Rewitalizacja

13 października 2008 r. na obszarze pilotażowym Śródka odbyło się przedstawienie multimedialne pt: " Szymanowski na Śródce".

Projekt multimedialny łączący muzykę z poezją, tańcem, projekcjami filmowymi, eksperymentem ze słowem i elektroniką. Program tego koncertu - happeningu opierał się na Słopiewniach - cyklu pieśni Karola Szymanowskiego do słów Juliana Tuwima i eksperymentatorskich filmach Stefana Themersona. Usłyszeliśmy również muzykę zafascynowanego twórczością Szymanowskiego jego poznańskiego przyjaciela, Tadeusza Szeligowskiego oraz kompozycje i improwizacje biorących udział w projekcie kompozytorów: Szabolcsa Esztenyi - fortepian, Zbigniewa Kozuba - organy, Macieja Rychłego - instrumenty etniczne, Tadeusza Sudnika - live electronic.

W koncercie wzieli również udział: Katarzyna Hołysz - mezzosopran, Józef Żuk Piwkowski - wizualizacje multimedialne i projekcje, Zespół Plastyki Ruchu - taniec, Beata Polak i Marcin Rausz - instrumenty perkusyjne oraz związane ze Śródką i CK Zamek pracownie, szkoły i stowarzyszenia.

Scenariusz- Teresa Nowak, reżyseria-Teresa Nowak i Józef Żuk Piwkowski.


Początek artystycznej akcji to centrum Śródki - mały kościółek, jego dziedziniec i przestrzeń dookoła; potem akcja rozprzestrzeni się, powędruje ulicami, pomiędzy kamienicami, aby swój finał znaleźć na rozpiętym nad Cybiną moście bpa Jordana. Projekt Szymanowski na Śródce ma zwrócić uwagę na zapomniane przestrzenie Poznania, ożywić przywrócony trakt łączący wyspę z lądem, połączyć niecodzienne z codziennością i to co odwieczne ze współczesnym śródeckim życiem. Akcja rozszerzona będzie o prezentację filmów Stefana i Franciszki Themersonów w kinie Malta.

Projekt realizowany jest przez Urząd Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek we współpracy z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji i Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu".

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej