Obrazy Leona Prauzińskiego
Leon Prauziński (1895-1940) był urodzonym w Poznaniu malarzem i ilustratorem.
Przed I wojną światową był uczniem w gimnazjach w Poznaniu i w Ostrowie Wielkopolskim. W 1915 roku otrzymał jednak powołanie do armii niemieckiej, z którą brał udział między innymi w walkach pod Verdun. Raniony w bitwie, zdołał jednak wyzdrowieć i powrócił do Poznania.
Tutaj jednak jego szlak bojowy się nie zakończył. Był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego już od pierwszego dnia walk, gdy brał udział między innymi w ataku na prezydium policji i most Chwaliszewski. Po ustabilizowaniu się sytuacji w Poznaniu, Prauziński wziął również udział w walkach o Wolsztyn, Zbąszyń i Babimost. Po tych wydarzeniach, wziął jeszcze udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Po wojnie zdał maturę w poznańskim Gimnazjum Marii Magdaleny, a rok później ukończył szkołę podchorążych. Wtedy też zaczął tworzyć cykl obrazów, które oparł na swoich szkicach i rysunkach z okresu Powstania Wielkopolskiego. Swoje dzieło ukończył w 1923 roku.
W późniejszych latach uczył się między innymi na Uniwersytecie Poznańskim i w Monachium, gdzie ukończył studia na wydziale malarstwa i sztuk pięknych. Gdy wrócił do kraju, na stałe zajął się ilustrowaniem książek i czasopism. Ożenił się w 1927 roku z Ireną Masuth i miał z nią dwóch synów: Macieja i Wojciecha.
Zginął w styczniu 1940 roku na terenie obozu w poznańskim Forcie VII. Stało się to po tym, gdy zdecydował przestać się ukrywać. Niemcy od początku okupacji prowadzili akcję wyłapywania weteranów Powstania, a sam Prauziński dodatkowo naraził im się swoim cyklem obrazów. Decyzja o ujawnieniu swojej tożsamości stała się więc dla niego wyrokiem śmierci.
Choć niemcy postarali się o zniszczenie wszystkich obrazów Prauzińskiego, udało się zachować ich reprodukcję. Poniżej prezentujemy internetową galerię obrazów, które dokumentują ważne momenty historii Powstania Wielkopolskiego.