Poznań najzdrowszym miastem w Polsce

Poznań zwyciężył w trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast. Niezależni eksperci docenili m.in. ofertę programów zdrowotnych dostępnych w stolicy Wielkopolski, a także to, jak skutecznie udaje się tu walczyć ze smogiem. 

Na zdjęciu kilka osób na scenie, wśród nich prezydent Poznania - grafika artykułu
Poznań zwyciężył w Indeksie Zdrowych Miast

Indeks Zdrowych Miast to zestawienie, które porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia tworzą poszczególne miejscowości. Tworzone jest przez niezależnych ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w  Krakowie oraz Grupy LUX MED.

Przeanalizowali oni 66 polskich miast (tych na prawach powiatu), biorąc pod uwagę osiem kluczowych obszarów: zdrowia, ludności i pokolenia, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury oraz przestrzeni. Pod lupę wzięli m.in. dane z Banku Danych Lokalnych GUS, ProfiBazy, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), a także z bazy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 

Uzupełnieniem było badanie ankietowe kierowane do dwóch grup: władz samorządowych oraz mieszkańców. 

Badane miasta zostały podzielone na dwie grupy: duże, powyżej 300 tys. mieszkańców, oraz te poniżej 300 tys. mieszkańców. Poznań znalazł się na pierwszym miejscu w swojej kategorii, wyprzedzając zdecydowanie Warszawę i Gdańsk. W przypadku miast poniżej 300 tys. mieszkańców najwyższy wynik osiągnął Sopot, na drugim miejscu znalazła się Gdynia, a na kolejnym - Rzeszów. 

- Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dlatego konsekwentnie zmieniamy nasze miasto w miejsce dobre do życia. Inwestujemy w nowe tereny zielone, w ekologiczne tramwaje i autobusy, prowadzimy liczne programy profilaktyczne i zdrowotne, walczymy ze smogiem. Cieszę się, że nasze działania po raz kolejny zostały docenione przez niezależnych ekspertów. 

Organizatorzy indeksu przyznali również wyróżnienia miastom, które zajęły najwyższe miejsca w każdym z ośmiu badanych obszarów. Stolica Wielkopolski dwa razy trafiła na podium. W kategorii "Zdrowie" zajęła drugie miejsce - po Rybniku i przed Gdynią. 

W tym obszarze istotne były prowadzone przez miasta programy polityki zdrowotnej oraz działania dotyczące profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Poznań prowadzi ich wiele - najnowszym jest "Osteoporoza 50+" - czyli badania przesiewowe dla kobiet, które pozwalają na oszacowanie ryzyka tej choroby. 

Stolica Wielkopolski znalazła się również na trzecim miejscu (za Sopotem i Olsztynem)  w obszarze "Środowisko". Doceniono w nim miasta, które najskuteczniej walczą ze smogiem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że średnioroczne stężenie cząstek PM10 oraz tlenku azotu udało się w ubiegłym roku najsilniej obniżyć właśnie w Poznaniu, a także w Gorzowie Wielkopolskim i Opolu.

Gala przyznania nagród była częścią Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie - Biznes - Środowisko, który odbywa się w poniedziałek i wtorek (23 i 24 września) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele władz samorządowych, wykonawczych i ustawodawczych, sektora biznesowego, jak również liderzy organizacji miejskich. Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi Ministra Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

AW