Rzeźba Matki Boskiej Bolesnej trzymającej na kolanach ciało Pana Jezusa, znajdująca się w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej, jest wierną kopią Piety Michała Anioła z Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Rzeźba, umieszczona w głównym ołtarzu poznańskiego kościoła, powstała w 1900 r. w Rzymie. Wykonano ją z marmuru diamentowego. Jest ona wierną kopią Piety o wysokości 174 cm i szerokości podstawy 195 cm wykonanej przez Michała Anioła z jednego bloku marmuru z Carrary. Przedstawia Maryję siedzącą z lekko pochyloną głową, podtrzymującą ramieniem bezwładne ciało Syna, które zdaje się spływać falą z jej kolan.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej zbudowano według projektu architekta Michała Wilczewskiego w stylu neoromańskim. Pomysłodawcą budowy kościoła na Łazarzu był inżynier Napoleon Urbanowski, aktywny działacz społeczny i gospodarczy, a koordynatorem budowy świątyni i tworzenia nowej parafii - ks. Jan Lewicki, proboszcz parafii p.w. św. Marcina, do której należeli katolicy z Łazarza. Budowę obiektu rozpoczęto w 1900 r. - 22 czerwca odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod nową świątynię. 29 czerwca 1901 r. nastąpił odbiór budynku kościelnego w stanie surowym, a 15 września 1901 r., w patronalne święto Matki Boskiej Bolesnej, ks. biskup Edward Likowski dokonał konsekracji świątyni. Odtąd kościół zaczął służyć łazarskim i górczyńskim wiernym. Parafię p.w. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu utworzono 1 stycznia 1913 r. Podczas II wojny światowej kościół był otwarty dla polskich katolików, jako jeden z dwóch w Poznaniu. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie probostwa przebywał prymas Polski ks. kardynał August Hlond, który kierował stąd administratorów apostolskich do diecezji na Ziemiach Zachodnich i Północnych. W 1928 r. na placu przy kościele wzniesiono Grotę Matki Bożej z Lourdes.
Poza rzeźbą Matki Boskiej Bolesnej na uwagę zasługują takie elementy wystroju kościoła, jak: ołtarze boczne św. Józefa, św. Łazarza, św. Antoniego i św. Kazimierza, ambona z piaskowca pińczowskiego oraz obraz olejny "Adoracja Najświętszego Serca Pana Jezusa".