Poznański Wolontariusz Roku 2023
Do 23. edycji konkursu zgłoszono blisko 80 osób, organizacji i grup nieformalnych, które rywalizowały w sześciu kategoriach głównych. Dodatkowo po raz kolejny została przyznana również Nagroda Mieszkańców. Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali także nagrody finansowe, których łączna pula wynosi blisko 25 tys. zł.
- Zaangażowanie w wolontariat to nie jest rzecz możliwa do zanalizowania na chłodno czy zmierzenia wskaźnikami. Dlatego niezależnie od wyników chcemy Wam powiedzieć, że prawdziwym zwycięstwem są Wasze działania, uśmiechy tych, którym pomagacie, a także wdzięczność osób, które tej pomocy potrzebowały i potrzebują - zwróciła się do wolontariuszy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, przewodnicząca kapituły konkursu.
Nagrodę w kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymała Maria Andruchiw. To wywodząca się ze środowiska polonijnego w Ukrainie wolontariuszka, społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna. Skupia się na pomocy i wspieraniu m.in. obywateli Ukrainy w Poznaniu i Wielkopolsce już od 2016 roku. Ponadto jest założycielką i kierowniczką sztabu wolontariackiego "Sztab Aniołów", którego celem jest pomoc humanitarna Ukrainie.
W kategorii Wolontariat Pracowniczy zwyciężył Wunderman Thompson Technology. Wolontariat w firmie bazuje na potrzebach pracowników, którzy mogą zgłaszać swoje projekty. W ten sposób działają na rzecz edukacji, niwelowania wykluczeń i różnic społecznych oraz ekologii. Współpracują też z poznańskimi uczelniami jako członkowie rad pracodawców.
Wolontariat Szkolny to kolejna konkursowa kategoria. Zwyciężyli w niej uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza. Młodzież z "Kasprowiczówki" przez realizację swoich pasji i wspólnych aktywności - jak pisanie i wydawanie poezji, organizowanie wydarzeń czy przygotowywanie jedzenia - wspiera jadłodajnie i dwóch chłopców zmagających się z ciężkimi chorobami.
Nagroda w kategorii Wolontariat Zespołowy w tym roku powędrowała do Wolontariuszy Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. To zespół wyjątkowych ludzi, którzy każdego dnia dokonują niezwykłych czynów. Ich celem jest nie tylko ratowanie życia i poprawianie jakości dni osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego, ale także zachęcanie innych do wiary w siebie i realizacji marzeń.
Statuetka w kategorii Wolontariat Młodzieżowy trafiła do Apolonii Boczko. To wolontariuszka Fundacji Wózkowicze. Pomaga przy organizacji licznych wydarzeń, promuje misję organizacji oraz wspiera w jej widoczność w mediach społecznościowych. Jej zaangażowanie, chęć pomocy, uwaga i empatia w połączeniu z jej młodym wiekiem daje nadzieję i jest ogromnym potencjałem.
W kategorii Wolontariat Senioralny nagrodę otrzymała Lidia Sufinowicz. Działa jako wolontariuszka w Poznańskim Towarzystwie Amazonki od 2004 roku, obecnie od kilku lat już szefuje tej ochotniczej organizacji wolontariuszek. Prowadzi też od lat jednoosobowo telefon wsparcia dla pacjentek onkologicznych. Poza tym w ramach wolontariatu organizuje i bierze czynny udział w wydarzeniach profilaktycznych na terenie Poznania i w jego okolicach.
"Kanapkowicze ze Swarzędza" z Nagrodą Mieszkańców
W trakcie gali poznaliśmy także laureata Nagrody Mieszkańców. W internetowym plebiscycie poznaniacy i poznanianki najwięcej głosów oddali na "Kanapkowiczów ze Swarzędza". To grupa ludzi, którzy od rozpoczęcia pandemii przez cały czas, aż do teraz, przyjeżdżają przygotowywać kanapki dla osób ubogich z Poznania i okolic pojawiających się w Jadłodajni sióstr elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu. W każdy poniedziałek prosto z pracy, od razu po zajęciach w szkole czy po wykładach na poznańskich uczelniach - przyjeżdżają na Łąkową, zakładają fartuchy, zakasują rękawy do pracy, aby kawałek swojego serca oddać ubogim.
Podczas wydarzenia przyznano również kilkanaście wyróżnień. Otrzymali je: Bartosz Waliszewski, Karolina Wojtkowiak, Magdalena Lewicka-Fanarakis, Małgorzata Mielcarek, Jacek Karpol-Nawrocki, Wspólnie POZmieniajmy, Involved - program wolontariatu Pracowniczego we Franklin Templeton, Wavin, "Bieg Motyli" z X LO, Podaj łapę - karma wraca, Szkolne koło wolontariatu - Bezinteresowni, Szkolne koło wolontariatu przy Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu, grupa wolontariuszy Fundacji Ronić po Ludzku, Poznańskie Towarzystwo Amazonki, Wspólny Język (Maria Gładyś, Aleksandra Kaczmarska, Maja Kozińska, Hanna Małecka, Julia Siudak), Wolontariat na oddziale opiekuńczo-leczniczym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej SPZOZ, Hanna Małecka, Maja Kozińska, Mateusz Konat, Halina Kostecka, Kazimierz Jastrzębowski, Maria Fabrowska.
Nominowanych oceniała kapituła konkursu Poznański Wolontariusz Roku. W tym roku w jej składzie zasiedli: Magdalena Pietrusik-Adamska - dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, przewodnicząca kapituły; miejskie radne: Monika Danelska i Małgorzata Woźniak; Anna Maria Szymkowiak - ratowniczka i społeczniczka, zastępczyni Przewodniczącej Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego; Filip Tarachowicz - prezes Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza, laureat konkursu "Poznański Wolontariusz Roku 2022" w kategorii Indywidualnej; Urszula Filimon-Kucharska - reprezentantka Miejskiej Rady Seniorów; Agnieszka Kaczmarek - z grupy Aquanet, która w 2022 roku otrzymała nagrodę Poznańskiego Wolontariusza Roku w kategorii Wolontariat Pracowniczy; Szymon Pepłoński - przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Poznania oraz przedstawiciele mediów: Wanda Wasilewska i Maciej Gładysz.