Z Poznaniem związani byli tak znani w Europie Żydzi jak: Jehuda Löw Becalel - słynny rabin Pragi, Gaspar da Gamma - towarzysz wypraw Vasco da Gammy, oraz Akiba Eger
Gaspar da Gamma zasłynął z tego, iż w Indiach spotkał Vasco da Gammę, i pod nowym nazwiskiem (nie wiemy jakim posługiwał się przed chrztem) towarzyszył wielkiemu podróżnikowi w jego poszukiwaniach drogi do Indii. Słynny podróżnik został nawet jego ojcem chrzestnym. Gaspar da Gamma znał doskonale wody Oceanu Indyjskiego, był świetnym nawigatorem, a dzięki prawie trzydziestoletniemu pobytowi na Wschodzie mógł pomóc Portugalczykom w wejściu na handlowe dalekowschodnie rynki. Za usługi jakie oddał Portugalii król Manuel I Szczęśliwy nobilitował go, obdarzając tytułem rycerza niższego stopnia.
Drugi znany poznański Żyd to słynący z mądrości Akiba Eger (1761 - 1837), rabin Poznania i Wielkiego Księstwa Poznańskiego w latach 1815 - 1837. Akiba Eger był jednym z najwybitniejszych uczonych żydowskich w I poł. XIX w., a poznańska jesziwa (uczelnia talmudyczna), którą kierował była jedną z największych i najsławniejszych w Europie. Obecnie planowana jest realizacja projektu odtworzenia grobowca cadyka, znajdującego się na podwórzu posesji u zbiegu ulic Głogowskiej i Śniadeckich tego wybitnego znawcy Talmudu, autora wielu dzieł komentujących żydowskie prawo religijne. Jednak najsłynniejszym poznańskim rabinem był Jehuda Löw ben Becalel, który urodził się pomiędzy 1512 a 1520 r. prawdopodobnie w Poznaniu lub Wormacji. Był rabinem nie tylko w Poznaniu, ale również od 1573 r. w Pradze, gdzie zmarł w 1609 r. Zasłynął jako jedna z "najgłębszych studni erudycji swojej epoki" - gruntownie zajmował się matematyką, fizyką, astronomią, był wielkim badaczem Hagady. Jednak najbardziej znany jest jako twórca groźnego monstrum - Golema. Według legendy to właśnie Becalel ulepił dla cesarza Rudolfa II (od 1576 r. cesarz z dynastii Habsburgów; mecenas uczonych i szarlatanów, po przeniesieniu stolicy do Pragi, stworzył z niej główny ośrodek sztuki hermetycznej w Europie) z gliny ludzką postać, w którą tchnął życie. Golem, który miał pomagać swemu stwórcy, wymknął się spod kontroli i od tego czasu powraca regularnie co 33 lata do Pragi.