historie z perspektywy kogoś, kto biegnie za trendami z tyłu peletonu. 

Szczęście Drink Bar, ul. Szewska 20

Godz. 17:00

Bilety 45 zł

Szczegóły na stronie www.poznan.pl

Mecz Lech Poznań - GKS Katowice

W sobotę odbędzie się ostatni w 2024 roku mecz ligowy Lecha Poznań. Jeżeli drużyna przynajmniej zremisuje, to przerwę w rozgrywkach na pewno spędzi na fotelu lidera. Poznańscy kibice liczą jednak na zwycięstwo, wciąż mają w pamięci ostatni pojedynek z Legią Warszawa wygrany aż 5:2. 

Enea Stadion, ul. Bułgarska 17

Godz. 17:30

Bilety od 25 zł

Więcej szczegółów na stronie internetowej klubu

Niedziela, 24 listopada

Katarzynka 2024

MPK Poznań oraz Stowarzyszenie Klub Miłośników Pojazdów Szynowych zapraszają na obchody dnia św. Katarzyny, patronki tramwajarzy. W programie zaplanowano m.in. prezentację taboru historycznego i współczesnego, wystawę modeli pojazdów komunikacji zbiorowej oraz przejażdżki Kolejką Parkową Maltanka. Ponadto, tegoroczna odsłona oferuje również kursy nauki jazdy tramwajem i autobusem miejskim. Wydarzenia będą miały miejsce w kilku lokalizacjach, m.in. w dawnej zajezdni przy ul. Madalińskiego, w pobliżu Galerii Panorama czy w zajezdni przy ul. Głogowskiej.

Poznań, różne lokalizacje

Od godz. 11:00

Udział bezpłatny

Więcej informacji na stronie internetowej MPK Poznań

Koncert Darii Zawiałow - Trasa Pete Stop

Daria Zawiałow to jedna z najbardziej elektryzujących polskich artystek. Zadebiutowała w 2017 roku albumem "A kysz!", a dwa lata później wydała płytę "Helsinki". Jej trzeci album zdobył status platynowej płyty, a utwory "Kaonashi" i "Za krótki sen" (z Dawidem Podsiadłą) stały się niepodważalnymi hitami. W październiku 2023 roku artystka wydała "Dziewczynę Pop", która również zyskała status platynowej płyty. Nie dziwi zatem, że Zawiałow już teraz jest uważana za jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej muzyki współczesnej.

Sala Ziemi, Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14

Godz. 20:00

Bilety od 171 zł

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku

Koncert Okiego - We are era 47

Oki, a właściwie Oskar Kamiński, jedna z czołowych postaci na polskiej scenie muzycznej, powraca z nowym albumem "ERA47". W ramach promocji krążka odwiedza 7 miast w kraju, w tym Poznań. Do najbardziej znanych z jego utworów należą - "Jeżyk", "Jakie to uczucie?", "Whoop", "SIRI", "Sprzedałem się" czy "Jeremy Sochan". 

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Pawilon 5, ul. Głogowska 14

Od godz. 17:47

Bilety od 180 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Spektakl gościnny "Dobrze się kłamie"

"Dobrze się kłamie" to spektakl, który przenosi kinowy hit na deski teatru, oferując widzom niebywale zabawną opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Akcja toczy się wokół grupy przyjaciół, którzy podczas wspólnego wieczoru zostają zmuszeni do odsłonięcia sekretów ukrytych w ich telefonach. Gra, w której każdy musi podzielić się zawartością swojego urządzenia, staje się prawdziwym testem przyjaźni.

Kino Teatr Apollo, ul. F. Ratajczaka 18

Godz. 15:30 i 18:00

Bilety od 150 zł

Więcej szczegółów na stronie Kina Teatru Apollo

Perły muzyki rozrywkowej

Premierowe widowisko muzyczne, pełne wzruszających i żywiołowych utworów, zabierze widzów w podróż przez niezapomniane przeboje, które łączą pokolenia. W repertuarze znalazły się takie klasyki, jak "Pogoda ducha", "I will always love you", "Bella bella donna" czy "Quando quando". Koncert prowadzi Łukasz Lech, znany redaktor i konferansjer, a wśród artystów wykonawców wystąpią - Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki, Dariusz Kordek i Anna Sokołowska-Alabrudzińska.

Aula UAM, ul. H. Wieniawskiego 1

Godz. 17:00

Bilety od 80 zł

Szczegóły na stronie www.poznan.pl

Koncert Katarzyny Dąbrowskiej -  "13 randek DaNuty. Rinn piosenki o miłości"  

Ten niezwykły koncert Katarzyny Dąbrowskiej przeniesie widzów w świat energetycznych i emocjonalnych piosenek Danuty Rinn. Artystka, znana z niezwykłej wszechstronności muzycznej i aktorskiej, wprowadzi nowe brzmienie do znanych utworów tej legendarnej postaci polskiej sceny muzycznej. Koncert, wzbogacony błyskotliwymi aranżacjami Urszuli Borkowskiej i zabawnym scenariuszem Magdaleny Smalary, ma na celu popularyzację dorobku Rinn, uwielbianej za swój urok, styl i poczucie humoru.

Blue Note Poznań, ul. T. Kościuszki 79

Godz. 20:30

Bilety 85 zł

Więcej informacji na stronie Blue Note Poznań

Przechadzka "Żydowski Poznań" cz.2

Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego zaprasza na powtórkę spaceru po Poznaniu żydowskimi śladami. Rozpocznie się on pod słynną fabryką likierów Hartwig Kantorowicz, a następnie prowadzi przez Stare Miasto, opowiadając o domach handlowych i wytwórniach, które przez wieki należały do członków jednej z największych mniejszości żydowskich w Polsce. Wycieczkę poprowadzą Heidi Beryt i Aleksandra Nyka.

Miejsce zbiórki na ul. Grochowe Łąki 6

Godz. 11:00

Udział bezpłatny

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku

BS