Fort 3, zbudowany w latach 1877-1881, przez armię pruską. Jest jednym z 18 fortów artyleryjskich wchodzących w skład Twierdzy Poznań i zarazem jednym z 9 fortów typu głównego.
Otoczony jest suchą fosą o długości 850 m., głębokości 5,5 m. i szerokości 9 metrów, do której dostępu strzeże 5 kaponier: czołowa, dwie barkowe i dwie izby bojowe wewnątrz koszar. Na całej długości czoła i barków fortu rozciąga się wał artyleryjski z remizami dla 21 dział kalibru 15 i 12 cm. W centralnej części fortu znajdują się dwa dziedzińce, rozdzielone przez nasyp głównego korytarza komunikacyjnego (poterny). Łączy ona ze sobą, umieszczone w szyjowej części fortu, dwukondygnacyjne koszary z podwalnią, czyli pomieszczeniami wykorzystywanymi na potrzeby artylerii fortecznej.
Wjazdu do fortu bronił blokhauz, oraz most zwodzony umieszczony przed bramą. W 1889 roku fort wzmocniono, dobudowując na jego barkach baterie dołączone dla dodatkowych dział. Kolejne modernizacje przyniosły instalację pancernych stanowisk obserwacyjnych piechoty oraz artylerii.
Fort znajduje się na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, przy ul. Krańcowej 81, dlatego żeby go zwiedzić, oprócz biletu na Fort, należy zakupić bilet do Zoo. Trasę turystyczną po Forcie 3, przygotowało, w porozumieniu z Dyrektorem Ogrodu Zoologicznego, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji.
Czas zwiedzania: około 1 godziny
Grupy zorganizowane mogą umawiać sie także w innych godzinach i w dni powszednie.
Sprzedaż biletów, przy wejściu do Fortu, 200m od kas Zoo, w dni zwiedzania, od godziny 10:30
Trasa obejmuje zarówno cześć podziemną, jak i naziemną fortu. Stała wystawa prezentuje w przystępny sposób historię Twierdzy Poznań, w koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji. Na wale artylerii znajdziemy pancerną kopułę obserwacyjną i stanowisko z dobrze zachowanymi śladami łoża nadbrzeżnego, największego działa fortecznego Twierdzy Poznań, które miało zasięg aż 7700 metrów.
W podziemiach panuje stała temperatura ok 12 st.. Zobaczymy tam wielką prochownię, która mogła pomieścić 35 ton czarnego prochu oraz kaponierę barkową, której grubość murów przekracza 2,5 metra i która strzegła dostępu do fosy.
Podziemia są oświetlone, jak w czasach budowy fortu, światłem lamp naftowych, co dostarcza dodatkowych wrażeń.
Na pewno każdego małego odkrywcę zaciekawi możliwość sprawdzenia, dokąd prowadzą podziemia fortu, jak wyglądają ciężkie działa i skąd strzelały armaty. Godzinna wycieczka po ponad 130-letnim forcie z pewnością będzie niezapomnianą i niezwykle interesującą lekcją historii.
maj-wrzesień, we wszystkie soboty, niedziele i święta. Godziny wejść: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00.
normalny - 8 zł, ulgowy - 6 zł, fotografowanie jest bezpłatne; Z Poznańską Kartą Turystyczną 50% rabatu
Wróć do listy