Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

"Ponad stuletnia historia Związku Polskich Artystów Plastyków w Poznaniu pokazuje znaczącą rolę malarzy, grafików, rzeźbiarzy w pejzażu wizualnym i kulturalnym naszego miasta. Artyści skupieni w ZPAP prezentowali swoje dzieła na setkach wystaw w kraju i zagranicą, ogólno- polskich konkursach, prezentacjach w galeriach, klubach, domach kultury. Dorobek ich był dokumentowany zarówno przez Zarząd Okręgu ZPAP jak i Arsenał - Biuro Wystaw Artystycznych w Poznaniu. Gromadziło ono również dorobek artystów. Dzieła poznaniaków znajdują się w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, zdobią urzędy miejskie oraz inne instytucje w Wielkopolsce. Pomniki w Poznaniu tworzyli artyści rzeźbiarze zrzeszeni w ZPAP.

Historia twórców i ich pracy spisana została w katalogu wystawy jubileuszowej "100. lat ZPAP Poznań" nwydanym przez ZO ZPAP w 2011. roku. Dlatego też mówimy: " My dzisiaj". I taki jest tytuł wystawy w "Galerii u Jezuitów". My artyści, prezentujemy różnorodną twórczość, różnorodne techniki pracy i tematy prac na wystawie. Nasz związek twórców trwa mimo trudności - utrata siedziby i galerii na ul. Szyperskiej, a wcześniej w Arsenale, konkurencji ze strony innych stowarzyszeń /niekoniecznie profesjonalnych "artystów"/. Wielu z nas studiowało na poznańskiej uczelni artystycznej, dzisiaj Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz różne dyscypliny sztuk plastycznych. Trwamy przy swojej twórczości artystycznej, tak indywidualnej dla każdego artysty i chcemy ją prezentować.

Wystawa pozwoli zaprezentować twórców z Poznania, współtworząc jego wysoką rangę życia kulturalnego. Nie sposób omówić twórczości poszczególnych artystów. Każdy z nich wypowiada się w swoim indywidualnym języku sztuk wizualnych. Krytycy wypowiedzą się zapewne na łamach pisma ARSFORUM, półrocznika ZPAP.
Jesteśmy aktywni i obecni na wystawie w Centrum Integracji Kulturalnej w "Galerii u Jezuitów" w Poznaniu, której Dyrektor Ojciec Jacek Wróbel SJ otworzył nam gościnne zabytkowe bramy."
Jan Wojciech Malik

Baner