Licencja na taksówkę w Poznaniu
Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób taksówką, musisz uzyskać odpowiednie zezwolenie - czyli licencję.
O licencję na taksówkę mogą się starać przedsiębiorcy indywidualni (wpisani do CEIDG) i przedsiębiorcy wpisani do KRS (na przykład spółki).
Przedsiębiorca indywidualny, a w przypadku przedsiębiorców z KRS - osoby zarządzające firmą (członkowie zarządu albo wspólnicy spółek osobowych), muszą wykazać, że:
- nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe lub przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy albo inne mające związek z wykonywaniem zawodu
- nie wydano im prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
Przedsiębiorca musi mieć tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi, którymi ma być wykonywany transport. To znaczy, że przedsiębiorca jest ich właścicielem, współwłaścicielem, ewentualnie ma pojazdy w leasingu lub dzierżawie. Pojazdy muszą spełniać wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym.
Kierowcy taksówki, a jeśli przedsiębiorca wykonuje przewozy osobiście, także on:
- nie mogą być skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa a art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
- nie mogą mieć prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania zawodu kierowcy,
- muszą mieć ukończone 18 lat i prawo jazdy kategorii B,
- nie mogą mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy kierowcy,
- nie mogą mieć przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy kierowcy.
Wniosek o licencję TAXI oraz szczegółowe informację dotyczące wymaganych dokumentów znajdziesz na: