Wykład otwarty: "Tajemnice la Scali, nie tylko dla muzyków"

Wydział Instrumentalistyki i Wydział Kompozycji Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład i koncert  pt. "Tajemnice la Scali, nie tylko dla muzyków". O najsłynniejszym teatrze operowym świata i swojej pracy opowiedzą wybitni artyści: Beatrice Benzi (fortepian) i Danilo Rossi (altówka). Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca o godz. 10:00 w Sali Prezydenckiej Akademii Muzycznej, ul. Święty Marcin 87. Wykład odbędzie się w języku włoskim z tłumaczeniem na j. polski.

plakat informujący o wydarzeniu - grafika artykułu
Wykład otwarty: "Tajemnice la Scali, nie tylko dla muzyków"

DANILO ROSSI Po ukończeniu studiów, w wieku zaledwie 19 lat wygrał konkurs na stanowisko pierwszego altowiolisty orkiestry Teatro alla Scala, stając się najmłodszym w historii tej instytucji muzykiem piastującym taką funkcję.

Zdobywca pierwszej nagrody na Konkursie "Vittorio Veneto", dwukrotnie nagradzany Honorowym Dyplomem przez Accademia Chigiana, członek ECYO (od 16 roku życia), zdobywca drugiej nagrody na Konkursie im. Yuriego Bashmeta w Moskwie. W 2018 roku przyznano mu Nagrodę Mauro Ranieriego, a w 2021 roku czasopismo "Classic Voice" uznało go za jedną z dziesięciu najważniejszych osobowości muzycznych Włoch.

Jako solista Danilo Rossi występował w najważniejszych salach koncertowych świata u boku najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów, takich jak Riccardo Muti czy Zubin Mehta, jednak jego repertuar nie ogranicza się jedynie do muzyki poważnej. Podobnie, jak Giovanni Sollima, artysta nie uznaje muzycznych barier, a rozliczne trasy koncertowe zawiodły go w najodleglejsze zakątki świata.

Danilo Rossi nagrał ponad 40 płyt, a wielu kompozytorów zadedykowało mu swoje utwory. Artysta prowadzi ożywioną działalność dydaktyczną w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a od 2009 roku wykłada w Konserwatorium w Lugano (Szwajcaria). Jego publikacje stanowią nieocenioną pomoc dla młodych adeptów sztuki muzycznej. W 2023 roku wydawnictwo Ricordi opublikowało zbiór z zakresu studiów orkiestrowych jego autorstwa.

Danilo Rossi prowadzi również ożywioną działalność dyrygencką, a od 2020 roku jest Dyrektorem Artystycznym stowarzyszenia Forlimusica.

BEATRICE BENZI - Beatrice Benzi ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Mediolanie pod kierunkiem Bruna Canino i Luigiego Zanardiego. To właśnie ci profesorowie obudzili w niej szczególne zainteresowanie rolą pianisty w repertuarze kameralnym oraz pieśniowo - operowym. Swoje umiejętności doskonaliła u Bruna Canino, a także u Michela Campanellego (Accademia Chigiana w Sienie).

W 1991 roku rozpoczęła pracę w Teatro alla Scala, gdzie pełni funkcję przełożonej pianistów korepetytorów, biorąc udział w niezliczonych trasach koncertowych i projektach u boku tak wybitnych dyrygentów, jak Riccardo Muti, Riccardo Chailly, Wolfgang Sawallisch, Jeffrey Tate, James Conlon, Valery Gerghiev, Zubin Mehta, Myung Wung Chung czy Fabio Luisi.

Występowała w najważniejszych salach koncertowych świata z wybitnymi śpiewakami, takimi jak Gregory Kunde, John Osborn, Chris Merritt, Marcello Giordani, Francisco Gatell.

Długoletnia współpraca z maestro Zubinem Mehtą zaowocowała kontraktami z Palau de les Arts w Walencji oraz z Israel Philharmonic Orchestra w Tel Awiwie. Beatrice Benzi brała też udział w przygotowywaniu telewizyjnej wersji "Rigoletta", nagrywanej w Mantui z udziałem Placida Dominga, Ruggera Raimondiego i Vittoria Grigola.

Wraz z maestro Riccardem Chailly brała udział w licznych produkcjach operowych La Scali oraz w niektórych nagraniach dla wytwórni Decca, m.in. Kantat Rossiniego z udziałem Cecilii Bartoli, "Turka w Italii" z Mariellą Devią i płyty Greatest Hits Luciana Pavarottiego.

Od wielu lat wykłada na University of Nevada. Prowadziła liczne kursy mistrzowskie, m.in. dla Premiere Opera Foundation oraz Liederkranz Foundation w Nowym Yorku, a także dla konserwatoriów w Bolonii i Catanii.