Program "Miasto z naturą"

Kutrzeby 10, 61-719 Poznań

Program zakłada rozmowy i warsztaty oraz wspólne czytanie bajek o tematyce przyrodniczej, ekologicznej i psychoedukacyjnej. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci z poznańskich przedszkoli i szkół podstawowych. Spotkania będą odbywać się nie tylko w klasie, ale także w terenie, np. miejskich parkach.

- Poznań to zielone miasto. Lasy, a także parki i skwery stanowią znaczną część jego powierzchni. Mieszkańcy mają do miejskiej zieleni łatwy dostęp. Można zorganizować tam także lekcje w plenerze - zauważa Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - W ramach programu poruszane są bardzo ważne zagadnienia. Dzieci zdobywają praktyczną wiedzę na temat ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju, co pozwoli im podejmować świadome decyzje dotyczące ich codziennego życia.

Zajęcia dla dzieci prowadzić będą wspólnie: edukator Zarządu Zieleni Miejskiej oraz studenci i wykładowcy z Uniwersytetu SWPS.

- Jako uczelnia odpowiedzialna społecznie jesteśmy świadomi naszego wpływu na środowisko naturalne, również pośredniego - poprzez kształtowanie postaw. Chcemy, aby dzieci zrozumiały znaczenie przyrody dla dobrostanu i zdrowia psychicznego oraz uczyły się, jak mogą ją chronić i dbać o nią w codziennym życiu. - mówi prof. Anna Ziółkowska, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa  Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Patronat honorowy nad projektem objął Wielkopolski Kurator Oświaty.

Projekt zakłada spotkania w szkołach i przedszkolach, a gdy już pozwoli na to pogoda, także w plenerze, np. na terenie poznańskich parków.

- W ramach tego przedsięwzięcia dzieci zamiast tradycyjnych lekcji w klasie mają możliwość odkrywania przyrody nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Uczniowie i przedszkolaki obserwują i analizują lokalne ekosystemy, poznają ich rolę i znaczenie dla zdrowia, a także miasta i jego mieszkańców - tłumaczy Ewelina Suska, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej.

Każde spotkanie podzielone będzie na dwie części. Najpierw pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej porozmawiają z dziećmi o szeroko rozumianej faunie i florze, a także m.in. o roli terenów zielonych. Najmłodsi dowiedzą się też więcej o parkowej infrastrukturze - np. domkach dla owadów zapylających czy budkach lęgowych dla ptaków. W kolejnej części studenci z koła naukowego Psychoedukacji Uniwersytetu SWPS we współpracy z wykładowcami wprowadzą małych poznaniaków w świat emocji i dobrostanu poprzez fascynujące bajki. Dzięki tym opowieściom dzieci będą mogły lepiej zrozumieć różne emocje oraz dowiedzieć się, jak kontakt z naturą wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

Uczestnicy wysłuchają historii, które nie tylko rozbawią, ale również uwrażliwią ich na piękno przyrody i jej znaczenie dla ludzkiego dobrostanu. O odpowiedni dobór lektur dostosowany do wieku odbiorców zadbają naukowcy z Zakładu Psychologii Ogólnej Uniwersytetu SWPS. Po każdej bajce studenci przeprowadzą krótką rozmowę z dziećmi, a następnie zaproszą je do ćwiczeń, które pozwolą przełożyć zdobytą wiedzę na praktyczne działania.

Inauguracja projektu "Miasto z naturą" odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 na Umultowie. Udział w projekcie mogą jednak wziąć wszystkie poznańskie szkoły i przedszkola.

Tematyka spotkań oraz dobór bajek została dostosowana do każdej grupy wiekowej i zagadnień przyrodniczych. Oczywiście zajęcia odbywają się zupełnie bezpłatnie. Są one przeznaczone do grup zorganizowanych. Zapisów dokonują nauczyciele. Rodzice, którzy są zainteresowani udziałem dziecka w "zielonym spotkaniu", mogą zwrócić się z tym do jego szkolnych i przedszkolnych wychowawców.

Zapisy prowadzone są pod adresem e-mail: edukacjazzm@zzmpoznan.pl. Chętni do wzięcia udziału w zajęciach powinni podać w treści wiadomości: liczbę i wiek uczestników oraz preferowane miejsce wydarzenia (siedziba instytucji czy plener). Następnie wspólnie uzgodniony zostanie termin spotkania

Kontakt: Michał Jarzyna, tel. 695 019 783

sieci społecznościowe