Muzeum Introligatorstwa
Stała ekspozycja rzemiosła introligatorskiego przy antykwariacie "Rosa" na ul. Matejki 53 jest prywatną kolekcją Pana Leonarda Rosadzińskiego, zebraną w ciągu 12 lat.Tworzenie obecnego, imponującego zbioru zaczęło się od kupna pierwszej maszyny do krojenia bloku książki od pani Henryki Sienniak.
W muzeum zgromadzone są liczne eksponaty: maszyny, narzędzia i wyroby z XIX i XX wieku poznańskich mistrzów introligatorów, m.in. Jerzego Strzedzińskiego, Floriana Wojciechowskiego, Braci Lewandowskich, Piotra Klimkiewicza, Alojzego Bródki, Henryka Szypczyńskiego oraz mistrzów introligatorów spoza Poznania, m.in. Karola Kuczyńskiego z Gniezna, Stanisława Kwiatkowskiego z Góry k. Promna. W skład kolekcji wchodzą:
- maszyny tj.: krajarki do papieru, złociarki na duszę, gazowe i elektryczne, prasy dębowe i metalowe, prasy do złocenia krawędzi książki i do ścinania bloku książki nożem okrągłym, krosno do szycia bloku książki, rysówka do tektury,·
- narzędzia introligatorskie (szpikulce, kostki, łuki, tłoki i radełka introligatorskie),·
- narzędzia do ornamentyki na zimno i na gorąco (filety, mosiężne klisze ornamentowe),·
- narzędzia i materiały do złocenia krawędzi bloku książkowego (płatki złota, nośnik z włosia, trzepaczka do białka, cyklina, bolus).
Mają się tu również odbywać liczne spotkania literackie i wystawy książek.Pierwsi goście pojawili się w muzeum Pana Leonarda Rosadzińskiego już 16 czerwca br., w związku ze zorganizowanym na Osiedlu Targowym Świętem Sąsiada. Poniżej, kilka fotografii ze zwiedzania Muzeum.
Panu Leonardowi Rosadzińskiemu serdecznie gratulujemy stworzenia wspaniałej ekspozycji i życzymy dalszych sukcesów!
We wrześniu 2012 roku Wystawa Rzemiosła Introligatorskiego została zlikwidowana, z powodu zbyt dużych kosztów utrzymania. Ale przez pięć lat stworzyła swoją historię i wypełniła zamierzone cele. Jej pozostałością jest książka "Ginące rzemiosło, śladami poznańskich introligatorów".Wystawę odwiedzały wycieczki wielu środowisk, uczniów gimnazjów i innych szkół, studentów, ludzi kultury, poznawając historię poznańskiego introligatorstwa.
Obecnie na blogu pokazane są zdjęcia obrazujące historię Wystawy.
Natomiast został stworzony nowy dział Bibliofilstwo, który ma przybliżyć pasję kolekcjonowania książek
Zobacz także
Wycieczka do Muzeum Introligatorstwa
26 kwietnia 2008 r. z okazji Światowego Dnia Książki odbyły się zorganizowane przez Urząd Miasta Poznania wycieczki do Muzeum Introligatorstwa, które mieści się przy Antykwariacie "Rosa", ul. Matejki 53. Światowy Dzień Książki jest świętem obchodzonym 23 kwietnia każdego roku mającym na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.
Wycieczki do Muzeum Introligatorstwa doskonale wpisują się w misję tego święta.
Były one niespotykaną okazją do obejrzenia wyjątkowej w skali kraju wystawy rzemiosła introligatorskiego, książek w unikatowych oprawach artystycznych, kolekcji maszyn i urządzeń oraz wysłuchania z ust twórcy wystawy niezwykłych ciekawostek o rzemiośle introligatorskim. Wystawa przygotowana przez Pana Leonarda Rosadzińskiego stworzona została bowiem z myślą o rozpowszechnianiu czytelnictwa, wiedzy o introligatorstwie, gromadzenia dóbr kultury technicznej, jak również idei kolekcjonerstwa. Przy okazji zwiedzania muzeum zainteresowani mogli kupić książki z zasobów mieszczącego się obok Antykwariatu "Rosa".
Dziękujemy za Państwa zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wycieczki już niebawem!