Innowcyjność i kreatywność

Innowacyjność

Poznań charakteryzujący się dużym potencjałem naukowym i instytucjonalnym ukierunkowanym na innowacyjność i działania na rzecz gospodarki opartej na wiedzy, jest jednym z wiodących ośrodków innowacji w Polsce. W Poznaniu na działalność badawczo-rozwojową przeznacza się rocznie blisko 1,3 mld zł.

W Poznaniu rozwijają się instytucje innowacyjności, takie jak trzy parki technologiczne, stanowiące platformę współpracy gospodarki i nauki oraz kreujące przyjazne środowisko dla rozwoju innowacji: utworzony przez Miasto Poznań Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, afiliowany przy Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prywatny park naukowo-technologiczny Nobel Tower z inkubatorem przedsiębiorczości, a także prywatny Inkubator Biznes i Nauka. Działają multidyscyplinarne ośrodki badawcze nowoczesnych technologii, m.in. takie jak: Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii, Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne, Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii, BioCentrum, Krajowe Centrum Innowacji w Logistyce i e-Gospodarce, Centrum Biologii Medycznej, Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego, Centrum Innowacji PCSS-Huawei oraz inkubatory przedsiębiorczości i centra transferu technologii. Poznańskie szkoły wyższe i ośrodki B+R, przy współpracy z samorządem lokalnym i przedsiębiorstwami, realizują także wspólne projekty ukierunkowane na innowacyjność.

Ważną rolę w podnoszeniu poziomu innowacyjności i konkurencyjności pełnią działające na terenie miasta przedsiębiorstwa. Do najbardziej innowacyjnych pod względem wprowadzania nowych produktów i usług należą przemysł środków transportu, chemiczny, gumowy i wyrobów z drewna. Najmniejszy zasięg innowacyjności występuje w przemyśle spożywczym oraz produkcji z surowców mineralnych.


Parki naukowo-technologiczne

W Poznaniu działają trzy parki technologiczne, stanowiące platformę współpracy gospodarki i nauki oraz kreujące przyjazne środowisko dla rozwoju innowacji:

Poznański Park Naukowo-Technologiczny został utworzony w 1995 r. w ramach Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jako pierwszy park tego typu w Polsce. W ramach współpracy nauki i gospodarki oferuje usługi badawcze z dziedziny chemii i technologii chemicznej, archeologii, akustyki i informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych. W ramach parku działają: Centrum Analityki i Diagnostyki Medycznej, Centrum Archeologiczne, Centrum Gospodarki Odpadami, Centrum Wspierania Innowacji, Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych, Inkubator Technologiczny, Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe, Laboratorium Technologii Mowy i Języka, Poznańskie Laboratorium Izotopowe, Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, Klaster Waste Park, Data Center, Laboratorium Wyobraźni. Park zapewnia także przedsiębiorcom wynajem powierzchni, usługi okołobiznesowe i pomoc w pozyskiwaniu środków na innowacyjny rozwój. W parku działa ponad 80 innowacyjnych jednostek (przedsiębiorstwa, jednostki badawczo-rozwojowe, fundacje i stowarzyszenia), działających przede wszystkim w branży informatycznej, telekomunikacyjnej, chemicznej oraz firmy szkoleniowo-doradcze. Jest jedynym parkiem technologicznym w Polsce posiadającym status jednostki naukowej kategorii A.

Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy został utworzony przez Miasto Poznań. Jest rozwijany w formule rozproszonej, czyli bedzie funkcjonował w kilku atrakcyjnych dla inwestorów i najemców lokalizacjach na terenie miasta. W I etapie powstała strefa biurowo-inkubacyjna przy ul. 28 Czerwca 1956 r. oraz biurowiec przy ul. Za Bramką. Kolejny etap, strefa przemysłowo-produkcyjna, powstaje na obszarach Żegrze-Franowo, na styku z planowanymi pod rozszerzenie terenami Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower - pierwszy w Poznaniu prywatny park naukowo-technologiczny. W parku znajdują się powierzchnie biurowe, laboratoryjne, modułowe sale konferencyjne, inkubator przedsiębiorczości, data center, wydzielony obszar gastronomiczny, tzw. Food Court a także centrum medyczne i diagnostyki obrazowej.


Klastry

Innowacyjność w Poznaniu jest wspierana przez klastry i inicjatywy klastrowe znajdujące się na różnym poziomie organizacji. W Poznaniu ma siedzibę stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Klasteringu - platforma klastrowa skupiająca liderów oraz partnerów porozumień klastrowych w regionie. Aktywnie działające porozumienia klastrowe, które mają siedzibę w Poznaniu, to klastry w sektorach usługowych. Są to: Akademia Architekta, Poznański Klaster Energii, Waste Klaster, Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny oraz Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce (ma dwie siedziby: w Poznaniu i Gnieźnie). Działalność innowacyjna w organizacjach klastrowych najczęściej obejmuje uzyskanie wzorów użytkowych i znaków towarowych.


Inteligentne specjalizacje regionalne

W rejestrze REGON jest zarejestrowanych 48 tys. firm prowadzących działalność w obszarach inteligentnych specjalizacji regionalnych. Blisko połowę stanowią firmy nowoczesnych technologii medycznych, ponad 1/5 - firmy specjalizujące się w budownictwie energooszczędnym.


Sektory kreatywne

W Poznaniu rozwijają się firmy w sektorach kreatywnych, obejmujących - oprócz szkół wyższych i jednostek naukowo-badawczych - technologie ICT, usługi w zakresie architektury, sztuki i mediów, wzornictwa i projektowania mody (fashion design), rzemiosło artystyczne, usługi finansowe, biznesowe i prawne. Stanowią one 22% firm zarejestrowanych w Poznaniu i zatrudniają 18% pracujących. Najwięcej firm sektorów kreatywnych stanowią firmy mikro (96%). Liczba firm sektora kreatywnego zwiększa się, przede wszystkim w grupie firm prowadzących działalność o dużym wykorzystaniu wiedzy, które stanowią ponad 60% firm sektora kreatywnego w Poznaniu. Według opublikowanych przez Komisję Europejską wyników badania European Culture and Creative Cities Monitor, w skali kraju Poznań charakteryzuje się najwyższym poziomem rozwoju w zakresie kultury i sektorów kreatywnych. Szczególnie wysoko oceniono przyrost nowych miejsc pracy w sektorach kreatywnych oraz firmach nowych mediów i komunikacji.


Startupy

Według badań Fundacji Startup Poland Poznań jest czwartym ośrodkiem w Polsce pod względem liczby działających startupów. W mieście działa co dwunasty polski startup, a ich liczba przekracza 200. W grupie 48 polskich startupów dojrzałych i o ugruntowanej marce, które już osiągnęły sukces rynkowy, znalazło się 6 firm z Poznania: Booklikes, Qpony, jakdojade, Legimi, IC Solutions, Omni 3D. Startupy mogą korzystać z ponad 25 przestrzeni pracy wspólnej, w tym z pierwszej w Polsce bezpłatnej i publicznej przestrzeni coworkingowej +jeden, uruchomionej przez Miasto Poznań, FutureLab - Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości PCSS oraz z oferty Inkubatora Przedsiębiorczości w Poznańskim Parku Technologiczno-Przemysłowym. Młode firmy z sektorów kreatywnych mogą także korzystać ze wsparcia inkubatora CoOffice, który funkcjonuje w centrum Concordia Design.


Firmy fintechowe i firmy płatności online

Poznań jest drugim po Warszawie ośrodkiem firm fintechowych i firm płatności; w mieście mają siedzibę najwięksi integratorzy płatności online, czyli firmy obsługujące szybkie przelewy za pośrednictwem bankowości elektronicznej: PayU, Przelewy24, PayPro, Krajowy Integrator Płatności.


Design

Poznań staje się ważnym ośrodkiem designu w Polsce. W mieście funkcjonują szkoły wyższe kształcące w zakresie projektowania i wzornictwa, jak Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet SWPS z wyższą szkoła projektowania School of Form, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy; działa pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności Concordia Design. Odbywają się targi arena DESIGN, Poznań Design Festiwal oraz tematyczne konferencje i warsztaty.


Branża gier

w Poznaniu działalność prowadziło ponad 20 studiów produkcji gier komputerowych; specjalistów z zakresu technologii, grafiki i projektowania aplikacji i gier komputerowych kształciły: UAM, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Artystyczny, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Collegium da Vinci; w mieście działało stowarzyszenie graczy gier wideo Poznańska Gildia Graczy i Pyramida Hub. Odbywają się największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej PGA Poznań Game Arena z Game Industry Conference z prelekcjami i warsztatami prowadzonymi przez ekspertów gamingu.


Projekty wodorowe

Miasto Poznań uczestniczy w pracach powołanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego rady doradczej pn. Wielkopolska Platforma Wodorowa (WPW) - unikalnej w skali kraju platformy wymiany wiedzy w obszarze technologii wodorowych, integrującej środowisko uczestników rynku wodoru w Wielkopolsce.
Do największych projektów wodorowych w Poznaniu należą: zakup przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. 15 nowoczesnych autobusów miejskich Solaris Urbino 12 hydrogen o napędzie elektrycznym zasilanych wodorem (z prawem opcji zakupu 10 kolejnych autobusów) oraz dostawę paliwa wodorowego z budową ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, projekt wykorzystania wodoru w transporcie kolejowym prowadzony przez  firmę H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

  • Nauka
  • Aktualnie wyświetlana strona - Innowcyjność i kreatywność