Spotkanie autorskie z Basile Michel o książce "Dzielnice kreatywne i kulturalne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym"

Czym są dzielnice kreatywne i jak powstają, mogli dowiedzieć się uczestnicy rozmowy Caroliny Pietyry, Dyrektorki Krakowskiego Biura Festiwalowego z gościem specjalnym Basile Michel. W Galerii Miejskiej arsenał 16 października rozmówcy wprowadzili nas w tematykę książki Basile Michel pt. "Dzielnice kreatywne i kulturalne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym". Jej polskie wydanie w przekładzie Pawła Łapińskiego ukazało się w 2023 roku dzięki współpracy Wydawnictwa Wysoki Zamek, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Instytutu Kultury Miejskiej przy wsparciu Galerii Kazimierz.

Basile Michel jest profesorem geografii na Uniwersytecie Cergy Paris i członkiem centrów badawczych PLACES i ESO. Ukończył pracę doktorską na Uniwersytecie w Angers w latach 2014-2017, a w 2018 r. objął stanowisko nadzwyczajnego profesora na Uniwersytecie Ningbo w Chinach. Jego badania dotyczą powiązań między sztuką, kulturą i miastami i stąd też szereg badań i publikacji na temat dzielnic kreatywnych i kulturalnych. O przykładach tychże dzielnic z całego świata mogliśmy posłuchać podczas spotkania.

Rozmawialiśmy o kreatywnym sąsiedztwie i współistnieniu kulturalnym w ramach dzielnicy a Basile nakreślił trzy kryteria, jakimi możemy zdefiniować dzielnicę kreatywną i kulturalną. A są nimi: ograniczone terytorium dzielnicy, przestrzenna koncentracja działań kulturalnych i kreatywnych na tym terenie oraz istniejąca sieć współpracy między tymi działaczami. Co ciekawe dzielnice te mogą powstawać na dwa sposoby oddolnie i spontanicznie lub ze wsparciem i planem na nie włodarzy miast. 

Walory takich dzielnic to pozytywny wpływ na atmosferę miejską i witalność kulturową, poprawienie wizerunku i wzmocnienie atrakcyjności miast wraz z medialnym rozgłosem, ale to także przemiany społeczne i urbanistyczne, jakim podlegają te dzielnice. Jednocześnie jednak wraz z rozkwitem kreatywności i wzrostem popularności dzielnicy pojawiają się wyzwania, którymi stają się m.in. spadek twórczości artystycznej w tych dzielnicach w obliczu postępującej utowarowienia, wzmożonej turystyki, postępującej gentryfikacji oraz instytucjonalizacja i instrumentalizacja polityczna danego obszaru.

Po ciekawym wykładzie publiczność mogła zadawać pytania Basile. Grupę słuchaczy zaszczycił swoją obecnością dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce, Audelin Chappuis  a rozmowę, która odbyła się w języku francuskim tłumaczyła Elwira Wróbel, Dyrektorka Domu Bretanii. 

Basile Michel odwiedził Poznań również z okazji wygłaszanej prelekcji na Forum Rozwoju Miast pt. "Dla spójnego miasta? Projekty sztuki partycypacyjnej i witalność kulturowa przestrzeni miejskich".


Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu

14 października w Pałacu Działyńskich Biblioteki Kórnickiej otwarto uroczyście Dni Kultury Czeskiej. Przy akompaniamencie utworów czeskiego kompozytora, Jiříego Šlitra, uczestnicy mogli nastroić się na nadchodzące wydarzenia pełne czeskich akcentów.

W Bibliotece Raczyńskich na mieszkańców i mieszkanki Poznania czekały w kolejnych dniach atrakcje kulturalne. W Filii Sztuki odbył się koncert "Łużyckim traktem" Macieja i Mateusza Rychły, gdzie przy dźwiękach gitary romantycznej, mandoli i fletu słuchacze przenieść się mogli w świat naszych zachodnich sąsiadów - Łużyczan - najmniejszego narodu słowiańskiego bez państwa.

Odbyła się również wystawa pt. "Architektura na usługach Pierwszej Republiki. Brno i Kraj Południowomorawski" a jej wernisaż uświetnił wykład kuratora wystawy, Petra Svobody, kierownika ośrodka metodycznego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Republice Czeskiej.

Specjalnie na Dni Kultury Czeskiej przyjechał do Poznania czeski pianista młodego pokolenia i laureat nagród na konkursach pianistycznych, Jakub Sládek. Koncertu można było wysłuchać w Filii Sztuki Biblioteki Raczyńskich.

Przez cały październik będzie dostępna wystawa "Czeskie ilustracje ze zbiorów Galerii Sztuk Pięknych w Havlíčkův Brodzie" - galerii gromadzącej prace czeskich artystów ilustratorów tworzących od lat dwudziestych ubiegłego po początek dwudziestego pierwszego wieku.

Dodatkowo goście z Brna odwiedzili poznańskie szkoły podstawowe i przeprowadzili w nich warsztaty czytania polsko-czeskiego.

Dni Kultury Czeskiej odbywają się pod patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce Pana Břetislava Daňčáka oraz Konsul Honorowej Republiki Czeskiej w Poznaniu. Ich współorganizatorami są Miasto Poznań wraz z Biblioteką Raczyńskich oraz nasze miasto partnerskie Brno i brneńska Biblioteka Jiriego Mahena.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://bracz.edu.pl/event/dni-kultury-czeskiej-4/


Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania na konferencji i targach IV. Climate Expo Győr

Z węgierskim partnerem współpracujemy w wielu dziedzinach a od 16 lat łączy nas umowa partnerstwa. Również temat ochrony klimatu i środowiska stał się dla nas polem wymiany dobrych praktyk i doświadczeń. Na zaproszenie Miasta Gyor przedstawicielki Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania wygłosiły wykład na czwartej już edycji konferencji Climat Expo Gyor odbywającej się w dniach 3-5 października 2024 roku.

Poznańskie dobre praktyki oraz wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu i polityki klimatycznej i środowiskowej zaprezentowała dr Alicja Nowak. Miasto Poznań w 2023 roku przystąpiło do Porozumienia Burmistrzów na rzecz klimatu i energii, co wiąże się z zaplanowaniem i wdrożeniem szeregu działań mitygacyjnych i adaptacyjnych oraz opracowaniem dokumentów planistycznych i strategicznych. Między innymi o tych wyzwaniach opowiedziała publice nasza prelegentka.

Swoimi doświadczeniami w zakresie ochrony klimatu i środowiska na IV. Climate Expo Győr dzielili się również przedstawiciele miast partnerskich Gyor w tym rumuńskiego Miercurea-Ciuc, słowackiego Dunajská Streda, niemieckich Ingolstadt i Sindelfingen. Specjalnie dla gości z miast partnerskich zostały zorganizowane warsztaty z ekspertami dotyczące ochrony różnorodności biologicznej w miastach oraz ogrodów społecznościowych i związanych z nimi celów strategicznych.

Ponadto młodzież i dzieci z Miasta Győr mogła bezpłatnie wziąć udział w wydarzeniu, wysłuchać wykładów i odwiedzić stoiska targowe. Specjalnie dla nich zorganizowano aktywności, gdzie poprzez interakcję i naukę w formie zabawy mogły się dowiedzieć, jak dbać i chronić klimat i środowisko, wzmacniając przy tym poczucie odpowiedzialności i zaangażowanie na rzecz naszej planety. Na stoiskach wystawców IV. Climate Expo Győr wszyscy odwiedzający mogli uzyskać szeroki zakres informacji na temat zrównoważonego rozwoju, świadomości środowiskowej i walki ze zmianami klimatu.

Wizyta poznańskiej delegacji na Węgrzech była też okazją do spotkania i poznania nowego Burmistrza Győr, Bence Pintér, który 1 października tego roku zaczął pełnić swoją funkcję. Przedstawiciele Miasta Poznania mieli też możliwość rozmów ze swoimi odpowiednikami z Wydziału Ochrony Środowiska i Wydziału Relacji Zagranicznych Urzędu Miasta Gyor.  


Wystawa prac konkursowych w Urzędzie Miasta Poznania we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej

W murach Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim przez cały lipiec można podziwiać nagrodzone i wyróżnione prace w konkursie na przekład intersemiotyczny wiersza Seamusa Heaneya "Ogniska w święto Beltane" w przekładzie Jacka Dehnela. Wicekonsul Honorowy Irlandii w Polsce, Wiceprezeska Fundacji Kultury Irlandzkiej, Dyrektorka Biblioteki Raczyńskich wraz z Wydziałem Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej otworzyli oficjalnie wystawę ilustracji i grafik. Przedstawienia wiersza bez użycia słów podjęły się uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski, dlatego już jesienią ekspozycja ruszy w podróż do szkół uczennic, które wzięły udział w konkursie. Ilustracje będzie można zobaczyć w Warszawie, Sandomierzu, Zabrzu, Białej Podlaskiej i Międzychodzie. 

Organizatorem i pomysłodawcą konkursu na przetłumaczenie wiersza na formę inną niż tekst jest Fundacja Kultury Irlandzkiej. Do rywalizacji stanęli uczestnicy i uczestniczki autorskiego projektu "Irlandia w szkole" edycji na rok szkolny 2023/2024. Dzięki Ambasadzie Irlandii w Polsce wiersz Seamusa Heaneya "Ogniska w święto Beltane" mógł zostać wykorzystany w konkursie.

Fundacja Kultury Irlandzkiej, z siedzibą w Poznaniu, od 21 lat promuje kulturę irlandzką w Polsce. Organizuje sesje naukowe, literackie wykłady online wspólnie z Wydziałem Anglistyki UAM, warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy filmów, obchody Dnia św. Patryka i św. Brygidy. Współpracuje z instytucjami miejskimi, Ambasadą Irlandii i Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu. Tworzy i koordynuje własny projekt edukacyjny "Irlandia w szkole", który od 11 lat aktywnie wprowadza elementy irlandzkiej kultury i historii do szkół na terenie całej Polski.

Historia powstania wiersza "Beacons at Bealtaine"/"Ogniska w święto Beltane" sięga natomiast roku 2004, kiedy to rząd Irlandii zamówił u wybitnego irlandzkiego noblisty Seamusa Heaney stworzenie utworu z okazji Dnia Powitań w Dublinie 1 maja 2004 r. Tego dnia kolejne dziesięć nowych państw członkowskich przystępowało do Unii Europejskiej - wśród nich była także Polska. W 2024 roku świętujemy dwudziestą rocznicę tego historycznego dnia i z tej okazji wiersz został przetłumaczony i opublikowany w językach narodowych dziesięciu państw. Seamus Heaney żył w latach 1939-2013, był irlandzkim poetą, tłumaczem, nauczycielem i krytykiem oraz jednym z najwybitniejszych poetów swojego pokolenia, otrzymując w roku 1995 literacką Nagrodę Nobla.


Miasto Poznań na Międzynarodowym Forum Kutaisi

Nasz gruziński partner od 2019 roku organizuje Międzynarodowe Forum Kutaisi (Kutaisi International Forum), którego celem jest wspieranie średnich i małych miast w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju. Inicjatywę Forum powołało do życia Miasto Kutaisi we współpracy z Unią Europejską oraz Delegacją Unii Europejskiej w Gruzji i Amerykańskiej Agencji ds. rozwoju międzynarodowego USAID, uzyskując stałe wsparcie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji oraz Krajowego Stowarzyszenia Władz Lokalnych Gruzji. Czwarta edycja Forum odbyła się w czerwcu i poświęcona była wzmocnieniu pozycji drugorzędnych, średnich i małych miast i wypełnieniu luki między nimi a możliwościami, jakie stwarza Nowa Agenda Miejska oraz przystąpienie do Unii Europejskiej.

To już kolejna edycja Forum, podczas której Miasto Poznań mogło zaprezentować swoje dobre praktyki i rozwiązania. Na zaproszenie organizatorów Dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Iwona Matuszczak-Szulc wzięła udział w sesji pt.: "Optymalizacja zarządzania projektami w miastach gotowych na przyszłość".

Rozmowa dotyczyła roli zarządzania strategicznego oraz skutecznego i opartego na współpracy zarządzania projektami, podkreślając znaczenie umiejętnego koordynowania projektów w napędzaniu inicjatyw transformacyjnych. Paneliści dyskutowali o innowacyjnym podejściu oraz najlepszych praktykach zarzadzania projektami, w tym angażowaniu interesariuszy i optymalizacji zasobów. Uwagę poświęcono również tworzeniu biur zarządzania projektami w strukturach miejskich.

Międzynarodowe Forum Kutaisi jest dla naszego miasta partnerskiego istotną platformą, na której różni interesariusze - urzędnicy państwowi, liderzy społeczeństwa obywatelskiego, naukowcy oraz przedsiębiorcy - mogą angażować się w otwarty dialog, dzielić się najlepszymi praktykami i współtworzyć rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. W tym roku na Forum gościli przedstawiciele Czech, Holandii, Turcji, Słowenii, Estonii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Poprzez współpracę, wymianę wiedzy i strategiczne partnerstwa, Forum od lat inicjuje pozytywne zmiany i wspiera lepszą przyszłość dla tych rozwijających się ośrodków miejskich. Uczestnicy tegorocznej edycji badali innowacyjne strategie, nawiązywali nowe partnerstwa i przekładali pomysły na działania, umożliwiając drugorzędnym, średnim i małym miastom rozwój w obliczu zmieniających się wyzwań i możliwości.

Tego roczne Forum miało miejsce w przestrzeniach Państwowego Uniwersytetu im. Akaki Cereteli w Kutaisi i tłumaczone było na język angielski. Organizatorzy całości Gmina miejska Kutaisi oraz Centrum rozwiązań w zakresie zarządzania i rozwoju (MDSH) zapewnili bezpłatny dostęp zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu, zarówno na żywo, jak i online. Forum towarzyszyła wystawa biznesowa, prezentująca innowacyjne firmy z gmin Pilotażowego Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (PIRDP) przyczyniających się do rozwoju regionalnego w różnych sektorach. Swoje produkty prezentowali przedstawiciele tradycyjnych i nowych przedsiębiorstw z gmin PIRDP, organizacji pozarządowych, instytucji akademickich i organizacji międzynarodowych. Wystawa stanowiła okazję do wymiany wiedzy, nawiązywania kontaktów i współpracy między zainteresowanymi stronami, przyczyniając się do realizacji ogólnych celów Forum.


Wizyta w mieście partnerskim Assen

Holenderskie Assen zaprosiło przedstawicieli Wydziału Klimatu i Środowiska do rozmów o wyzwaniach energetycznych i środowiskowych naszych miast. Podczas dwudniowej wizyty przedstawiciele Urzędu Miasta Assen zaprezentowali nam ambicje i plany miasta, sytuację energetyczną i sposób zarządzania danymi zużycia energii. Poznań natomiast przedstawił swoje przygotowania do realizacji zobowiązań Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii, do którego przystąpiliśmy w roku 2023 roku. Assen podpisał Porozumienie już w 2018 roku. Dołączenie naszego miasta do Porozumienia pomoże w uregulowaniu polityki energetycznej i klimatycznej miasta. Tutaj więcej o inicjatywie: https://eu-mayors.ec.europa.eu/pl/INFORMACJE

Nasz partner z Holandii jest doskonałym przykładem działań podejmowanych na rzecz klimatu i środowiska oraz zrównoważonego rozwoju miasta. Mogliśmy się o tym przekonać podczas prezentacji naszych kolegów i koleżanek z różnych wydziałów Urzędu Miasta Assen. Tematyka spotkań obejmowała przede wszystkim miejską transformację energetyczną, w szczególności pod względem diagnozy skali problemu ubóstwa energetycznego na poziomie miast, ustalania celów i planu działań w obszarze jego prewencji, edukacji i zmniejszania. Dodatkowo omawialiśmy odbiór i sposób zagospodarowania odpadów, dokumenty planistyczne i strategiczne, wdrażanie działań mitygacyjnych i adaptacyjnych, zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych oraz zrównoważony styl życia mieszkańców Assen. Z ciekawostek o naszym parterze - w roku 2023 Assen zdobyło tytuł najbardziej zielonego miasta w Holandii.

Poznańską delegację przywitał w siedzibie Urzędu sam burmistrz Miasta Assen, Marco Out. Spotkaliśmy się także z radnymi Miasta Assen i przedstawicielami Urzędu z obszarów: transformacji energetycznej i analityki danych energetycznych, zarządzania projektami UE i współpracy międzynarodowej. Odwiedziliśmy również miejskie jednostki Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Assen i Techhub Assen. To pierwsze jest miejscem edukacji ekologicznej dla wszystkich mieszkańców gminy Assen i gości z zewnątrz niezależnie od wieku i zostało zbudowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju tj. przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia oraz materiałów naturalnych i pochodzących z recyklingu. TechHub Assen natomiast to miejsce łączenia przedsiębiorców, instytucji i studentów w celu wykorzystywania innowacji do tworzenia technologii przyszłości. Rozwijająca się tu współpraca oparta na wiedzy inżynierskiej i doświadczeniu biznesowym ma przekształcić Assen i okolice w silny, innowacyjny region wiedzy.

Assen to nasze miasto partnerskie od 32 lat z ponad 60 tysiącami mieszkańców, położone w sercu północnej Holandii, w prowincji Drenthe. Oprócz starej zabudowy w centrum miasta, wznoszą się tu nowoczesne budowle. W okolicy Assen znajdują się grobowce celtyckie i romańskie, a w mieście działalność prowadzi muzeum zabytków prehistorycznych."Assen - miasto pośród drzew" - tak często określa się to położone wśród parków i malowniczych wiosek miasto. Jest ono także znane z organizacji wyścigów World Superbike i Dutch TT Moto Grand Prix. 


Dni Kultury Polskiej w Brnie

Festiwal Dni Kultury Polskiej w naszym mieście partnerskim to coroczna tradycja. Między 8 a 30 kwietnia szerokie grono odbiorców uczestniczyło w interesujących wydarzeniach przybliżających polską kulturę, język i tradycje. Miasto Poznań jak co roku było jednym z głównych partnerów.  Bogata oferta festiwalu powoduje, że zarówno dorośli jak i dzieci znajdują coś dla siebie.

W programie znalazły się m.in. spotkania wokół polskich książek, spektakl teatralny "Bileterka" w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi czy koncert jazzowy Sny Trio z Poznania. Nie zabrakło wykładów, w tym historyka Jerzego Friedla "Od Gułagu do wojny: 80 lat od Dukli i Monte Cassino" oraz projekcji filmów m.in. dokumentalnego o rodzinie Ulmów "Kto ratuje jedno życie, to tak jakby ocalił cały świat". Na zamku Spilberk można było zwiedzać wystawę fotografii "Zamki w naszej okolicy", przygotowanej przez Instytut Polski w Pradze, prezentujacej interesujące zamki leżące na terenie Polski w województwach graniczących z Czechami. Festiwal uświetniło spotkanie z  Jakubem Żulczykiem - polskim pisarzem, scenarzystą, dziennikarzem, amerykanistą, współautorem seriali telewizyjnych.

Dni Kultury Polskiej w Brnie zostały otwarte 8 kwietnia przez Olivera Pospíšila, Dyrektora Generalnego Miasta Brna, Marcina Kostaszuka, zastępcę Dyrektora Wydziału Kultury oraz Libuše Nivnicką, dyrektor Biblioteki Jiri Mahena, na terenie której odbywała się większość wydarzeń w ramach Festiwalu. Biblioteka Jiri Mahena w Brnie od ponad 16 lat współpracuje z poznańską Biblioteką Raczyńskich i  jest największą publiczną biblioteką miejską na terenie Moraw i drugą największą w Czechach.

A już w październiku tego roku w Poznaniu odbędą się Dni Kultury Czeskiej.


30 lat partnerstwa z Miastem Shenzhen 

30 lipca 1993 roku Miasto Poznań i Miasto Shenzhen podpisały umowę partnerską. Z okazji jubileuszu rok 2023 obfitował we wspólne działania artystów z obu miast. Rocznica podpisania umowy partnerskiej stała się okazją do wzmocnienia wzajemnych relacji i rozwijania wymiany w zakresie upowszechniania sztuki i edukacji kulturalnej. Wszystko za sprawą dwóch kuratorów: Erica Zhou, dyrektora festiwalu Fringe Shenzhen oraz Mateusza Bieczyńskiego, dyrektora festiwalu Poznań Art Week.

Na początku roku odbył się konkurs na projekt logo programu wymiany kulturalnej "Shenzhen-Poznań Sister Cities 30th Anniversary", do którego zaproszono pięciu artystów z Poznania i pięciu z Shenzhen. Jego współorganizatorami byli Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Poznań Art Week, Shenzhen Fringe Art Centre oraz Muzeum Sztuki Guan Shanyue. Wybrane pary projektowe "1+1" pracowały wspólnie nad formą dialogu artystycznego a ich projekty w formule "5+5" zostały zaprezentowane w maju 2023 roku. Najlepsza praca natomiast została wyznaczona jako oficjalne logo serii kolejnych wydarzeń: Konkurs graficzny "5+5" z okazji 30-lecia umowy miast partnerskich Poznań-Shenzhen - Poznań Art Week (poznanartweek.com)

Kolejnym wydarzeniem była wystawa projektowania graficznego "5+5 Graphic Design from Poznań and Shenzhen", zorganizowana w Shenzhen we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Guan Shanyue Museum w Shenzhen. Wernisaż odbył się 31 lipca 2023 roku w Shenzhen i towarzyszyły mu oprowadzanie kuratorskie, panel dyskusyjny ora udział artystów i pomysłodawców wystawy, Mateusza Bieczyński i Eric Zhu. Podczas wydarzenia zaprezentowano również filmy i fotografie przedstawiające Poznań i Shenzhen, ich historię oraz efekty i plany partnerskiej wymiany kulturalnej.

Jubileuszowy rok 30-lecia partnerstwa domknęła wystawa tych samych prac w poznańskiej Galerii Śluza pod tytułem "5+5 - polskie i chińskie projektowanie graficzne". Jej organizatorami byli Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Guan Shanyue Museum w Shenzhen, Festiwal Poznań Art Week, Fringe Festival Shenzhen oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa przy wsparciu Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. Tym razem to Poznaniacy mogli obejrzeć unikalne projekty plakatów poznańskich i chińskich środowisk twórczych. Na grudniowy wernisaż do Poznania przybyli artyści z Shenzhen. Jak piszą organizatorzy wymiany kulturalnej Poznań-Shenzhen "sztuka może być łącznikiem nawet najodleglejszych zakątków świata i stanowić platformę i wzajemnego uczenia się między krajami". Wystawę można było oglądać bezpłatnie do 4 lutego 2024: "5+5 - polskie i chińskie projektowanie graficzne" - Poznań Art Week (poznanartweek.com)


Targi Książki w Gyor (Węgry)

Partnerstwo Poznania i węgierskiego Győr trwa już 15 lat. Tradycją naszej współpracy jest udział Miasta Poznania w Targach Książki w Győr. W tym roku na 22. edycję targów, w dniach 9-11 listopada, nasz węgierski partner jak co roku, zaprosił swoje miasta partnerskie do zaprezentowania miejskich publikacji. Obok Poznania znalazły się Colmar z Francji, Miercurea-Ciuc z Rumunii, Dunajská Streda ze Słowacji oraz Wuhan z Chin.

Odwiedzający stoisko Miasta Poznania mogli zapoznać się z publikacjami Wydawnictwa Miejskiego Posnania, Wydawnictwa Media Rodzina i dowiedzieć się ciekawostek o naszym mieście. W Győr mieliśmy również okazję zaprezentować rogala swiętomarcińskiego i opowiedzieć o tradycyjnej paradzie z okazji Imienin Ulicy Święty Marcin. Poznańskie stoisko odwiedził także burmistrz Miasta Győr, Dezsi Csaba Andras.

Zainteresowaniem cieszyły się wydane w tym roku przez Wydawnictwo Miejskie Posnania książki o Pawle Edmundzie Strzeleckim. Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Pawła Edmund Strzeleckiego. O tym urodzonym w Głuszynie, podróżniku i filantropie mieliśmy okazję opowiedzieć odwiedzającym stoisko Miasta Poznania. Kolejną pozycją przykuwającą uwagę była historia Bambrów Poznańskich i tegoroczna książka "Muzeum wychodzi z murów, czyli o wyjątkowości Muzeum Bambrów Poznańskich" autorstwa Agnieszki Szczepaniak-Krol. Wszystkie książki prezentowane na Targach Książki zostały przekazane Samorządowi Narodowości Polskiej w Győr, który udostępni je w swojej bibliotece. 

Samorząd Narodowości Polskiej w Győr działa od 1998 roku. Pielęgnując relacje polsko-węgierskie i działając na rzecz promocji polskiej historii i  kultury organizuje w Győr z okazji Święta Niepodległości RP, Festiwal Muzyki Polskiej. Współorganizatorem XVII edycji festiwalu była Szkoła Muzyczną im. Ferenca Liszta w Győr. Uzdolnieni uczniowie szkół muzycznych z Polski, Węgier, Słowacji, Czech i Niemiec zaprezentowali utwory polskich kompozytorów a całość ceremonii zwieńczyło wręczenie nagród. Wśród laureatów znaleźli się poznańscy uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. J.Kaliszewskiej: Maja Surma i Filip Kauch.


Projekt PYTT z Hanowerem

Wcielić się w radnego miejskiego i obradować nad sprawami ważnymi dla miasta? Dlaczego nie! Wszystko okazało się możliwe dzięki grze symulacyjnej "Pimp Your Twin Town" (Odpicuj Twoje Miasto Partnerskie), której pomysłodawcą i organizatorem było niemieckie stowarzyszenie Politk zum Anfassen e.V.. Organizacja ta prowadzi od 2009 roku młodzieżowe projekty z zakresu demokracji i zaangażowania obywatelskiego. Projekt "Pimp Your Twin Town" to nie tylko wzmacnianie partnerstwa miast, budowanie międzynarodowych przyjaźni i możliwość podróży do sąsiedniego kraju.  To przede wszystkim poznawanie polityki miejskiej i  doświadczanie sprawczości i wpływu na rozwój własnego miasta.

Gra połączyła tym razem dwa miasta- Poznań i Hanower, które w przyszłym roku będą obchodziły 45 rocznicę podpisania umowy partnerskiej. Wzięli w niej udział uczniowie i uczennice trzech poznańskich szkół: Zespół Szkół Łączności, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Poznani i IX Liceum Ogólnokształcącego oraz z hanowerskiego Gymnasium Goetheschule Hannover.

Pierwsza część projektu odbyła się we wrześniu 2023 r. w Hanowerze. Młodzież zapoznała się z lokalną polityką samorządową i została podzielona na frakcje tematyczne, by później ze wsparciem radnych Miasta Hanower podczas warsztatów konsultować i pisać wnioski przedstawiane na symulacyjnych obradach rady miasta. W hanowerskim ratuszu młodzież miała również okazję dyskusji o realnych wyzwaniach polityki miejskich i usprawnieniach w mieście z Nadburmistrzem Hanoweru Benitem Onay.

W październiku druga część wymiany poglądów politycznych, debaty i poznawania specyfiki pracy miejskich polityków miała miejsce w Poznaniu. Tu również młodzież miała okazję dyskusji o polityce miejskiej z prawdziwym politykiem - Przewodniczącym Rady Miasta Poznania Grzegorzem Ganowiczem.  Całość prac w Poznaniu zwieńczyły obrady symulacyjnego posiedzenia rady miasta, gdzie młodzież poddawała głosowaniu i uzasadniała wypracowane wcześniej, w ramach komisji tematycznych, wnioski.

Obu wydarzeniom towarzyszył młodzieżowy międzynarodowy zespół redakcyjny, dzięki któremu  Pimp Your Twin Town zostanie uwiecznione na filmie i w magazynie drukowanym. Dziennikarska dokumentacja projektu była dodatkowym walorem polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Wymianę młodzieżą wsparła finansowo Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży 


Po długiej wędrówce uliczna biblioteka BibliobXX wraca do Berlina

Mobilny regał książkowy BiblioboXX służył przez ostatnie lata mieszkańcom i mieszkankom Szczecina, Łobza, Wrocławia, Poznania i Zgorzelca. We wrześniu 2023 powrócił do Berlina. Polsko-niemiecką bibliotekę uliczną otwarto uroczyście razem z przedstawicielami Urzędu Miasta Poznania, Wrocławia i Berlina. Będzie ona czynna całą dobę na placu Henriettenplatz przy słynnej ulicy Kurfürstendamm.

Historia regału ma swój początek w cyklu warsztatów w Berlinie, kiedy to w 2016 roku uczniowie techników z Berlina, Wrocławia i Szczecina dali drugie życie berlińskiej budce telefonicznej. Punktem wyjścia projektu było kształcenie zawodowe, łączenie kompetencji różnych rzemiosł i nauki, ekonomia współdzielenia, popularyzacja czytelnictwa i łatwiejszego dostępu do książek. Wspólna praca nad renowacją budki była też okazją do wzajemnego poznania kultur i krajów. Regał książkowy powstały w ramach sieci Partnerstwa-Odra łączy, dzięki literaturze, kraje i miasta po obu stronach rzeki.  

Swoją wędrówkę po polskich miastach BibliboXX rozpoczął od Szczecina, poprzez Łobez i Wrocław, aby w 2020 roku styczniu stanąć w Poznaniu na ulicy Za Bramką przy gmachu Urzędu Miasta Poznania. Książkowy regał przez półtora roku był dostępny całą dobę i służył mieszkańcom i mieszkankom Poznania, będąc wynikiem współpracy pomiędzy Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy  Partnerstwa-Odra. W jego otwarciu udział wziął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz Gerry Woop, Sekretarz Stanu Landu Berlin ds. Europy. W 2021 budka wyruszyła w kolejną podróż, przenosząc się do Zgorzelca. Od września to mieszkańcy i mieszkanki Berlina mogą sięgać do BibliboXXa po niemiecką i polską literaturę.

Mobilny regał książkowy jest wyrazem zaangażowania i wzmacniania dobrych i twórczych relacji Miasta Poznania z Berlinem oraz prowadzenia coraz szerszej współpracy między szkołami z obu miast. Dzięki inspiracji i współpracy z Miastem Berlin, Poznań doczekał się również własnego BiblioboXXa, którego projektu i budowy, we współpracy z berlińskimi partnerami, podjęli się uczniowie i uczennice oraz kadra Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu. Więcej o poznańskiej budce tu: https://www.poznan.pl/mim/info/news/na-ulicach-poznania-stanela-mobilna-biblioteka,179844.html

Więcej o historii budki i naszej współpracy z Berlinem tu: BiblioboXX - berlińska budka telefoniczna w roli ulicznej biblioteki - Aktualności | Info | Poznan.pl (www.poznan.pl)


Konferencja w Hanowerze

W dniach 21-27 maja w Hanowerze  odbyła się "Międzynarodowa Konferencja Młodzieży na rzecz pokoju w przyszłości 2023". Jej organizatorami byli: nasze miasto partnerskie Hanower i organizacje non-profit Mayors for Peace oraz CMJV Hannover. Tradycja konferencji sięga roku 2005 roku i została zainicjowana przez Hiroszimę - miasto partnerskie Hanoweru. Co roku konferencja gromadzi około 40 młodych ludzi z różnych krajów, którzy wymieniają się pomysłami związanymi z utrzymaniem pokoju na świecie, demontażem broni jądrowej i rozwiązywaniem konfliktów. W tegorocznej edycji, obok Miasta Poznania, w konferencji wzięła udział młodzież z miast współpracujących z Hanowerem: Bangkok (Tajlandia), Blantyre (Malawi), Bristol (Wielka Brytania), Lipsk (Niemcy) i Rouen (Francja), jak i sam Hanower. Poznań reprezentowali uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej.

Program konferencji zakładał liczne warsztaty przybliżające zakres działań organizacji działających na rzecz pokoju jak Mayors for Peace i organizacji japońsko-niemieckich oraz spotkania i wykłady o tematyce pokoju na świecie, przeciwdziałania konfliktom i osiągniecia "Global Zero" czyli całkowitego demontażu broni atomowej. Młodzież wysłuchała historii o ataku bombowym na Hiroszimę, jego konsekwencjach oraz zwiedziła wystawę poświęconą ofiarom tragedii w Hiroszimie "Und dann.." ("A potem..."), przygotowaną przez studentów Hochschule Hannover - Wyższej Szkoły w Hanowerze.

Uczestnicy konferencji spotkali się również w hanowerskim Ratuszu z władzami Miasta m.in. Nadburmistrzem Hanoweru, Belitem Onay, gdzie mieli możliwość bezpośredniej rozmowy i zadawania pytań. Tygodniowa konferencja zakończyła się uroczystością w symbolicznym miejscu Aegidienkirche w Hanowerze, gdzie młodzież wyraziła artystycznie refleksje związane z pokojem na świecie oraz zaprezentowała w wyniki swoich prac i oczekiwania związane z dążeniami do pokoju i Global Zero, składając je na ręce Burmistrza Hanoweru, Thomasa Hermanna.

Film