Centrum Profilaktyki Świt oficjalnie otwarte!

Centrum Profilaktyki Świt oficjalnie otwarte!

Zdjęcie-na tle ściany z napisem Centrum Profilaktyki Świt stoją od lewej Renata Grudzińska, Jędrzej Solarski, Jadwiga Gierczyk - grafika artykułu
Oficjalne otwarcie - na zdjęciu Renata Grudzińska, Jędrzej Solarski, Jadwiga Gierczyk

Otwarcie Centrum Profilaktyki Świt spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony zaproszonych Gości.

W Strefie edukacji Centrum Profilaktyki Świt gościliśmy Pana Jędrzeja Solarskiego Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania, przedstawicieli Rady Miasta Poznania, Urzędu Miasta Poznania, miejskich jednostek organizacyjnych  Miasta Poznania, Rad Osiedli, Centrów Inicjatyw Lokalnych i innych oraz mediów.

Co to za mniejsce?

Centrum Profilaktyki Świt to nowe miejsce na mapie Poznania oferujące szeroki zakres usług w zakresie profilaktyki i leczenia uzależnień od alkoholu, narkotyków, innych substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych, diagnostyki i specjalistycznego wsparcia w zakresie spektrum FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder - Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych) oraz wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży.
Uruchomienie Centrum jest odpowiedzią na obserwowane zwiększające i dynamicznie zmieniające się wyzwania w zakresie profilaktyki uzależnień i kryzysu zdrowia psychicznego.

Centrum oferuje wsparcie w szeroko rozumianej problematyce uzależnień i zdrowia, z którego mogą bezpłatnie skorzystać mieszkańcy Poznania, młodzież i młodzi dorośli.

Centrum to nie tylko nowe przyjazne dla mieszkańców miejsce, ale również systemowe podejście mające na celu poprawę komunikacji, zwiększenie efektywności oraz skuteczności zadań już realizowanych i projektów w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

W ramach Centrum funkcjonują trzy strefy:

  • Strefa rozwoju - to przestrzeń z pięcioma gabinetami, w której organizacje pozarządowe  takie jak: Fundacja Restart, Fundacja Novo oraz Stowarzyszenie MONAR oferują specjalistyczną pomoc profilaktyczną oraz terapeutyczną skierowaną do osób z problemami uzależnień.
    W ramach Strefy Rozwoju funkcjonuje również specjalistyczny punkt pierwszego kontaktu pełniący rolę koordynatora działań w Centrum Profilaktyki Świt.
    Wsparcie obejmuje m. in.
    - konsultacje dla osób z uzależnieniem i ich bliskich
    - terapie krótkoterminowe lub długoterminowe dla osób z uzależnieniem i ich bliskich
    - wsparcie motywacyjne w terapii uzależnień i w procesie leczenia
    - warsztaty i treningi uzupełniające terapie uzależnień
    - udzielanie wsparcia rodzicom w procesie wychowawczym
    - grupy wsparcia
    Strefa rozwoju oferuje również wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dzieci i młodzieży w wieku 13-20 lat zamieszkałych w Poznaniu i uczących się w poznańskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
  • Strefa edukacji - to przestrzeń konferencyjno-szkoleniowa, w której odbywają się różnego rodzaju spotkania, szkolenia, warsztaty i konferencje zarówno dla osób zagrożonych problemem uzależnień, jak i wydarzenia branżowe mające na celu podnoszenie kompetencji osób profesjonalnie zajmujących się problematyką uzależnień na terenie Miasta.
  • Strefa dziecka - oferuje diagnostykę oraz wsparcie w zakresie FASD realizowaną przez miejską jednostkę: Centrum Wspierania Rodzin SWOBODA.
    Poza diagnostyką w ofercie znajduje się wsparcie specjalistyczne dopasowane do konkretnych przypadków i wynikające z przeprowadzonej diagnozy obejmujące m. in. przez psychologa, psychoterapeutę, neurologa, terapeutę, fizjoterapeutę, oraz terapię opartą na integracji sensorycznej a także konsultacje dla rodziców/opiekunów prawnych.

Pisano i mówiono o otwarciu Centrum m.in. na stronach/portalach:
Miasta Poznań

WTK

Głosu Wielkopolskiego

Radia Poznań

epoznań

Codzienny Poznań

Wpoznaniu.pl

24poznan.pl

Nowy Poznań