W organizację 32. Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu zaangażowało się ponad 1,5 tys. wolontariuszy.
Centrum przygotowań 32. Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu znajduje się na drugim piętrze kamienicy przy ul. Mielżyńskiego. Wolontariusze mają do dyspozycji m.in. obszerny pokój spotkań, "centrum dowodzenia", a także kaplicę, w której mogą się pomodlić. W centrum zapadają najważniejsze decyzje związane z organizacją Europejskiego Spotkania Młodych.
Wolontariuszy pracujących przy organizacji Europejskich Spotkań Młodych, w tym 32. spotkania w Poznaniu, można podzielić na trzy grupy. Pierwszą grupę stanowią tzw. permitenci, czyli młodzi ludzie z całego świata, którzy - zostawiwszy wszystko -spędzają rok czasu w burgundzkiej wiosce Taizé, gdzie podejmują konkretne, wyznaczone przez braci zadania. Permitenci zajmują się np. witaniem wszystkich osób przyjeżdżających do Taizé lub przygotowywaniem i promowaniem kolejnych spotkań w różnych krajach Europy. We wrześniu 2009 r. do Poznania przyjechało kilkunastu permitentów, m.in. z Włoch, Francji, Słowacji, Szwecji, Niemiec, Argentyny. Do ich obowiązków należała nie tylko opieka na parafiami przyjmującymi pielgrzymów, ale także odwiedzanie szkół i przybliżanie idei Wspólnoty z Taizé i Europejskich Spotkań Młodych wielkopolskiej młodzieży. Drugą grupę wolontariuszy stanowią młodzi ludzie odpowiedzialni za organizację spotkań, m.in. rozlokowanie pielgrzymów, przebieg spotkań w małych grupach, organizację zabaw, które rozpoczynają się po zakończeniu pasterek noworocznych. W przygotowanie Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu zaangażowało się ponad tysiąc wolontariuszy należących do tej grupy. Trzecią grupę wolontariuszy stanowią młodzi ludzie odpowiedzialni za rozdawanie posiłków, utrzymywanie porządku w salach modlitw, prowadzenie punktów informacyjnych. Do Poznania wolontariusze pełniący te funkcje przyjechali 27 grudnia, czyli dwa dni przed rozpoczęciem spotkania.
W organizację 32. Europejskiego Spotkania Młodych w stolicy Wielkopolski zaangażowało się łącznie ponad 1,5 tys. wolontariuszy, głównie uczniów i studentów. W pracach organizacyjnych pomagają wolontariuszom bracia z Taizé oraz siostry urszulanki i siostry ze zgromadzenia św. Andrzeja. Nad całością przygotowań do spotkania i jego przebiegiem czuwa brat Marek, poznaniak, który do Wspólnoty z Taizé wstąpił w 1977 r.