Najpierw mieszkanie

Zakończenie projektu "ROOF"

Miasto Poznań od maja 2020 do sierpnia 2022 roku było partnerem w europejskim projekcie "ROOF", który był poświęcony problematyce świadczenia wsparcia mieszkaniowego osobom w kryzysie bezdomności. Projekt był realizowany i współfinansowany w ramach Programu URBACT.

URBACT to Europejski Program Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. Podkreśla kluczową rolę, jaką miasta odgrywają w obliczu coraz bardziej złożonych przemian społecznych. URBACT pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy.

W ramach projektu "ROOF" utworzono partnerstwo 9 europejskich miast, tj.; Gandawa, Liege, Glasgow, Odense, Saloniki, Timisoara, Tuluza, Braga oraz Poznań, którego celem było stworzenie innowacyjnej strategii zakończenia bezdomności z wykorzystaniem instrumentów polityki mieszkaniowej. Współpraca pozwoliła na wymianę doświadczeń dotyczących metodyki zbierania danych na temat skali zjawiska bezdomności, a także wymiany doświadczeń w kontekście wdrażania koncepcji Housing First jako narzędzia pozwalającego na skuteczną pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

W projekcie ROOF Miasto Poznań było reprezentowane przez Biuro Spraw Lokalowych i Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Stworzone na potrzeby projektu partnerstwo dwóch wydziałów pozwoliło na skuteczną realizację celów projektu. Biuro Spraw Lokalowych realizuje projekty mieszkaniowe, natomiast Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta realizuje ze strony Miasta Poznań projekty dofinansowane ze środków unijnych.

Celem projektu ROOF jest eliminacja bezdomności poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań mieszkaniowych na poziomie miast.

Projekt ROOF pozwolił na wymianę doświadczeń w zakresie:

  • metodyki zbierania danych dotyczących bezdomności
  • realizacji postępu od konceptualnej analizy przyczyn bezdomności do rzeczywistej eliminacji bezdomności poprzez wdrożenie koncepcji Housing First jako modelu działania.

W ramach projektu Biuro Spraw Lokalowych utworzyło Lokalną Grupę Urbact złożoną z przedstawicieli różnych wydziałów i jednostek UMP oraz podmiotów zewnętrznych.

Do pracy nad projektem na terenie Miasta włączyli się przedstawiciele:

  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu
  • Straży Miejskiej
  • Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o.
  • Organizacji Pozarządowych takich jak: Pogotowie Społeczne, Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" , Stowarzyszenie Monar
  • Fundacji Najpierw Mieszkanie
  • Ośrodka dla Bezdomnych w Poznaniu

Praca w Lokalnej Grupie Urbact była wyjątkową okazją do integracji osób z różnych środowisk wokół tematu bezdomności. Spotkania były okazją do wymiana informacji i doświadczeń na temat realizowanych działań, nawiązania współpracy między jednostkami oraz wspólnego wypracowania propozycji nowych przedsięwzięć, które mogłyby być realizowane w obszarze bezdomności.

W ramach podejmowanych działań w projekcie opracowano:

  • Lokalny Plan Działania we współpracy z pracownikami Urzędu Miasta Poznania, Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Ośrodka dla Bezdomnych w Poznaniu, Straży Miejskiej Poznania, organizacji pozarządowych oraz ekspertki Pani Julii Wygnańskiej - wiceprezeski Fundacji Najpierw Mieszkanie.
  • Aplikację do monitorowania osób w kryzysie bezdomności na terenie Poznania we współpracy z pracownikami Urzędu Miasta Poznania, GEOPOZu oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. 

Wydarzeniem kończącym projekt ROOF była wystawa fotografii "Najpierw Mieszkanie - innowacyjny instrument polityki mieszkaniowej i wsparcia osób w kryzysie bezdomności", która odbyła się w Sali Białej w Urzędzie Miasta Poznania. Autorem zdjęć jest Pan Bartłomiej Śnierzyński. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele poznańskich organizacji pozarządowych świadczących wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności, pracownicy Urzędu Miasta Poznania, Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz przedstawiciel Związku Miast Polskich, koordynator Krajowego Punktu Kontaktowego europejskiego programu URBACT III. Podczas wydarzenia podopieczni Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka przedstawili własne świadectwo wyjścia z kryzysu bezdomności. Realizacja wystawy była możliwa dzięki organizacjom pozarządowym z Poznania, które wspierają osoby w kryzysie bezdomności.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest dla Miasta Poznania bardzo ważna w szczególności w zakresie realizowanej polityki mieszkaniowej.

Zgodnie z postulatami projektu ROOF podpisanymi przez Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania Pana Bartosz Gussa Miasto Poznań zadeklarowało się do "Uznanie walki z bezdomnością za priorytet do 2030 roku" oraz opracowania strategii "Położyć kres bezdomności", która będzie obejmować kluczowe działania na rzecz poprawy przystępności cenowej i jakości rozwiązań mieszkaniowych.