gdy widzisz krzywdę dziecka

Każde dziecko chce się czuć kochane i rozumiane. Nie chce się bać. Niestety w niektórych polskich rodzinach dzieci doświadczają krzywdy i przemocy.

W Poznaniu największą liczbę dzieci odbieranych rodzicom stanowią te zaniedbane, których rodzice nie potrafią prawidłowo realizować zadań opiekuńczych. Nie chodzi o ubóstwo, brak pracy lub nieodpowiednie warunki do zamieszkania, bo te wcale nie są powodem odebrania dzieci spod opieki rodzonej mamy i taty. Średnio rocznie podejmowanych jest około 300 interwencji, które skutkują decyzją Sądu o wyprowadzeniu dziecka z rodzinnego domu. Najczęściej dzieje się tak z powodu przemocy wobec nich, nadużywanego alkoholu i innych nałogów rodziców. Dzieci zaniedbane przez rodziców częściej stają się ofiarami przemocy również w innych środowiskach w których przebywają. Bądźmy uważni, troskliwi i reagujmy właściwie na ich krzywdę


Szkoła

Jeśli widzimy niepokojące zachowania rówieśnicze i jakąkolwiek formę przemocy należy zgłosić to do wychowawcy, nauczyciela oraz dyrekcji, a także do psychologa, szkolnego, którzy podejmą decyzję, czy sprawę zgłosić na Policję.


Ulica

Nie przechodźmy obojętnie, zwróćmy uwagę osobie dorosłej, a jeśli obawiamy się także o własne bezpieczeństwo i mimo naszych upomnień dziecku staje się krzywda, dzwońmy pod numer alarmowy 112.


Dom

Jeśli mamy podejrzenie o przemocy stosowanej wobec dziecka w domu zgłaszamy ten fakt na Policję, która wysyła funkcjonariusza (dzielnicowego) dla zbadania sprawy.