Odmień swoje podwórko 2012
Jednym z działań na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców wokół procesu poprawy jakości środowiska zamieszkania była akcja "Odmień swoje podwórko". Była to inicjatywa organizowana przez Miasto Poznań już od 2010 r., kiedy to odbyły się pierwsze warsztaty zazieleniania podwórek na Jeżycach (głównie przy ul. Staszica). W ramach realizacji Programu "Rewitalizacja w budowie - tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce", akcję "Odmień swoje podwórko" wykonywała firma APAK Garczarczyk, wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego. Program działania zmierzał do znalezienia przez mieszkańców (we współpracy z ekspertami) pomysłów na zazielenienie i ożywienie podwórek oraz przestrzeni publicznych na poszczególnych obszarach.
Akcja "Odmień swoje podwórko" składała się z dwóch edycji warsztatów:
"Zielonych warsztatów" - warsztatów projektowych oraz działań na terenie podwórek;
"Zielono mi" - wykładów i warsztatów w zakresie kształtowania zieleni w przestrzeni publicznej.
"Zielone warsztaty"
Warsztaty składały się z dwóch etapów: projektowego i realizacji w terenie. Etap projektowy odbywał się w formie dwudniowych spotkań (po 6 godzin każdego dnia), podczas których mieszkańcy wraz z ekspertami (architektami, urbanistami, specjalistami od kształtowania terenów zieleni i in.) poszukiwali pomysłów na zagospodarowanie i ożywienie swoich podwórek - każdy zespół składał się z trzech mieszkańców i dwóch ekspertów. Efektem prac zespołów projektowych były koncepcje zagospodarowania podwórek.
Po zakończeniu projektowania przeprowadzono głosowanie nad wyborem jednej z wykonywanych koncepcji, której zainicjowanie przewidziano w ramach etapu realizacji w terenie. W tym etapie uczestniczyli mieszkańcy poszczególnych podwórek (do pomocy mieli dwóch specjalistów), a sama akcja w terenie odbyła się w ciągu jednego dnia. Oba etapy "Zielonych warsztatów" prowadził i koordynował odpowiednio do tego przygotowany prowadzący, posiadający doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Miejsca i czas realizacji "Zielonych Warsztatów przedstawiono w tabeli 1.
Warsztaty "Zielono mi"
Warsztaty przyjęły podobną konwencją - składały się z części wykładowej i doradczej oraz z części terenowej , przy czym obie części zrealizowano w ciągu jednego dnia. Nieco inny był jednak przedmiot projektowania - zamiast podwórek, były to niewielkie tereny przestrzeni publicznej. Inna była też forma organizowania zespołów projektowych - w ramach części wykładowej i doradczej utworzony został jeden, dwudziestoosobowy zespół, który najpierw wysłuchał dwóch wystąpień dotyczących mechanizmów funkcjonowania przestrzeni publicznej, a następnie przy pomocy dwóch ekspertów wypracował zarys koncepcji dla wybranego obszaru. Następnie całe zespół wziął udział w części terenowej, podczas której zorganizowano targ roślin oraz akcję zazieleniania przestrzeni publicznej Harmonogram i miejsca realizacji warsztatów "Zielono mi" przedstawiono w tabeli 2. Warto wspomnieć, że warsztaty "Zielono mi" miały przede wszystkim zainspirować i zachęcić mieszkańców do wspólnego działania na rzecz poprawy stanu przestrzeni publicznej, a tym samym wzmocnić tożsamość lokalną społeczności uczestniczących w akcji.