Szkolenia
Miasto Poznań oraz Fundacja Polska Bez Barier zaprasza na szkolenie online "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami".
Adresatami szkolenia są przedstawiciele NGO w Poznaniu, osoby zainteresowane tematyką szkolenia. Zaplanowane zostały 4 grupy po 12 osób.
Terminy: 24.11, 01.12, 07.12 oraz 08.12, w godz. 9.00-13.00 (z dwiema przerwami po 10 min).
Szkolenie odbędzie się w formule online. Link zostanie odany wkrótce.
Celem szkolenia jest uwrażliwienie na tematykę różnych niepełnosprawności oraz podniesienie kompetencji społecznych w zakresie wykonywanych obowiązków. Zostaną omówione sposoby komunikacji z OzN, a także idea filozofii projektowania uniwersalnego, czyli projektowania przestrzeni, produktów i usług w taki sposób, by były one dostępne i wygodne dla jak najszerszej grupy użytkowników/czek.
Zagadnienia:
- Definicje niepełnosprawności (model medyczny i model społeczny),
- O co chodzi z tymi "specjalnymi potrzebami"?
- Charakterystyka różnych grup osób z niepełnosprawnościami (osoby z niepełnosprawnością: ruchu, wzroku, słuchu, intelektualną; osoby w spektrum autyzmu; osoby w kryzysie zdrowia psychicznego),
- Idea koncepcji projektowania uniwersalnego,
- Stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością,
- Właściwa postawa i zachowania wobec osób z niepełnosprawnością,
- Jak prawidłowo komunikować się z osobą z niepełnosprawnością?
- Czego się wystrzegać?
- Metody udzielania wsparcia w sprawnym rozumieniu poleceń, wypełnianiu dokumentów, znalezieniu pomieszczenia itd.
W trakcie szkolenia zostaną przeprowadzone ćwiczenia praktyczne, aktywizujące grupę (na miarę możliwości warsztatów zdalnych).
Sposób realizacji szkoleń online:
- Szkolenie jest realizowane w formie on-line. Uczestnik przebywa w swoim miejscu pracy/zamieszkania.
- Trener prowadzi zajęcia "na żywo" - uczestnicy widzą go i słyszą, mogą zadawać pytania poprzez czat. Szkolący udostępnia swój ekran z materiałami szkoleniowymi.
- Do uczestnictwa w szkoleniu wystarczy dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu, mikrofon / głośniki i wygodny fotel.
- Platforma, na której odbywa się szkolenie jest dostępna przez przeglądarkę internetową. Dzień przed szkoleniem zostanie przesłany link z dostępem do wirtualnego pokoju konferencyjnego. Należy w niego kliknąć, żeby przy jego pomocy móc połączyć się z trenerem oraz innymi uczestnikami szkolenia.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy: agnieszka_maciejewska@um.poznan.pl, wszelkie informacje pod nr tel: 61 878 58 32.
Zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu w dogodnym, wybranym przez Państwa terminie - temat jest ważny, a wiedza i umiejętności, które można zdobyć - bezcenne!
Szkolenie finansowane jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.
IG