Statystyki za 2024 rok
W 2024 r. na terenie Miasta Poznania przeprowadzonych zostało 35 procesów konsultacyjnych, w których łącznie wzięło udział ponad 12 tysięcy osób. Pod względem frekwencji ubiegły rok był rokiem rekordowym - szacowana liczba uczestników konsultacji nigdy wcześniej nie była równie wysoka.
Podobnie jak w minionych latach, większość procesów konsultacyjnych dotyczyła miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (22). Pozostałe były związane przede wszystkim z aktualizacją dokumentów strategicznych takich jak Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania i Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+, inwestycjami drogowymi takimi jak rozbudowa ul. Lechickiej i przebudowa skrzyżowań drogowo-kolejowych na ul. Starołęckiej i ul. Umultowskiej oraz rewaloryzacją terenów zielonych takich jak Park Henryka Wieniawskiego i plac miejski na Łacinie.
W konsultacjach wykorzystane zostały zarówno tradycyjne formy zbierania uwag i wniosków mieszkańców i mieszkanek Poznania (przyjmowanie listów i pism, organizacja spotkań informacyjnych i dyżurów w punktach konsultacyjnych), jak i formy elektroniczne (przyjmowanie wiadomości mailowych, ankiety internetowe, platforma geokonsultacyjna, spotkania online). Połączenie to pozwoliło rozszerzyć zasięg konsultacji oraz zaangażować w procesy konsultacyjne różne grupy mieszkańców i mieszkanek miasta.