W Poznaniu działa Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (WTZSP), zarejestrowane 12 maja 2004 r., działa w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki Czasu", zainicjowanego przez ówczesnego Ministra Kultury - Waldemara Dąbrowskiego. Jego głównym zadaniem jest tworzenie kolekcji dzieł sztuki współczesnej, które wzbogacą stałą ekspozycję poznańskiego Muzeum Narodowego. Towarzystwo zakupuje nowe eksponaty za środki własne oraz fundusze z budżetu ministerstwa, przydzielane po uprzednim zgromadzeniu środków własnych. Zakupione dzieła sztuki są eksponowane w miejscach publicznych i stanowią atrakcję przyciągającą turystów i znawców sztuki do Poznania. Kolekcję dzieł sztuki współczesnej zgromadzonych przez WTZSP tworzą dzieła m.in.: Izabelli Gustowskiej, Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Romana Cieślewicza, Krzysztofa Sołowieja, Jana Berdyszaka.
Program Znaki Czasu jest jednym z pięciu Narodowych Programów Kultury zainicjowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest tworzenie nowego, efektywnego systemu służącego rozwojowi i promocji sztuki współczesnej, tworzenie reprezentatywnych kolekcji sztuki, odzwierciedlających najnowsze tendencje i zjawiska, prowadzenie działalności wystawienniczej, tworzenie społecznego obiegu sztuki, dążenie do rozbudowy muzeów współczesności. W ramach programu w 2004 r. z inicjatywy Ministra Kultury w 16 województwach w Polsce zostały powołane regionalne Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Są to organizacje o charakterze obywatelskim - stowarzyszenia lub fundacje - nawiązujące swoim charakterem do tradycji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, czyli organizacji artystów i miłośników sztuki polskiej założonej w Warszawie w 1860 r. Jej zadaniem było organizowanie wystaw, dokonywanie zakupów najznakomitszych dzieł sztuki w celu tworzenia narodowej kolekcji, udzielanie stypendiów młodym polskim artystom. Działalność towarzystwa została zawieszona w związku z wybuchem drugiej wojny światowej w 1939 r., a następnie wznowiona w 1990 r. pod szyldem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych przy Galerii "Zachęta". Dziś celem organizacji jest pobudzanie do działania lokalnych środowisk oraz budowanie obywatelskiej skłonności do wspierania kultury.
Kolekcje sztuki współczesnej tworzone przez lokalne Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych będą w przyszłości eksponowane w Interdyscyplinarnych Centrach Nowoczesności, powstających w każdym regionie.