Konkurs Inicjatory powstał, by promować przedsięwzięcia pozarządowe oraz wyróżnić najlepsze projekty realizowane dla stolicy Wielkopolski i jej mieszkańców w roku poprzedzającym rozdanie nagród.
W piątek, 15 lipca poznaliśmy zwycięzców w trzech kategoriach. W ramach Inicjatora Wspierającego kapituła brała pod uwagę działania ukierunkowane na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska. Laureatem zostało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka" za inicjatywę "Przewijamy Poznań". To pierwsze w skali kraju tego typu przedsięwzięcie. Członkowie stowarzyszenia zwracają uwagę na kwestię dostępności toalet dla dorosłych, zależnych osób, które z powodu niepełnosprawności wynikającej z choroby, wieku czy urazów nie mogą w standardowy sposób korzystać z ogólnodostępnych ubikacji. Z inicjatywy stowarzyszenia w roku 2021 powstały w Poznaniu dwie komfortki w Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Starym Zoo. Kolejne w restauracji "Rusałka" i trzy w organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
W kategorii Inicjator Aktywizujący kapituła oceniała przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia. Laureatem została Fundacja Wózkowicze za inicjatywę "Ogniste Rydwany 2021". Latem ubiegłego roku w Poznaniu odbył się pierwszy w Polsce zlot użytkowników przystawek do wózków pod nazwą "Ogniste Rydwany". Trasa przejazdu była zaplanowana w taki sposób, aby pokazać mieszkańcom stolicy Wielkopolski, że osoby na wózkach inwalidzkich są częścią lokalnej społeczności. Kolejnym celem inicjatywy była integracja i aktywizacja osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami, co było możliwe dzięki piknikowi zorganizowanemu nad jeziorem Maltańskim.
W kategorii Inicjator Nowatorski oceniane były działania będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, dotychczas niepodejmowane formy aktywności. Laureatem została Fundacja Akcja Menstruacja za inicjatywę "Zapewnienie dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach - pilotażowy projekt dla poznańskich szkół". Miała ona na celu zapobieganie ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu poprzez zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków do higieny intymnej dziewczętom uczącym się w poznańskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Przeprowadzono także zajęcia edukacyjne. Fundacja we współpracy z Miastem Poznań udowodniła, że systemowa zmiana w powszechnym dostępie do środków menstruacyjnych jest możliwa. Inicjatywa objęła 43 szkoły i dotarła do 12 tys. uczennic. Pilotaż został bardzo dobrze przyjęty, dlatego projekt jest kontynuowany przez cały 2022 rok.
Laureaci w powyższych kategoriach otrzymają tytuł Inicjatora, statuetki i nagrody finansowe w wysokości 4 tys. złotych każdy.
Zwycięzców w kategorii Inicjator Roku, Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa oraz wyróżnionych poznamy 4 września w trakcie Poznańskiego Targu Dobra, który - podobnie jak w ubiegłym roku - odbędzie się w Starym Zoo przy ul. Zwierzynieckiej 19. W tej edycji do konkursu wpłynęło łącznie 34 zgłoszeń.
W Kapitule konkursu Inicjatory 2021 zasiedli przedstawiciele lokalnych mediów, Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, Maria Lisiecka-Pawełczak, radna Miasta Poznania oraz Alicja Białas, córka Andrzeja Białasa, zmarłego w 2019 roku byłego Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, który patronuje nagrodzie mieszkańców.
JZ
Zobacz również

Poznańska Rada ds. Rozwoju Wolontariatu rozpoczęła działalność

Trwa nabór do Poznańskiej Akademii Koordynatorów Wolontariatu!

Posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki...
