Projekt "Na Trzeźwo"

HALT

Program HALT (z ang. "stój, zatrzymaj się") wywodzi się z ruchu Anonimowych Alkoholików. Jego celem jest celu zwrócenie uwagi na kilka podstawowych stanów emocjonalnych/psychofizycznych, które utrudniają utrzymanie abstynencji. Według proponowanego podejścia zasadą wspierającą trzeźwienie jest zapobieganie wystąpienia poniższych stanów:

  • H - hungry - głodna/y,
  • A - angry - zezłoszczona/y,
  • L - lonely - samotna/y,
  • T - tired - zmęczona/y.

Głód alkoholowy lub narkotykowy jest doświadczeniem z poziomu zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego. Silna potrzeba napicia się lub przyjęcia określonej substancji występuje szczególnie w początkowej fazie trzeźwienia, ale z różnym nasileniem może pojawiać się przez cały okres utrzymywania abstynencji. Jest to stan trudny do wytrzymania. By zwiększyć szansę na zachowanie trzeźwości i nie sięgnięcie po używki, warto zadbać właśnie o te cztery stany, tj. warto być najedzonym, dbać o dobre samopoczucie m.in. poprzez unikanie konfliktów, zbudowanie sieci wsparcia i zadbanie o odpoczynek. Przykładowo, jeśli ktoś się przepracowuje, doprowadza do stanu wycieńczenia albo po prostu zaniedbuje wysypianie się, będzie miał mniej siły i zasobów do zmagania się z głodami alkoholowymi/narkotykowymi, kiedy te wystąpią. Podobnie dzieje się w sytuacji wystąpienia złości - zgodnie ze starymi metodami radzenia sobie osoba uzależniona może poczuć potrzebę spożycia alkoholu, aby złagodzić to uczucie, czy odwrócić od niego uwagę, więc bardzo ważne jest unikanie potencjalnych sytuacji konfliktowych do czasu, gdy nauczymy się z nimi radzić innymi metodami, nie ryzykując złamania abstynencji.

Główna zasada sprowadza się zatem do tego, by zadbać o podstawowe potrzeby i dzięki temu mieć zasoby do radzenia sobie z całą resztą. Można to osiągnąć poprzez, np. wysypianie się i dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną, spacery na łonie natury, wykonanie prostej pracy fizycznej, słuchanie ulubionej muzyki, rozmowa z kimś zaufanym lub z tzw. sponsorem (osobą zachowującą abstynencję, z większym doświadczeniem, do której można się w każdej chwili zwrócić), zjedzenie czekolady, czy wypicie słodzonej herbaty. Jeśli z jakiegoś powody te metody są dla Ciebie niemożliwe do wdrożenia, skonsultuj się z psychoterapeutą.

Należy pamiętać, że ruch AA, wraz ze swoimi zaleceniami, jest metodą wspierającą leczenie uzależnienia, a nie terapią samą w sobie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Ty lub osoba z Twojego otoczenia zmaga się z problemem alkoholowym lub narkotykowym, skorzystaj z pomocy - zgłoś się do Poradni Leczenia Uzależnień w celu odbycia konsultacji lub zadzwoń anonimowo na numer Telefonu Zaufania "Pomarańczowa Linia". Warto sięgać po pomoc.

*****

Dla osób uzależnionych (od alkoholu, narkotyków, substancji psychoaktywnych czy leków) i ich rodzin prowadzimy  Hostel "DRUGI DOM". 

Warunkiem przyjęcia do Hostelu jest zamieszkiwanie w mieście Poznaniu oraz ukończone leczenie w Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Osoby spełniające te kryteria, a ubiegające się o miejsce w Hostelu, zostają zaproszone na tzw.  pierwsze spotkanie konsultacyjne. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przyjęcie zostaje wyznaczony termin kolejnego spotkania, które wiąże się z zamieszkaniem w Hostelu. Hostel dysponuje 15 miejscami.

Adres hostelu

ul. Botaniczna nr 2

60-543 Poznań

Te. 61 841 10 12

mail: hdd@m.poznan.pl

Dom - jedno słowo, a wiele znaczeń. Na dom można popatrzeć poprzez relacje i więzi, lub rozkład ścian i pomieszczeń. Dom, a w nim ludzie, to wychowanie, to nauka, zabawa, to.....życie. A co jeśli ten własny, najważniejszy, z jakiś powodów nie spełniał swego zadania lub był zagrożeniem i złem? Potrzebny Drugi Dom. Christopher Doyle napisał kiedyś, że "dom jest tam, gdzie jest twoje serce. Powinieneś zawierzyć swojemu sercu na tyle, aby odkryć, że twój dom nie musi być tam, gdzie się urodziłeś. Część ludzi wie to od zarania, inni, jak ja, dowiadują się tego znacznia później i muszą mieć za sobą sporo perypetii, aby to chwycić".

Hostel "Drugi Dom" to bezpieczne  i bezpłatne miejsce dla każdej osoby uzależnionej od alkoholu, narkotyków, substancji psychoaktywnych, leków, itp. To miejsce pozwalające na wszechstronne wsparcie leczenia uzależnienia rozpoczętego w placówce zamkniętej lub poradni leczenia uzależnień. Nasz "Drugi Dom", daje możliwość mieszkankom i mieszkańcom, odseparowania się od często nieprawidłowo funkcjonującego systemu rodzinnego z możliwością sprawowania codziennej opieki nad dzieckiem. Osoby przebywające w Hostelu otrzymują na czas pobytu, w zależności od indywidualnych potrzeb, wsparcie w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej, a w wymiarze materialnym: miejsce w pokoju, możliwość korzystania z łazienki, kuchni, pralni, suszarni, świetlicy dziennego pobytu, a także pomoc terapeutyczną, psychologiczną, pedagogiczną, socjalną oraz prawną.

Inną formą pomocy, jaką oferuje Hostel, to pomoc doraźna poprzez telefon lub wobec ludzi, którzy do nas przychodzą. Takie osoby mogą liczyć na rozmowę wsparciową, motywującą czy informującą o możliwości wyjścia z kryzysu.

Pobyt w Hostelu to proces zdrowienia i szansa rozwoju. Konsekwencja w działaniu, trening dokonywania słusznych wyborów, wyrobienie w sobie dobrych nawyków. W realizacji zamierzonych celów służy Regulamin Hostelu, który jasno określa zasady. Mieszkańcy Hostelu zobowiązani są między innymi do:

  1. utrzymania bezwzględnej abstynencji od alkoholu i innych środków psychoaktywnych,
  2. udziału w zajęciach (z psychologiem, terapeutą, pracownikiem socjalnym, pedagogiem itd.) prowadzonych na terenie Hostelu,
  3. utrzymania czystości i porządku w przydzielonych pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych,
  4. dbałość o powierzony sprzęt i wyposażenie,
  5. przestrzeganie ustalonego porządku dnia i ciszy nocnej w godz. 22.00-6.00.

***

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej jest częścią miejskiego programu profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom.

Kadra naszych ośrodków (Punkt Interwencji Kryzysowej, Hostel "Drugi Dom", Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej) oferuje:

  • informowanie o zasadach lecznictwa uzależnień i współuzależnień w Polsce,
  • psychoedukację,
  • pomoc interwencyjną i krótkoterminową osobom uzależnionym i współuzależnionym.

Jeśli niepokoi Cię zachowanie Twoje bądź Twoich bliskich i potrzebujesz wsparcia to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistkami/specjalistami.

Telefon interwencyjny: 509 111 508, Telefon Zaufania "Pomarańczowa Linia"  61 843 01 01