2018
20-lecie współpracy miast bliźniaczych między Poznaniem a Rennes i 25-lecie Domu Bretanii w Poznaniu
20 kwietnia 2018 r. odbyły się w Poznaniu obchody jubileuszy 20. rocznicy współpracy miast partnerskich Rennes i Poznania oraz 25-lecia Domu Bretanii w Poznaniu. Uroczystości zaszczycił Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy oraz liczne delegacje z Bretanii. Delegacji Miasta Rennes przewodziła Wicemer Jocelyne Bougeard, wraz z Radną Miasta i Metropolii Rennes Anabel Marie. Radę Departamentu Ille-et-Vilaine reprezentował Radny Didier Le Bougeant. Poznań odwiedzili też przedstawiciele Rady Regionalnej Bretanii, na czele z Jacques'em Le Vagueresse, Dyrektorem Wydziału Współpracy Międzynarodowej. Do Poznania przyjechała też liczna grupa członków Stowarzyszenia Bretania-Polska z Rennes, w tym merowie i wicemerowie bretońskich miast i gmin współpracujących z Wielkopolską oraz przedstawiciele organizacji współpracy bretońsko-wielkopolskiej.
W pierwszej części dnia, goście jubileuszy wzięli udział w uroczystej inauguracji skweru Ferdynanda Focha, w dzielnicy Łazarz. Marszałek Ferdynand Foch był wielkim przyjacielem Polski i Polaków, który przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.
Następnie francuskie i polskie delegacje udały się do Bramy Poznania ICHOT na polsko-francuskie spotkanie zorganizowane przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. W pierwszej części spotkania Pan Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wręczył Odznaki Honorowe "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" Panu Olgierdowi Baehrowi i Panu Michelowi Dorin, dwóm, bardzo zasłużonym osobom dla współpracy wielkopolsko-bretońskiej. W drugiej części spotkania odbyła się polsko-francuska debata «Jak wykorzystać potencjał miasta i regionu? Współczesne przestrzenie dla ich rozwoju w przyszłości». Debata, w której Poznań reprezentowany był przez Zastępcę Prezydenta Mariusza Wiśniewskiego, stała się okazją do wymiany doświadczeń w zakresie możliwości i narzędzi współpracy miast i regionów
na rzecz realizacji celów rozwojowych. Dyskutowano też o sposobach zwiększania zaangażowania mieszkańców w proces strategicznego planowania rozwoju miast i regionów. W spotkaniu uczestniczyła też grupa studentów z Rennes, którzy interesowali się planami rozwoju współpracy edukacyjno-naukowej między Rennes a Poznaniem.
Wieczorem 20 kwietnia br. odbyła się uroczystość nadania sali konferencyjnej Domu Bretanii imienia François Régis Hutina (1929-2017), wieloletniego dyrektora gazety Ouest-France, Przyjaciela Polski. Wśród mówców znaleźli się między innymi Zastępca Prezydenta Tomasz Lewandowski i Pani Jeanne-Françoise Hutin, wdowa po F.R. Hutin. Odbył się też wernisaż wystawy, przygotowanej z okazji 25-lecia Domu Bretanii i 20-lecia współpracy Rennes i Poznania. Przygotowanie wystawy i wydanie okolicznościowej broszury zostało dofinansowane ze środków Miasta Poznania. Uroczystość w Domu Bretanii miała szczególny wydźwięk, ponieważ miała jednocześnie charakter inauguracji Domu Bretanii po zakończeniu remontu i modernizacji, zrealizowanych dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Miasto Poznań, Region Bretania, Stowarzyszenie Bretania-Polska z Rennes oraz Unię Europejską. Z Domu Bretanii goście udali się, przy dźwiękach tradycyjnych bretońskich instrumentów, do Pałacu Działyńskich. Kulminacją wieczoru był koncert artystów z Polski i Bretanii w Sali Czerwonej Pałacu. Wystąpili Jacky Molard Quartet z Bretanii oraz artyści z Polski, którzy muzyką bretońską zainteresowali się w Domu Bretanii w Poznaniu.
Wizyta delegacji z Rennes w Poznaniu posłużyła też wymianie doświadczeń w zakresie polityki prorodzinnej Poznania i Rennes, ze szczególnym uwzględnieniem systemu wspierania rodzin dużych. Delegacja odwiedziła Centrum Inicjatyw Rodzinnych.
Zobacz także
"Labo Europe" - maraton kreatywny w Rennes
W dniach 24-27 maja 2018 roku przedstawicielka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej wzięła udział w maratonie kreatywnym z mieszkańcami Rennes, czyli "Labo Europe". W dwudniowych warsztatach wzięło udział 60 osób z Rennes, okolic, a także goście z zagranicy. Czynny udział w warsztatach wzięły między innymi wicemer Rennes, p. Jocelyne Bougeard, radna ds. Europy i p. Anabel Marie. Duża grupę stanowiła młodzież. Reprezentowane były sektory kreatywne, branża ochrony środowiska, organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, branża IT, eksperci z różnych dziedzin oraz mieszkańcy. Oprócz Poznania, reprezentowane było też inne miasto partnerskie Rennes - niemieckie Erlangen.
"Labo Europe" to przestrzeń współpracy, eksperymentów, służąca zidentyfikowaniu, zebraniu i udostępnieniu szerokiej publiczności innowacyjnych narzędzi służących promowaniu idei zjednoczonej Europy oraz partycypacji społecznej. Celem warsztatów było stworzenie konkretnych, innowacyjnych narzędzi i projektów, które, po dopracowaniu przez ekspertów, mogłyby być wykorzystywane w działaniach promocyjnych i edukacyjnych.
Wstępem do organizacji warsztatów Labo Europe 2018 była akcja zbierania pomysłów wśród mieszkańców Rennes, zorganizowana pod koniec 2017 roku. Każdy mógł wtedy zgłosić projekt lub pomysł na to, jak zainteresować mieszkańców miast debatą europejską, jak ożywić dialog obywatelski na temat Europy. W wyniku tej akcji określone zostały główne obszary tematyczne, którym poświęcone były warsztaty Labo Europe w dniach 25-26 maja 2018 r. Uczestnicy majowych warsztatów mieli za zadanie przygotować konkretne projekty, które mogłyby zostać wdrożone przez Miasto Rennes, a także zainteresowane organizacje.
Praca w czasie dwóch dni warsztatów (niemal 20 godzin pracy) podzielona była na kilka etapów. W pierwszej części uczestnicy wysłuchali wystąpień i prezentacji na tematy związane z takimi wyzwaniami z jakimi musi się mierzyć Unia Europejska, jak migracja czy ochrona danych osobowych (w związku z RODO). Odbyła się między innymi mini konferencja z przedstawicielką organizacji SOS Mediterrannee France, europejskiej organizacji zajmującej się ratowaniem uchodźców na Morzu Śródziemnym. Następnie uczestnicy wybrali swoje grupy warsztatowe, w których pracowali już do końca spotkania. W wyniku prac w grupach powstały wstępne szkice projektów, które następnie zostały dopracowane, by w efekcie przyjąć dość konkretną formę. Pracę grup wspierali zawodowi trenerzy. Powstało 5 projektów, które zostały podsumowane i zaprezentowane publiczności na spotkaniu w Maison des Associations w Rennes (przestrzeń pracy wspólnej, udostępniona przez Miasto Rennes lokalnym organizacjom pozarządowym). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz Rennes, lokalnych stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy.
Wizyta w Rennes była też okazją do odwiedzenia wystawy "Urban Sketchers Justyna Wojnowska-Etiou" prezentowanej w Maison Internationale w Rennes. Wystawa była efektem dwutygodniowej rezydencji artystycznej w Rennes p. Justyny Wojnowskiej, rysowniczki z Poznania, reprezentującej ruch artystyczny o nazwie urban sketching. Rezydencję i wystawę w Rennes zorganizował Komitet Współpracy Rennes Poznań. Była to kontynuacja zeszłorocznego projektu poznańskiej Fundacji Poznań Ille et Vilaine "Szkice miejskie. Rezydencja artystyczna i wystawa w Poznaniu Etiou - rysownika z Rennes", dofinansowanego przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej w ramach tak zwanych "małych grantów". Oba projekty przyczyniły się do zbudowania przyjaznej wymiany pomiędzy środowiskami artystycznymi Poznania i Rennes.
Projekty Domu Bretanii współfinansowane ze środków Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.
Realizacja polsko-francuskiej broszury oraz polsko-francuskiej wystawy fotograficznej z okazji 25-lecia Domu Bretanii oraz 20-lecia współpracy Rennes i Poznania
Broszura i wystawa były gotowe na 20 kwietnia, którego to dnia miała miejsce kumulacja obchodów jubileuszowych z udziałem ponad 50 osobowej grupy partnerów bretońskich, w tym przedstawicieli władz miast Rennes i Poznania, przedstawicieli władz regionalnych Bretanii i Wielkopolski, Ambasadora Francji, jak również licznej delegacji przedstawicieli gmin bretońskich. Każdy z uczestników obchodów otrzymał egzemplarz broszury. Wystawa została otwarta 20 kwietnia z udziałem ww. gości. Wystawa była prezentowana w Domu Bretanii. Jej otwarcie było ważną uroczystością podsumowującą 25-lecie działalności Domu Bretanii. Po zakończeniu prezentacji wystawy jubileuszowej w Domu Bretanii została ona przekazana Stowarzyszeniu Bretagne-Pologne oraz gminom współpracującym z Wielkopolską.
Organizacja XIX Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych z Muzyką z Rennes i z całej Bretanii
Celem warsztatów był rozwój umiejętności muzycznych uczestników oraz odkrycie przez nich bretońskiej tradycji muzycznej z naciskiem na tradycję kulturowej krainy Gallo, w której leży Rennes.
Organizatorzy postawili na doskonalenie techniki w relacji mistrz-uczeń oraz na granie ze słuchu. Jest to metoda nauki muzyki tradycyjnej praktykowana z sukcesem od wielu pokoleń w Bretanii, sprawiająca, że muzyka tradycyjna żyje i dociera do młodych odbiorców. Doświadczeni mistrzowie czuwają w Bretanii nad rozwojem artystycznym pasjonatów muzyki, którzy pod ich kierunkiem odkrywają rodzimą tradycję muzyczną oraz uczą się techniki i dyscypliny polegającej na wytrwaniu w systematycznych wielogodzinnych ćwiczeniach. Dzięki takiej wymianie międzypokoleniowej łatwiej dla osób bez wykształcenia muzycznego i bez znajomości nut o rozwój muzyczny, o czerpanie korzyści z rodzimej tradycjimuzycznej, o poznawanie własnych korzeni kulturowych. Malo Carvou jest muzycznym samoukiem, pochodzi z
muzykalnej rodziny, muzyki uczył się od swoich dziadków. Po latach doszedł do wirtuozerii i jest cenionym flecistą, który uczestniczy w wielu projektach, m.in. gra w zespole z Gillesem Apapem, wybitnym francuskim skrzypkiem klasycznym, uczniem Yehudiego Menuhina.
Celem warsztatów jest także udział odbiorców zadania w muzycznej przygodzie, która często zmienia ich podejście do grania muzyki, jak i do tradycji muzycznej, która w Polsce jest zbyt często lekceważona i traktowana jak skansen.