Podmioty Ekonomii Społecznej - przydatne informacje

Czym są PES?

PES to podmioty ekonomii społecznej. Jeżeli po raz pierwszy spotykacie się z tym nazewnictwem, to pozwólcie, że trochę to rozwiniemy posługując się definicjami dostępnymi na rządowych stronach:

Ekonomia Społeczna to sfera aktywności obywatelskiej i społecznej, która poprzez działalność gospodarczą i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu.

Innymi słowy jest to ekonomia, która na pierwszym miejscu stawia człowieka, a nie zysk, a jej głównym celem jest dążenie do zapewnienia każdej osobie możliwości samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wyraża się to zarówno w prowadzeniu działań edukacyjnych i rehabilitacyjnych, ale również w umożliwianiu znalezienia zatrudnienia osobom, którym z różnych przyczyn jest trudniej na rynku pracy.

Podmioty ekonomii społecznej działają w oparciu o ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej. Za art. 2 pkt 5 za PES uważa się:

a) spółdzielnię socjalną,

b) warsztat terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej,

c) centrum integracji społecznej i klub integracji społecznej,

d) spółdzielnię pracy, w tym spółdzielnię inwalidów i spółdzielnię niewidomych, oraz spółdzielnię produkcji rolnej,

e) organizację pozarządową, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571), z wyjątkiem partii politycznych, europejskich partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji utworzonych przez partie polityczne i europejskich fundacji politycznych,

f) podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1, 2 lub 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Poza tym katalogiem ustawa dokładnie opisuje specjalny PES jakim jest przedsiębiorstwo społeczne. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem ustawy.

Po więcej informacji przedstawionych w przystępny sposób zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Departamentu Ekonomii Społecznej.