W 2009 r. salezjanie obchodzą jubileusz 150-lecia działalności
Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone 18 grudnia 1859 r. przez ks. Jana Bosko w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi. Towarzystwo utworzyli wychowankowie ks. Bosko, który organizował dla nich oratoria, zakładał szkoły dające zawód i stwarzające szansę dalszej nauki. W 1876 r. wspólnota liczyła 330, a w 1887 r. już ponad tysiąc członków. W 2005 r. rodzinę salezjańską tworzyło blisko 16,6 tys. osób.
Do Polski salezjanie przybyli w 1898 r. Pierwszą otwartą przez nich placówką była szkoła zawodowa dla chłopców w Oświęcimiu. W 1933 r. zgromadzenie zostało podzielone na dwie prowincje zakonne (warszawską i krakowską), a liczba współbraci osiągnęła ponad 0,5 tys. osób. Druga wojna światowa pozbawiła życia lub rozproszyła po świecie ok. 300 salezjanów polskich. W 1979 r. doszło do kolejnego podziału zgromadzenia -utworzono cztery prowincje z siedzibami w Pile, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, a liczba współbraci wyniosła blisko tysiąc osób.
Po okresie komunizmu, w którym jedyną możliwością współpracy z młodzieżą była praca w parafiach, pojawiły się nowe możliwości prowadzenia przez salezjanów działalności wychowawczej. Powstały liczne ośrodki kształcenia i wychowania, m.in. różne szkoły, bursy, internaty, ośrodki wychowawcze. W grudniu 1997 r. na 185 szkół katolickich w Polsce 31 prowadzili salezjanie. Włączyli się oni także w pracę wydawniczą, prowadzenie misji zagranicznych, działalność katolickich uczelni wyższych. W 2005 r. liczba polskich współbraci wynosiła ponad 1,8 tys. osób.
Dzisiejszych salezjanów z charyzmatem i początkami historii zgromadzenia łączy wola dochowania wierności założycielowi zgromadzenia i jego misjonarskiej pracy wśród młodzieży. Wciąż aktualne jest jego hasło "Daj mi dusze, resztę zabierz". Salezjanie w dalszym ciągu pracują z młodzieżą w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych. W Polsce prowadzą około 45 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, 2 uczelnie wyższe, 4 zespoły szkół zawodowych i 3 internaty.
Obchody jubileuszu 150-lecia Towarzystwa Salezjańskiego objęły m.in. uroczystości ku czci ks. Jana Bosko w dniu jego imienin i urodzin (24 czerwca i 16 sierpnia). Świętowanie rocznicy zakończy się 18 grudnia 2009 r. odnowieniem ślubów przez wszystkich salezjanów.
Jan Bosko (wł. Giovanni Melchiorre Bosco) - ur. 16.08.1815 r. w Becchi, zm. 31.01.1888 r. w Turynie - duchowny włoski, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek, święty Kościoła katolickiego, patron młodzieży, uczniów, studentów, redaktorów, wydawców. Po śmierci ojca wychowywany przez matkę, mieszkał w małej rolniczej wiosce. Jako dziecko był linoskoczkiem, iluzjonistą i opowiadał przypowieści. W wieku 9 lat miał proroczy sen - śniło mu się, że zostanie księdzem. Naukę rozpoczął na przełomie lat 1824/25. Uczył się zarówno u księży, jak i w szkołach powszechnych. W międzyczasie pracował jako chłopiec stajenny, szewc oraz sprzedawca w kawiarni. Posługę kapłańską rozpoczął 5 czerwca 1841 r. Pracę duszpasterską wykonywał przede wszystkim wśród więźniów i chorych. Pomagał chłopcom, którym znajdywał pracę i organizował zabawy. Pierwsze oratorium dla młodzieży otworzył w 1944 r., kolejne w 1847 r. W 1852 r. zbudował kościół dla swoich podopiecznych. W kolejnych latach otworzył dla swoich wychowanków zakłady pracy. W 1859 r. założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego, a w 1872 r. - Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. Zmarł w 1888 r. W 1929 r. został beatyfikowany, a w 1934 r. kanonizowany. W prowadzonych domach i ośrodkach Jan Bosko stosował system wychowawczy oparty na rozumie, religii i miłości, a zakazujący wszelkiego rodzaju kar cielesnych.