BOGDAN WALCZAK
BOGDAN WALCZAK Językoznawca, polonista, slawista, profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Historyk języka i popularyzator zagadnień językoznawczych, zwłaszcza z zakresu poprawności i kultury języka.
Urodził się 17 lutego 1942 r. w Miłosławiu.
Ukończył filologię polską na UAM w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskał w 1995. Kolejno był lektorem języka polskiego na Uniwersytecie w Lyonie, zastępcą dyr. Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego, dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Ogólnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.
Jego dorobek obejmuje ponad 580 publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu językoznawstwa ogólnego i slawistycznego, historii języka polskiego, leksykografii, gramatyki historycznej, współczesnego języka polskiego, onomastyki, kultury i poprawności językowej. Jest autorem m.in. Między snobizmem i modą a potrzebami języka, czyli o wyrazach obcego pochodzenia w polszczyźnie (1987), monografii Słownik wileński na tle dziejów polskiej leksykografii (1991), Zarysu dziejów języka polskiego (1995), współautorem dzieła Na końcu języka: poradnik leksykalno - gramatyczny oraz Słownika gwary miejskiej Poznania (1997).
Uhonorowany Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Miasta Poznania, odznaką "Za zasługi w rozwoju woj.poznańskiego", Medalem Towarzystwa "Polonia", Medalem Komisji Edukacji Narodowej i innymi odznaczeniami.