Rewitalizacja
W dniach 11 i 12 kwietnia 2013 roku w Pawilonie Nowej Gazowni odbyły się warsztaty RE-WITA STARE KORYTO WARTY.
Stare Koryto Warty nie może być obecnie przywrócone do swej pierwotnej funkcji bez kosztownej regulacji biegu rzeki Warty. Mimo to, po czterdziestu latach od zasypania, ma szansę stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną łącząca nabrzeża istniejącego dziś, czynnego koryta rzeki. Trwałe i całościowe urządzenie Starego Koryta Warty wiąże się z długotrwałym i stopniowym procesem przekształceń.
Dwa lata temu zorganizowane zostały pierwsze warsztaty "Re-wita Stare Koryto". Celem pierwszej edycji warsztatów było poszukiwanie pomysłów na ożywienia kulturalne tej przestrzeni. Kolejne warsztaty, miały za cel stworzenie wytycznych, które staną się punktem wyjścia do stworzenia konkretnego już projektu zagospodarowania Starego Koryta Warty i jego późniejszej realizacji, który pozwoli na stworzenie w tym miejscu atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców i turystów wykorzystującej potencjał położenia przy Trakcie Królewsko-Cesarskim, łączącym Stary Rynek z Ostrowem Tumskim.
Warsztaty zostały zrealizowane przez Urząd Miasta Poznania wspólnie ze Stowarzyszeniem Chwaliszewo i Radą Osiedla Stare Miasto. Uczestników powitał Prezydent Miasta Poznania Tomasz Jerzy Kayser.
W warsztatach wzięły udział 34 osoby. Mieszkańcy w różnym wieku, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, przedstawiciele środowiska akademickiego i artystycznego (przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego), architekci i projektanci zieleni oraz wzornictwa przemysłowego, inżynierowie komunikanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. zajmujących się animacją społeczno-kulturalną sąsiedniej Śródki.
Warsztaty odbyły się przy użyciu metody Future City Game zmodyfikowanej na potrzeby pracy nad wytycznymi. Punktem wyjścia była wizja lokalna - spacer po Starym Korycie z przewodniczką miejską - Karoliną Dąbrowską oraz prezentacja Anny Rybarczyk-Robak o historii Starego Koryta i podejmowanych dotychczas działań zmierzających do jego rewaloryzacji.
Następnie uczestnicy stworzyli diagnozę problemów, stanowiących kontekst dla planowanych zmian w Starym Korycie Warty oraz określili pożądane kierunki zmian tego miejsca. Potem opracowali bazę potrzeb użytkowników aktualnych i potencjalnych tej przestrzeni publicznej.
Pracując w zespołach uczestnicy proponowali własną, całościową wstępną koncepcję zagospodarowania terenu i zasad jego funkcjonowania opartych o analizę potrzeb użytkowników. Koncepcje miały szkicowy charakter, a wejście w rolę projektanta służyło zastanowieniu się nad miejscami trudnymi, konfliktogennymi, kwestiami spornymi, co umożliwiło w następnym etapie cofnięcie się o krok i zastanowienie nad wytycznymi do przyszłego projektu zagospodarowania Starego Koryta, który zostanie zrealizowany przez profesjonalnych projektantów.
Uczestnicy warsztatów nie rywalizowali w poszukiwaniu jak najbardziej atrakcyjnych rozwiązań, a współpracowali w opracowaniu wytycznych do rewitalizacji terenu Starego Koryta. Myśląc o różnych scenariuszach przyszłego funkcjonowania Starego Koryta dyskutowali o tym, co jest w nich wspólne i co je dzieli, aż do ustalenia grupowego stanowiska.