Wraca ruch na ul. Roosevelta

Od soboty, 28 września, tramwaje znów będą jeździć ulicą Roosevelta. Wkrótce na jezdnię wrócą też samochody. Do swoich domów mogą wrócić mieszkańcy budynków sąsiadujących z rozbieraną kamienicą nr 8. 

W sobotę, 28 września, na ulicę Roosevelta powrócą tramwaje - grafika artykułu
W sobotę, 28 września, na ulicę Roosevelta powrócą tramwaje

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w piątek, o godz. 18:30 zdecydował, że mieszkańcy budynków sąsiadujących z rozbieraną kamienicą nr 8 będą mogli wrócić do swoich lokali. Ta decyzja oznacza, że już wkrótce ulica Roosevelta będzie dostępna dla pojazdów.Zmieni się również organizacja ruchu - w sobotę, od pierwszych kursów, tramwaje wrócą na ulicę Roosevelta, a autobusy linii 164 - na ul. Kraszewskiego

Na swoje stałe trasy powrócą wtedy pojazdy linii numer: 3, 7, 9, 10, 11, 15, 16 i 202, a likwidacji ulegnie linia 93 (od poniedziałku, 30 września, przywrócone zostanie również funkcjonowanie linii tramwajowej 19). 

Tego samego dnia (od soboty, 28 września.) na swoje trasy wrócą także autobusy linii 169, 171, 183. Linia autobusowa "za tramwaj" T3 zostanie zlikwidowana. 

Od nocy z soboty na niedzielę (z 28 na 29 września) na trasę przez ulicę Roosevelta w kierunku ronda Kaponiera wrócą autobusy linii nocnych 213, 214, 215, 218, 223, 224. 

Od poniedziałku, 30 września, autobusy linii 176 nie będą jeździć do przystanku Serbska. Dodatkowo na linii 171 nie będzie realizowany kurs w dni robocze i soboty o godz. 4.50 z Os. Wichrowego do Os. Dębina (autobus będzie jeździł od przystanku Libelta do Os. Dębina) oraz na linii 174 z przystanku Wilczak do Unii Lubelskiej w dni robocze o godz. 4.57,  w soboty o 4.59 i w święta o 6.00 (kursy realizowane będą od przystanku Małe Garbary).

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wraz z otwarciem dla tramwajów ulicy Roosevelta na ulicę Kraszewskiego wrócą autobusy linii dziennej 164 oraz nocnych linii 219 i 258 (dotyczy to również linii turystycznych 100 oraz 102).  Natomiast na powrót tramwajów na ul. Kraszewskiego trzeba będzie poczekać do czasu montażu słupa i sieci trakcyjnej. 

Zabytkowa kamienica zniknęła z mapy Poznania

Odcinek pomiędzy mostem Teatralnym a ulicą Poznańską zamknięto dla ruchu kołowego 13 września, po tym, jak na ścianie opuszczonej kamienicy przy ul. Roosevelta 8 zauważono pęknięcia i zmiany strukturalne. 

Na ul. Roosevelta wyznaczono wtedy "strefę zero", do której nie było wstępu. Wyłączony z użytkowania był chodnik przy budynkach, od wysokości kamienicy przy ul. Roosevelta 9 aż do skrzyżowania z ul. Krasińskiego. Chodnik po przeciwległej stronie (bliżej torów kolejowych) przez cały czas był dostępny dla pieszych. Z ruchu na tym odcinku wyłączono też torowisko tramwajowe (w obu kierunkach) oraz jeden pas jezdni.

Z sąsiednich budynków ewakuowano ponad 30 osób, którym zapewniono miejsca noclegowe. 14 września Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o nakazie rozbiórki kamienicy przy ul. Roosevelta 8. Prace ruszyły 19 września.

Za stan techniczny obiektu odpowiada jego właściciel. Zgodnie z art. 5 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, to on powinien zapewnić warunki w zakresie zabezpieczenia i utrzymania budynku w jak najlepszym stanie, prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych oraz korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości.