Ecodriving - moda czy konieczność?
Wielu użytkowników aut na całym świecie nadal nie wie, że w trosce o środowisko oraz poprawę bezpieczeństwa własnego i innych na drodze, powinni dostosować technikę i taktykę jazdy do możliwości swoich samochodów. Informacje o ecodrivingu dotarły do Polski za sprawą wspierania stylu jazdy przez UE, jednak wśród ogółu kierowców doświadczenie w tym zakresie jest wciąż znikome.
Ecodriving jako zespół efektywnych energetycznie zachowań kierowców, to przede wszystkim bezpieczna jazda, przyjazna środowisku. To taki sposób kierowania pojazdem z silnikiem spalinowym, który gwarantuje nie tylko oszczędności paliwa rzędu 10-20% i zmniejszenie emisji spalin, a także oszczędności w wydatkach na wolniej zużywających się podzespołach pojazdu (zwłaszcza elementów układu hamulcowego i opon). Bardzo ważne jest także zmniejszenie ryzyka wypadku, dzięki mniej agresywnej i bardziej przewidującej jeździe. Założenia ekojazdy zostały sformułowane w latach 90-tych przez Szwajcarów i Finów.
Miasto Poznań, podejmując wyzwanie, przygotował kolejną edycję projektu "Ecodriving bezpiecznego Poznania" (opis poniżej), którego nadrzędnym celem jest zmiana przyzwyczajeń i zachowań poznańskich kierowców. Wykonawcą szkoleń będzie pierwsza tego typu w Polsce i najbardziej doświadczona szkoła doskonalenia techniki jazdy Szkoła Auto.
Kierowcy stosujący się do założeń ecodrivingu, nie tylko przysłużą się poprawie stanu środowiska w mieście, ale również nie będą stanowili zagrożenia w ruchu miejskim dla innych kierowców oraz pieszych.
Jak więc należy jeździć ekologicznie i zarazem ekonomicznie? Oto podstawowe zasady:
- Jedź na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach.
- Przyspieszaj, jeśli warunki ruchu na to pozwalają, dynamicznie wciskając pedał gazu.
- Ruszaj od razu, nie rozgrzewaj samochodu na postoju.
- Gaś silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30 sekund.
- Bądź przewidujący - unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań.
Najważniejszymi korzyściami właścicieli pojazdów stosujących zasady ecodrivingu są kolejno:
- mniejsze zużycie paliwa,
- zmniejszenie emisji toksycznych spalin
- mniejsze ryzyko kolizji lub wypadków, dzięki skrupulatnej obserwacji drogi, szybszemu dostrzeganiu problemów i przeszkód oraz spokojniejszej reakcji na zagrożenia.
- wolniejsze zużywanie się podzespołów pojazdu,
Ecodriving dąży do jak najpłynniejszej jazdy, na możliwie najwyższym biegu, przy możliwie najniższych obrotach. Podstawową zasadą tej szkoły jazdy jest unikanie gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Kierowca przyspiesza energicznie, obciążając silnik w pobliżu jego maksimum, gdyż w tych okolicznościach powstaje największa dawka energii mechanicznej. Zasady teoretyczne można poznać w kilka minut, praktyczne pod okiem instruktora w kilka godzin, natomiast utrwalenie nowych umiejętności i pozbycie się niepoprawnych nawyków może potrwać kilka tygodni.
Jednakże tego typu rady łatwo jest sformułować teoretycznie, w praktyce okazuje się, że najistotniejszym elementem wdrażania tych zasad w życie jest praktyczna nauka pod okiem wykwalifikowanego instruktora korygującego bieżąco złe nawyki i przyzwyczajenia.
Już dziś zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w projekcie, który każdemu dostarczy wielu pozytywnych wrażeń, a przede wszystkim wpłynie na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Kierowco, zapisz się, a następnie odpowiedz na pytanie:
Ecodriving to dziś moda czy konieczność?