Od 1.10.2008 r. w podziemiach klasztoru ojców Franciszkanów na Górze Przemysła można obejrzeć gród pierwszych Piastów w miniaturze.
Makieta, zajmująca powierzchnię 27 metrów kwadratowych, przedstawia Poznań z przełomu X i XI w., czyli z czasów Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Tworzące makietę elementy architektoniczne - katedra, książęcy pałac, mosty, wały obronne - wykonane zostały z naturalnych elementów, m. in. kamienia, piasku i drewna. Miniatury obiektów stałych są uzupełnione ponadto przez pływające po rzece towarowe i rybackie łodzie, budowniczych wałów, kowala podkuwającego konia, białego kota wspinającego się po drewnianej konstrukcji budowanego właśnie domostwa.
Prezentacja makiety nie jest tylko biernym pokazem miniatury dawnego Poznania uzupełnionym przez półgodzinną opowieść o początkach polskiej państwowości. Jest natomiast prawdziwym spektaklem z użyciem światła, dźwięku i efektów specjalnych, dzięki którym oglądający mają szansę doświadczenia namiastki podróży w czasie.
Twórcą makiety grodu pierwszych Piastów, wykonanej w skali 1:60, jest pan Krzysztof Przybyła. Jest to jego drugie tak znaczące przedsięwzięcie. Pan Przybyła już wcześniej zbudował bowiem miniaturę Poznania, przedstawiającą miasto z XVII w.