Rewitalizacja

7 czerwca 2008 r. od godz. 10:00 do 20:00 na placu Międzymoście odbywał się Festyn Architektoniczny "Międzymoście" , organizowany przez Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania oraz Stowarzyszenie Wędrowni Architekci.

Podczas festynu odbył się cykl warsztatów edukacyjnych, które wprowadziły dzieci i młodzież w proces kreatywnego kształtowania przestrzeni publicznej miasta. Na każdego uczestnika czekała okolicznościowa koszulka oraz zestawy "młodego architekta" do budowy własnych konstrukcji w domu. Udział we wszystkich warsztatach był bezpłatny.

Załączniki


Zajęcia prowadzili nauczyciele akademiccy oraz architekci, a także wolontariusze mający wcześniejsze doświadczenie w prowadzeniu zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. A warsztaty były bardzo atrakcyjne:

  • "Ulica jak malowana - Rzeka w mieście" - warsztaty plastyczne. Malarskie projekty nowej zabudowy Placu Międzymoście według dziecięcych wyobrażeń.
  • "Zbuduj Własny Most" - budowanie w skali szkieletów konstrukcji mostów, inspirowane przykładami istniejących budowli. Dzieci i młodzież, pod kierunkiem architektów, analizowały wpływ konstrukcji na wytrzymałość i formę mostów.
  • "Wypleć Swój Umysł" - po zapoznaniu się z podstawowymi splotami wilkiniarskimi, metodami wyplatania i mocowania wikliny dzieci projektowały i wykonywały własne formy dekoracyjne.
  • "Warsztat Niespodzianka" - budowa małej formy architektonicznej z klocków.
  • "Niebieska Rzeka Tańca" - podczas trwania festynu architektonicznego dzieci i młodzież bawili się także podczas tańców korowodowych zakończonych koncertem grupy folkowej "Charivari".

Jednym z ważniejszych punktów programu festynu była budowa instalacji (o szkieletowej konstrukcji) "przęsło mostu". Przy ścisłej współpracy osób z Warsztatów Dawnego Budowania udało się zbudować dwa symboliczne przęsła mostu Chwaliszewskiego: tradycyjnego i nowoczesnego. Istalacje mostu mają za zadanie ukazać związki z historycznym charakterem miejsca i szansą na realizację współczesnych myśli rewitalizacyjnych na terenie zasypanego, starego koryta Warty.  Stały się też miejscem ekspozycji historycznych zdjęć Chwaliszewa i Starego Koryta Warty.


Akcja edukacji architektonicznej "Międzymoście" odbyła się w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz obchodów Roku Klimatu i Środowiska.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej