Galeria Starówka

Historia:

Początki galerii ściśle związane są działalnością w latach 1958-1970 klubu studenckiego "Od Nowa", który skupiał wokół siebie ludzi wielkich talentów i dusze artystyczne. Działały w klubie: galeria, czytana gazeta, klub filmowy, zespół jazzowy, kabarety i teatry. W ciągu dekady odbyło się w nim kilkaset spotkań, dyskusji, wernisaży, przedstawień, koncertów, wieczorów poetyckich, kompozytorskich, recitali, odczytów, prelekcji, wykładów i zabaw. W piwnicy klubu funkcjonowała Galeria "odNowa", która promowała nowatorskie tendencje w sztuce oraz umożliwiała studentom i absolwentom uczelni plastycznych prezentację własnej twórczości. W latach 1964-1969 była to jedna z pierwszych niezależnych instytucji wystawienniczych w powojennej Polsce prowadzona przez Andrzeja Matuszewskiego.

Po zakończonej działalności klubu studenckiego także Galeria przestała funkcjonować.

Polski Komitet Pomocy Społecznej prowadząc Klub Całodziennego Pobytu próbował zainicjować ponownie funkcjonowanie Galerii Sztuki "Starówka". Podejmowane inicjatywy dotyczyły głównie działań wystawienniczych. W końcu lat 80-tych oraz na początku lat 90-tych w wyniku przemian związanych z transformacją ustrojową działalność Galerii była znacznie ograniczona.

Finalnie klub oraz Galeria, których działania nadzorował ówczesny Ośrodek Pomocy Społecznej został przeorganizowany w roku 1992. Wówczas przeprowadzono remont placówki nazwanej "Klub Seniora Starówka" i narodziła się Galeria Sztuki Współczesnej "Starówka". Oficjalnie Galeria została otwarta 19 lutego 1993 roku. Do roku 2010 odbyło się w Galerii 180 wystaw. Zaprezentowało się 120 artystów na wystawach indywidualnych oraz 412 artystów na wystawach zbiorowych. Nawiązano współpracę z licznymi artystami z zagranicy w tym z : Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Grecji, Republiki Czeskiej, Łotwy, Holandii, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Stanów Zjednoczonych.

Reorganizacja w 2012 roku pięciu dziennych domów spowodowała, że placówka weszła w struktury Zespołu Dziennych Domów Pomocy w Poznaniu stając się filią nr 4 pod nazwą "Klub Starówka". Od tego momentu galeria zaczęła służyć przede wszystkim seniorom z Poznania i wielkopolski. Miejsce to dało możliwość wystawienia prac osobom, które malarstwem nie zajmowały się zawodowo przez co nie miały szans na wystawy w profesjonalnych galeriach. Swoje prace prezentowali między innymi: lekarze zrzeszeni w Kole Malujących Lekarzy przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej pod okiem artystki plastyka Lidii Kot, uczestnicy warsztatów i zajęć z malarstwa przy Uniwersytecie Artystycznym Trzeciego Wieku prowadzone przez Magdalenę Parnasow - Kujawę. Z pośród ok. 150 wystaw, które odbyły się w tym okresie na szczególną uwagę zasługują: wystawa gobelinów Marii Gostylii - Pachulskiej oraz zbiorowa wystawa 32 twórców - uczestników działań UAIIIW na której oprócz malarstwa i rysunku mogliśmy podziwiać przepiękne ikony. Wystawa, z racji ilości prezentowanych prac, odbyła się w piwnicach klubu. Przestrzeń piwnicy klubu Starówka wykorzystała również artystka Lidia Kot prezentując "Figury sensu". Wybuch pandemii w 2020 roku zawiesił działalność galerii "Starówka".

Galeria obecnie:

W 2023 roku Galeria przeszła renowację. Dzięki grupie nieformalnej Trzy Sztuki, którą stworzyły - Iga Malinowska, Dorota Podgórska oraz Hanna Górecka - pracowniczki Klubu Starówka, Galeria została profesjonalnie odrestaurowana oraz wyposażona w nowy system oświetleniowy oraz profesjonalny system do podwieszania prac. Inicjatywa polegała na reaktywacji Galerii przyjaznej seniorom, w której wszyscy, niezależnie od rodzaju twórczości będą mogli podzielić się swoim dorobkiem artystycznym z innymi.

Projekt renowacji zwieńczył wernisaż otwierający nową Galerię Starówka, której towarzyszył znakomity poczęstunek i niezapominany występ artystyczny duetu Te para tres.

Pomysł oraz realizacja projektu spotkały się z uznaniem kapituły konkursu Działania Godne Uwagi. Panie odebrały z rąk kapituły wyróżnienie za swoją działalność.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności- CRSO w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023 w ramach konkursu Wielkopolska Wiara 2021-2023 ogłoszonym przez Stowarzyszenie Centrum PISOP.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania w ramach konkursu STARtownia STARomiejska CIL- realizowanego przez Fundację Kreaktywator.

Obecnie Galeria jest otwarta dla osób z zewnątrz w godzinach pracy klubu. Udział w wystawach, organizacja wernisaży oraz zwiedzanie jest bezpłatne.

Zapraszamy wszystkich seniorów, którzy chcą podzielić się swoją twórczością, aby korzystali z zasobów Galerii.

Opiekunem Galerii jest pani Dorota Podgórska. Informacje dotyczące możliwości współpracy można uzyskać pod numerem telefonu: 61 855 76 47.

Galerie zdjęć:

  • Reaktywacja Galerii Starówka
    Reaktywacja Galerii Starówka Reaktywacja Galerii Starówka Reaktywacja Galerii Starówka
  • Wernisaż wystawy "Elegancja w ekstrawagancji"
    Wernisaż wystawy "Elegancja w ekstrawagancji" Wernisaż wystawy "Elegancja w ekstrawagancji" Wernisaż wystawy "Elegancja w ekstrawagancji"