Poznań może poszczycić się pierwszym w świecie pomnikiem ku czci Wincentego Priessnitza, sudeckiego twórcy wodolecznictwa i popularnej formy oczyszczania ciała - prysznica
Obiekt, zamówiony przez Edwarda Raczyńskiego, był wyrazem wdzięczności hrabiego za wyleczenie syna - Rogera Maurycego. Początkowo wykonany z piaskowca pomnik miał kształt cokołu. Na jego frontonie umieszczono medalion przedstawiający profil Wincentego Priessnitza oraz głowę lwa, z której do kamiennego zbiornika spływała woda. W 1908 r. cokół ozdobiono rzeźbą Higiei. Fundatorem sylwetki bogini zdrowia był prawnuk Edwarda Raczyńskiego - Karol, który zlecił wykonanie kopii posągu Higiei ozdabiającego grobowiec pradziadka Edwarda Raczyńskiego w Zaniemyślu oraz umieszczenie jej na cokole pomnika Priessnitza w Poznaniu. Postać Hygiei znalazła się więc na obiekcie poświęconym wynalazcy prysznica wiele lat po śmierci hrabiego Edwarda. Nadano jej, podobnie jak pierwowzorowi, rysy twarzy żony Edwarda Raczyńskiego - Konstancji.
Początkowo poznańska Higiea, wraz z cokołem pomnika Priessnitza, stała u wylotu ul. Podgórnej. W 1971 r. obiekt został przeniesiony na Plac Wolności. Podczas przeprowadzki rozbito jednak kamienne "korytko", do którego spływała woda, przez co zabytek stracił rolę studzienki. Na Placu Wolności pomnik stał do 2004 r., czyli czasu rozpoczęcia prac przy budowie podziemnego parkingu. Obecnie jest w renowacji. Jeszcze w listopadzie bieżącego roku ma trafić z powrotem na Plac Wolności. Stanie w rogu placu, obok wiązu, przed budynkiem Biblioteki Raczyńskich.