Poznański dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej mieści się przy ul. Calliera
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej powstało 10 maja 1835 r. Wówczas Katarzyna Damen (1787-1858) wraz z siostrami zamieszkała w domu zwanym "Krepplem", znajdującym się koło Heythuysen w Holandii. Latem 1935 r. siostry założyły profesję w Trzecim Zakonie św. Franciszka dla Świeckich. W lutym 1836 r. pięć sióstr przyjęło habit i imiona zakonne. Katarzyna Damen - jako matka Magdalena - została przełożoną wspólnoty. Siostry wnosiły franciszkański charyzmat prostoty i służby we współczesny im świat. Żyły duchem pokuty i miłości, troszcząc się o potrzeby bliźnich. Rozszerzały swoje apostolstwo w Holandii, Niemczech i Polsce, zajmując się dziećmi, młodzieżą, chorymi i biednymi. W chwili śmierci założycielki w 1858 r. zgromadzenie posiadało status kongregacji na prawach papieskich i obejmowało 17 wspólnot. W 1869 r. zostały zatwierdzone nowe konstytucje, a siostry z Heythuysen zawędrowały do Indonezji, zwanej Holenderskimi Indiami Wschodnimi. W 1872 r. siostry udały się do Brazylii, a w maju 1874 r. do USA. Zakładały tam placówki misyjne, niosły pokój i nadzieję, rozszerzały charyzmat założycielki. Obecnie zgromadzenie liczy 1750 sióstr w 10 prowincjach w Holandii, Niemczech, Polsce, Indonezji, Brazylii, USA oraz na placówkach misyjnych w Tanzanii, Gwatemali, Meksyku, Timorze, Filipinach i Białorusi. Zarząd Generalny znajduje się w Rzymie.
Kolebką prowincji polskiej jest dom zakonny w Chojnicach. Na zaproszenie katolików chojnickich, przy aprobacie ordynariusza ówczesnej diecezji chełmińskiej, siostry z Heythuysen osiedliły się w Chojnicach, by podjąć pracę opiekuńczo-wychowawczą w zakładzie św. Boromeusza. Objęły placówkę 23 października 1867 r. Prowadziły przedszkole, szkołę elementarną i sierociniec. Na skutek ustawy majowej władz pruskich z 1875 r. musiały opuścić Chojnice. Udały się do Ameryki Północnej, by tam zakładać nowe wspólnoty. Po zakończeniu kulturkampfu wróciły do Chojnic. Pracowały na rzecz dzieci i młodzieży oraz chorych w szpitalu chojnickim. W 1933 r. utworzono komisariat polski z własnym nowicjatem w Chojnicach.
W 1948 r. ustanowiono prowincję polską z siedzibą w Orliku na Kaszubach. Pierwsze siostry dotarły tu w 1935 r. Zanim plany dotyczące nowego klasztoru nabrały realnych kształtów, siostry mieszkały w domu św. Józefa. Klasztor pobudowano w 1937 r. W czasie II wojny światowej siostry zostały wysiedlone z Orlika, a budynek przejęli Niemcy. Do zniszczonego i ograbionego Orlika siostry wróciły 12 kwietnia 1945 r. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu rozpoczęły normalne życie zakonne. W 1947 r. przeniesiono nowicjat z Chojnic do Orlika, a 4 października 1948 r., w uroczystość św. Franciszka, komisariat w Polsce został podniesiony do godności Prowincji p.w. Maryi Wspomożenia Wiernych z siedzibą w Orliku.
Dzisiaj klasztor w Orliku jest domem prowincjalnym i formacyjnym, pełni funkcję domu rekolekcyjnego, jest otwarty na różnego rodzaju grupy parafialne i społeczne. Prowincja polska liczy 150 sióstr, które posługują w 15 wspólnotach w Polsce, w Domu Generalnym w Rzymie oraz na placówkach misyjnych w Tanzanii i na Białorusi. Siostry pracują jako pielęgniarki, lekarki, opiekunki, wychowawczynie, katechetki, organistki, zakrystianki oraz posługują w szpitalach, domach opieki, hospicjach, schronisku dla nieletnich, domach pielgrzyma, przy parafiach w pracy charytatywnej oraz na misjach. Poznański Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej - Wspólnota Maryi Matki Kościoła - mieści się przy ul. Calliera 5/10.