Poznański Wolontariusz Roku 2022

Znamy Poznańskich Wolontariuszy Roku 2022!

Do 22. edycji konkursu zgłoszono blisko 60 osób, organizacji i grup nieformalnych, które rywalizowały w VI kategoriach. Dodatkowo po raz trzeci została przyznana również Nagroda Mieszkańców. Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali także nagrody finansowe, których łączna pula wynosi blisko 25 tys. zł. Laureatów poznaliśmy 9 grudnia podczas gali w CK Zamek.

Nagrodę w Kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymał Filip Tarachowicz, prezes zarządu Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza. Laureat kieruje pracami fundacji, pomaga rodzinom onkologicznym oraz osobom w żałobie.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Karolina Dragan, wolontariuszka Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz założycielka Centrum Wolontariatu Caritas. Wdrożyła program wolontariatu domowego dla seniorów oraz koordynuje działaniami Punkty Przyjmowania Uchodźców z Ukrainy na MTP. Patrycja Danielewska, w tym roku zaangażowała się w pomoc dzieciom-uchodźcom z chorobami onkologicznymi oraz ich opiekunom. Marcelina Rosińska, która prowadzi Fundację Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, która początkowo działając dla studentów UAM w Poznaniu. Victoriia Oliwnik będąca uchodźczynią z Ukrainy, która od początku pobytu w Poznaniu angażuje się w pomoc dla innych uchodźców.

W kategorii Wolontariat Pracowniczy zwyciężył Aquanet. Spółka realizuje projekt "Płyń z pomocą", w ramach którego wspiera organizacje pozarządowe na terenie Poznana. W tej kategorii wyróżnienie otrzymały następujące firmy: Wavin Shared Services. Tutaj pracownicy firmy angażowali się m.in: przygotowywanie posiłków dla "Zupy na Głównym", pomoc Uchodźcom z Ukrainy, organizację piikniku dla mieszkanek DPS. Rockwool Global Business Service Center, którego zespół CSR każdego roku organizuje wiele akcji mających na celu zaangażowanie pracowników w działania pomocowe.Franklin Templeton Investments, który prowadzi globalny program wolontariatu pracowniczego Involved. Stowarzyszenie Centrum PISOP za organizacje Koncertu dla wolontariuszy to wyjątkowa inicjatywa, która zainicjowana została przez firmy, po to aby podziękować wolontariuszom zaangażowanym w pomoc Ukrainie. 

W kategorii Wolontariat Szkolny zwycięzyła grupa "Bieg Motyli" z Liceum Akademickiego Da Vinci, której wolontariusze angażują się w całą gamę działań wolontariackich zarówno w szkole, jak i poza jej murami. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały szkolne koła wolontariatu:
przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, które zrzesza licealistów, zmotywowanych do pomocy potrzebującym. Charakter ich działalności jest bardzo zróżnicowany, a opiera się na wolontariacie akcyjnym. Wolontariat Szkolny IV Liceum   Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej. W działania koła angażują się uczniowie i uczennice wszystkich klas od "pierwszaków" do maturzystów oraz grupa grona pedagogicznego. Grupy wolontaryjne angażują się w działania pomocowe w siedzibie i ośrodku Stowarzyszenia Żurawinka. Zespół Szkół Przyrodniczych przy ul. Golęcińskiej, który działa już od 5 lat i angażuje uczniów w wiele różnych akcji pomocowych. W tym roku wartym wymienienia jest pomoc uczniów ZSP na rzecz Ukrainy. Publiczna Szkoła Podstawowa Cogito. Szkoła pierwszych miesiącach wojny wsparła działania Punktu Pomocy Ukrainie przy ul. Ratajczaka.

Nagroda w kategorii Wolontariat Zespołowy w tym roku powędrowała do Załogi W, czyli wolontariuszy Fundacji Wózkowicze. Wolontariuszami "Załogi W" są zarówno osoby sprawne, jak i z niepełnosprawnością, poruszające się na wózkach. W tym roku zorganizowali m.in. drugi ogólnopolski Zlot użytkowników przystawek do wózków "Ogniste Rydwany 2022". W kategorii Wolontariat Zespołowy wyróżnienie otrzymali: Fundacja Nasze Zoo, która prowadzi od stycznia 2022 roku Kłaczkowo, azyl dla porzuconych, bezdomnych kotów. Fundacja Zaczytani.org, która od wielu lat działa na rzecz szeroko rozumianego rozwoju czytelnictwa. Wolontariuszki Fundacji angażują się w m.in.: prowadzenie bajkoterapii w szpitalach na terenie całej Polski czy organizowanie Wielkiej Zbiórki Książek. Centrum Wolontariatu Caritas. Wolontariusze Centrum Wolontariatu Caritas pomagają wielu grupom potrzebujących: niepełnosprawnym seniorom, ubogim czy uchodźcom z Ukrainy. Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. Wolontariusze Fundacji tworzą system wsparcia rówieśniczego dla osób stygmatyzowanych czy znajdujących się w trudnej sytuacji prywatnej. Dzięki temu w roku 2022 opieką zostało otoczonych około 700 osób. Stowarzyszenie "Zupa na Głównym", którzy w każdą sobotę przygotowują posiłki dla około 130 osób, udzielają przy tym pomocy medycznej i rozdają dedykowaną potrzebującym odzież. Fundacja Centrum Praw Kobiet, udzielająca darmowego wsparcia psychologicznego, prawnego, coachingowego kobietom, których prawa są łamane, które doświadczyły przemocy.

Statuetka w kategorii Wolontariat Młodzieżowy trafiła do Aleksandry Adamczak. Laureatka jest m.in. mentorką w Fundacji Zwolnieni z Teorii. To członkini Zarządu Samorządu Szkolnego w 2 LO w Poznaniu i liderka projektu społecznego Fear OFF, którego celem była pomoc młodzieży, odczuwającej wysoki poziom stresu. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Bartosz Sobieniak, który w swojej pracy wolontaryjnej skupia się na problemie bezdomności. Tomasz Poprawski, który jest członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Poznania i z jej ramienia uczestniczy w wielu działaniach wolontariackich. Tomasz zaangażował się od początku wojny w Ukrainie w pomoc dla uchodźców, zwłaszcza w Miejskim Punkcie Pomocy Ukrainie na ul. Bukowskiej 27/29. Emilia Kanonik, która od 5 lat jest członkinią Rady Młodzieżowej Jeżyków, czyli młodzieżowej radzie osiedla Jeżyce.

W kategorii Wolontariat Senioralny nagrodę otrzymała Anna J. Nowak. Laureatka jest prezeską Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka". To twórczyni akcji społecznej "Przewijamy Polskę" oraz "Przewijamy Poznań". Współpracuje z poznańskimi szkołami w zakresie promowania pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Lidia Sufinowicz, która arganizuje szkolenia dla wolontariuszek oraz wsparcie dla pacjentek onkologicznych w ramach działań PTA. Teresa Kubica Tomaszewska, która od 4 lat działa w Złotym Klubie Seniora na Łazarzu, gdzie w pełni angażuje się w animację czasu wolnego dla 45 osobowej grupy seniorów

W trakcie gali poznaliśmy także laureata Nagrody Mieszkańców. W internetowym plebiscycie poznaniacy i poznanianki oddali blisko 4 tysiące  głosów. Zwycięzca otrzymał ich 269. Statuetka trafiła do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu tworzącej "Wolontariat z Czwórki". W działania wolontaryjne angażują się uczennice oraz uczniowie wszystkich klas, od "pierwszaków" do maturzystów wraz z grupą grona pedagogicznego. W 2022 roku wolontariusze pomagali przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej