Działające w Poznaniu kino "Muza" jest najstarszym kinem w Polsce.
Placówka otwarta została w 1908 r. pod nazwa "Theater Apollo". W 1910 r. przybrała nazwę "Colosseum", w 1934 r. - "Europa", w 1935 r. - "Świt", w 1940 r. - "Zentral Lichtspiele", w 1945 r. - "Wolność". Od lat 50. kino funkcjonuje pod obecną nazwą.
Dziś "Muza", prowadzona przez Estradę Poznańską, dysponuje 204 miejscami w klimatyzowanej sali, obsługiwanej przez system Dolby Stereo Surround. Swoją ofertę programową kieruje nie tylko do widzów starszych, którym zapewnia możliwość obejrzenia zróżnicowanego i ambitnego repertuaru, lecz także do osób młodszych, którzy mogą uczestniczyć w ofercie edukacyjnej Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, obejmującej cykl 9 spotkań, na które składają się prelekcje gości, prelekcje multimedialne, projekcje filmów i dyskusje.
W bieżącym roku kino "Muza" obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji proponuje widzom obejrzenie 100 różnorodnych filmów, podzielonych m. in. na takie cykle tematyczne, jak: "Historia kina", "Zdobywcy Oscarów", "Kino wietnamskie", "Woody Allen" czy "Ingmar Bergman". Na jubileuszowy program "Muzy" składają się ponadto seanse dla najmłodszych (Poranki Rodzinne), prelekcje znakomitych gości, np. Marcela Łozińskiego (reżyser-dokumentalista), prof. Marii Kornatowskiej (specjalistka od Felliniego) czy prof. Tadeusza Szczepańskiego (specjalista od Bergmana) oraz dyskusje po seansach w Cafe Muza.