Szkoła na Strzeszynie już z dachem i oknami

W rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego powstaje nowa szkoła, w której uczyć się będą dzieci z dynamicznie rozbudowującego się Strzeszyna. Działać tam będzie również przedszkole. Na sesji rady miasta na początku grudnia obie placówki otrzymały swoje numery.  

Galeria zdjęć z budowy szkoły na Strzeszynie - grafika artykułu
W rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego powstaje nowa szkoła, w której uczyć się będą dzieci z dynamicznie rozbudowującego się Strzeszyna

- Prace konstrukcyjne dobiegły końca, gmach jest już zadaszony i zamontowane zostały okna, tym samym osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. Wykonawca przystąpił już do prac wykończeniowych wewnątrz budynku. Rozprowadza tam niezbędne instalacje i stawia ściany działowe, układane są również płytki w pomieszczeniach technicznych. Z kolei na zewnątrz rozpoczęły się prace związane z zagospodarowaniem terenu - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Budowa placówki na Strzeszynie jest obecnie największą inwestycją oświatową w stolicy Wielkopolski. Na grudniowej sesji Rady Miasta Poznania podjęto uchwały w sprawie utworzenia przedszkola i podstawówki wraz z nadaniem im statutu. Wiemy już, że pod adresem Rostworowskiego 15 będzie działało Przedszkole nr 201 oraz Szkoła Podstawowa nr 99.

Bryła budynku jest już gotowa i można zobaczyć, jak został on podzielony na strefy uwzględniające potrzeby dzieci w różnym wieku. Szkoła ma kształt litery Y. Część środkowa będzie holem głównym, planowane są tam także: sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. W lewym skrzydle gmachu powstaje przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej (podział na klasy 1-3 i 4-8). W ten sposób w trzech różnych skrzydłach wydzielone zostaną osobne strefy dla uczniów w podobnym wieku, które spotkają się w wykańczanej centralnej części wspólnej, gdzie będzie miejsce na integrację.

Przy nowym budynku planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw - osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Uzupełnieniem będą drzewa i krzewy, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Do szkoły prowadzić będą ciągi piesze i rowerowe. Staną wiaty dla rowerów, przy każdej z nich przewidziane jest miejsce do ładowania pojazdów małej elektromobilności (rowery, hulajnogi, skutery).

Sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne będą dostępne dla mieszkańców po zakończeniu zajęć lekcyjnych. W budynku powstanie także filia Biblioteki Raczyńskich, będąca niezależną placówką.

PIM