Liczba wyników na stronie
30

Uczniowie ostatnich klas podstawówek sprawdzają swoją wiedzę. Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wtorek, 14 maja i potrwa trzy dni. Wkrótce młodzi ludzie staną też przed wyborem dalszej drogi edukacji. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się w poniedziałek, 20 maja. 

Poznań otrzymał ponad 1,1 mln zł od rządu Tajwanu. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie obywateli Ukrainy, którzy przebywają tu w związku z wojną w ich kraju. Pomogą sfinansować wsparcie psychologiczne i korepetycje dla dzieci, a także pomoc żywnościową. 

100 lat po pamiętnej powodzi z 1924 roku przed budynkiem Bramy Poznania otwarto wystawę plenerową "Pod wodą. Powodzie w Poznaniu". Ekspozycja ukazuje miasto i jego mieszkańców w momentach, w których spokojna zazwyczaj Warta odsłaniała swoje niebezpieczne oblicze.

Trwa budowa wiaduktów, które usprawnią komunikację w północno-zachodniej części Poznania. Dzięki tej inwestycji kierowcy jadący ulicami Lutycką i Golęcińską nie będą już musieli czekać na otwarcie przejazdów kolejowych.

Trwa budowa mostów dla pieszych i rowerzystów łączących Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwaliszewo. Na plac budowy dostarczane będą kolejne, wielkogabarytowe elementy konstrukcyjne przeprawy. Z tego względu w dniach 15-17 maja oraz 21-24 maja obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu na Zagórzu, czyli w południowej części Ostrowa Tumskiego.

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, ruszają po raz dwunasty Poznańskie Dni Rodziny. Na poznanianki i poznaniaków w każdym wieku czeka 11 dni pełnych spotkań, warsztatów, wykładów i wspólnie spędzonego czasu.

Poznanianki i poznaniacy wybrali w niedzielę swoich przedstawicieli w radach osiedli. Najwięcej osób poszło zagłosować w Krzesinach, Pokrzywnie i Garaszewie. Padł tam rekord frekwencji w historii tego typu wyborów - 37,65 procent. Dzięki temu osiedle otrzyma nagrodę w konkursie - dodatkowy milion złotych z miejskiego budżetu.

W sobotę - 18 maja, po zakończeniu prac remontowych na ulicy Hetmańskiej - na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 1, 7 i 11. Tego samego dnia rozpocznie się naprawa rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Spowodowane tymi pracami zmiany w komunikacji na Jeżycach potrwają przez 3 tygodnie. Inaczej będą kursować tramwaje linii nr 2, 8 i 18, autobusy linii nr 164 i 191 oraz linii nocnych nr 216, 226, 219 i 258. Zmiany zostaną wprowadzone także na liniach turystycznych.

Przy ulicach w centrum można już zobaczyć pierwsze nowe parkomaty. Umożliwią one płatność kartą i blikiem oraz otrzymanie elektronicznego biletu parkingowego. Urządzenia będą uruchomione na początku lipca. 

Dzikie zwierzęta, które potrzebują nie tylko pomocy, ale też ciepła i wyjątkowej troski, będą miały zapewnioną jeszcze lepszą opiekę. Poznańscy strażnicy miejscy zostali wyposażeni w 3 inkubatory. Urządzenia zamontowano w radiowozach ekopatrolu. Będą one używane podczas transportu zwierząt. 

Poznaniacy wybierają swoich przedstawicieli w radach osiedli. Na godz. 15:00 frekwencja wyniosła 4,69 proc. Głosowanie trwa do godz. 21:00, więc jest jeszcze czas, żeby udać się do lokalu wyborczego i przyczynić się do zdobycia przez swoje osiedle 1 miliona złotych w konkursie na najwyższą frekwencję. 

W poznańskich szpitalach i placówkach medycznych pracują setki pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. To wykształceni profesjonaliści, którzy nie tylko ściśle współpracują z lekarzami, ale równocześnie są najbliżej pacjentów i ich rodzin. 12 maja obchodzą swoje święto. 

Najbliższy weekend w Poznaniu oprócz wiosennej aury gwarantuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Na mieszkańców miasta czekają filmowe emocje podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity, kulturowe doznania na deskach teatru czy muzyczne klimaty na poznańskich scenach. 

15 maja mija termin płatności kolejnej raty podatku od nieruchomości i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oba zobowiązania poznaniacy mogą zapłacić szybko i bez wychodzenia z domu poprzez aplikację mObywatel.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym poznańscy okuliści mogą już szkolić się na nowoczesnym symulatorze do badań siatkówki wcześniaków. To jedno z zaledwie czterech takich urządzeń na świecie. Specjalistyczny sprzęt pomoże sprawniej ratować wzrok najmłodszych pacjentów.

Do 21 maja można kręcić kilometry dla swoich miast lub gmin w ramach oficjalnego treningu do Rowerowej Stolicy Polski 2024. Można sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem - czerwcowymi zmaganiami. W tym roku, już po raz drugi, równolegle rozegrają się dwie rywalizacje, dla miast prezydenckich i gmin.

Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że jego jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku od zgodnego dawcy. Wiedzą to maturzyści VIII LO, którzy po egzaminie włączyli się w akcję ratowania życia. Każdy chętny mógł zapisać się do bazy dawców szpiku. Szeroko rozumianą transplantologię wspiera także Miasto Poznań.

W czwartek, 9 maja, rozpoczęły się prace przy odbrukach i nasadzeniach na odcinku pomiędzy ul. Długą (placem Bernardyńskim) a ul. Kazimierza Wielkiego. Po obu stronach ulicy przybędzie drzew i niskiej zieleni. 

Poznaniacy i poznanianki mogą już składać wnioski o udział w drugiej w tym roku odsłonie programu "Mieszkanie do remontu". To alternatywa dla lokali komunalnych i szansa na nowe "M" dla mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy po wykonaniu niezbędnych prac będą mogli wynająć je na czas nieokreślony. Tym razem można ubiegać się łącznie o 9 mieszkań o zróżnicowanej liczbie pokoi i powierzchni.

Między 26 i 29 maja, tradycyjnie nad Jeziorem Strzeszyńskim, odbędzie się Enter Enea Festival. Będzie to już 14. edycja tej imprezy, której pomysłodawcą i organizatorem jest pianista i kompozytor, Leszek Możdżer. 

Jak co roku nad Wartą na poznaniaków i turystów czeka wiele atrakcji. Rejsy tramwajem wodnym, wypożyczalnia motorówek, koncerty, warsztaty - to tylko niektóre z nich. Nad rzeką trwa także budowa mostów Berdychowskich, które jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność terenów nadwarciańskich.

Liczba wyników na stronie
30